czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Rok rekordów

Rok rekordów

Rok rekordów
Data publikacji: 2016-01-23 09:44
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1622 108116

Miniony rok był udany zarówno dla branży deweloperskiej, jak i finansowej. Rekordowo niskie stopy procentowe i zmiany wprowadzane w programie MdM sprzyjały zakupowi nieruchomości i zaciąganiu kredytów hipotecznych.

Rok 2015 zaczął się on od podwyższenia wymaganego wkładu własnego z 5 do 10 proc. Zmiana była zapowiadana od dawna, więc osoby planujące zakup mieszkania mogły się do niej przygotować.

- Wartość udzielonych kredytów spadła w pierwszym kwartale, ale tylko o 0,63 proc., a w kolejnych kwartałach rosła już o ponad 5 proc. - stwierdza Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. - Ubiegły rok może też zostać zapamiętany jako okres, w którym oprocentowanie kredytów hipotecznych było najniższe w historii. Dla kredytów z wkładem własnym na poziomie 10 proc. minimum wynosiło zaledwie 3,65 proc. i zostało osiągnięte w kwietniu.

Ten rekordowo niski poziom to zasługa przede wszystkim obniżki stóp procentowych NBP. Nie utrzymał się długo.

- Pod koniec ubiegłego roku i na początku tego aż 13 banków wprowadziło podwyżki marż, co podwyższyło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów - dodaje Jarosław Sadowski.

Ważnym wydarzeniem było wprowadzenie we wrześniu zmian do założeń programu „Mieszkanie dla młodych”. Najważniejszą z nich było umożliwienie otrzymania dopłaty na mieszkania również z drugiej ręki.

- Duże znaczenie miało zniesienie ograniczenia dotyczącego zakupu jedynie pierwszego w życiu mieszkania, a także zrezygnowanie z limitu wieku poniżej 35 dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci - podkreśla Paweł Putkowski, prezes warszawskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Podwyższono też wysokość dopłat dla posiadających co najmniej dwoje dzieci. To spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania MdM. Pod koniec ubiegłego roku złożono tak dużo wniosków o dopłaty, że wykorzystano już połowę tegorocznego budżetu.

W ubiegłym roku deweloperzy podkreślali rekordową sprzedaż mieszkań. Duża w tym zasługa zakupów gotówkowych, których udział wg. NBP przekraczał 60 proc. To wynik niskich stóp procentowych - zamożni Polacy wycofywali pieniądze z lokat i inwestowali je w zakup mieszkań na wynajem.

(jps)

Fot. R.WOJCIECHOWSKI (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”