Piątek, 22 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Pożegluj w Centrum

Data publikacji: 14 maja 2016 r. 11:11
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:54
Pożegluj w Centrum
 

Uczniowie szczecińskich szkół zainteresowani tajnikami żeglarstwa i innych sportów wodnych, mogą zgłaszać się do Centrum Żeglarskiego przy ul. Przestrzennej. Są jeszcze ostatnie wolne miejsca, z których skorzystać mogą dzieci i młodzież.

- Oferta edukacyjna cieszy się dużym powodzeniem. W tegorocznych zajęciach uczestniczy łącznie ponad 230 osób w niektórych sekcjach są jeszcze wolne miejsca - podkreśla Tomasz Owsik-Kozłowski,
rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego. - O ile miejsca w sekcjach kajakowych czy windsurfingowych rozeszły się w mgnieniu oka, to wciąż można zapisać się do szkółki żeglarskiej i sekcji turystycznych na DeZety lub Skippery.

Rzecznik dodaje, że młodzież zainteresowana żeglarstwem morskim może zapisać na naukę żeglowania na miejskich jednostkach, takich jak: Dar Szczecina, Zryw, Magnolia czy Urtica.

Rekrutacja na zajęcia odbywa się elektronicznie. Rodzice dzieci zainteresowanych zapisem do Centrum Żeglarskiego powinni odwiedzić stronę www.centrumzeglarskie.pl, wybrać przycisk „E Rekrutacja”, wypełnić elektroniczny formularz i potwierdzić zapis, dostarczając w terminie 2 tygodni podpisane dokumenty do siedziby Centrum.

Wolne miejsca są w szkółce żeglarskiej. Zajęcia te są adresowane do dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które dopiero zaczną swoją przygodę z żeglarstwem. Do nauki wykorzystywane są jachty klasy Optymist. Na nich najmłodsi nauczą się podstawowych manewrów i zwrotów. Na młodzież w wieku od 12 do 16 lat czekają jachty typu Skipper, na pokładach których adepci żeglarstwa poznają techniki i manewry żeglarskie oraz zasady bezpieczeństwa. To także szansa na wzięcie udziału w regatach, rejsach i imprezach żeglarskich.
Na Skippery zostało jeszcze kilka wolnych miejsc, a pojedyncze miejsca są także w sekcji DeZeta. To dwumasztowy, wiosłowo-żaglowy jacht, który swym wyglądem przypomina łodzie wikingów. O sprawnym pływaniu DeZetą decyduje przede wszystkim zgranie i sprawność fizyczna całej załogi.

- Uczniowie powyżej 16. roku życia mogą spróbować swoich sił w żeglarstwie morskim, które oprócz oczywistych atutów rekreacyjnych jest także świetnym sportem. Zapraszamy początkujących oraz osoby posiadające wiedzę i umiejętności zdobyte na wcześniejszych etapach edukacji żeglarskiej - dodaje Tomasz Owsik-Kozłowski. - Szkolenie umożliwia zdobycie patentu żeglarza jachtowego oraz kolejnych uprawnień. Zainteresowani skorzystać mogą z Daru Szczecina, który jest legendą szczecińskiego żeglarstwa. Zajęcia edukacyjne na jego pokładzie to spotkanie z tradycją, naturą i żywiołami.
Są jeszcze miejsca.

Chętni mogą zaś wybrać miejsce na pokładzie Magnolii, która w tym roku obchodzi 50. urodziny. Załoga Magnolii wielokrotnie brała udział w międzynarodowych regatach oraz rejsach po basenie Morza Bałtyckiego i Północnego. Młodzi żeglarze mieli możliwość poznania swoich mocnych i słabych stron.
Czeka również Zryw, służący do szkolenia regatowego młodzieży. Nietypowa łódź wymaga od kapitanów dużego wyczucia, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, lecz umiejętnie powadzona jest szybka i zwinna. Są jeszcze miejsca na jachcir Urtica, jednym z najmniejszych slupów, który brał udział w regatach The Tall Ships Races. Choć ma niecałe 11 metrów długości, jest bezpieczny, wygodny i szybki nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Zajęcia w każdej sekcji kosztują 40 zł miesięcznie. Informacje w Centrum Żeglarskim, przy ul. Przestrzennej 19, pok. nr 113 (tel. 91 460 08 44 wew. 14).©℗(

el)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdj.: Młodzież może doskonalić tajniki żeglarstwa na Darze Szczecina

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA