Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Dziady, Lalka i Herbert [GALERIA]

Data publikacji: 04 maja 2016 r. 12:46
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:53
Dziady, Lalka i Herbert
 

Rozprawka w oparciu o "Dziady, część IV" A. Mickiewicza, sporo pytań dotyczących "Lalki" B. Prusa oraz "Dałem słowo" Z. Herberta do analizy. Tak w ogólnym zarysie wyglądał egzamin z języka polskiego podczas rozpoczętej w środę Matury.

Uczniowie z IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie po wyjściu z sali byli w dobrych nastrojach. - Spodziewaliśmy się, że mogą być "Dziady", ale raczej część trzecia, niż czwarta. Mimo to poradziliśmy sobie bez problemu - powiedziała maturzystka z "dziewiątki" Justyna Ceniuch.

Temat głównej pracy brzmiał: "Czy warto kochać, jeśli miłość niesie za sobą cierpienie?". Uczniowie mieli za zadanie napisać ją w oparciu o zacytowany w arkuszu fragment "Dziadów" oraz inne utwory literatury. Mimo, że jest rok Henryka Sienkiewicza, nie było pytań o jego twórczość, co trochę zdziwiło maturzystów. Były natomiast zadania w oparciu o powieść innego pozytywisty - "Lalkę" Bolesława Prusa.

Wiele osób zaskoczył wiersz  z ostatniego tomiku Zbigniewa Herberta z 2004 r. "Dałem słowo". Uczennice z klasy humanistycznej IX LO przyznały, że jego interpretacja i analiza nie była trudna, gdyż zawierał on typowe wątki etyki herbertowskiej, znane z "Przesłania Pana Cogito". Dziewczyny zadeklarowały zdawanie egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Maturzyści mieli ponadto za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące nowego zjawiska językowego, jakim jest język w internecie.

W czwartek maturzystów czeka obowiązkowy egzamin z matematyki. W piątek zaś z języka angielskiego.

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Matura'2016 w IX Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO DNIA MATURY

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czas najwyzszy "unowoczesnic" Matury...
2016-05-04 23:46:27
A ta Lalka z tymi Dziadami, to "przesladuje" juz Maturzystow.... chyba ponad 45 lat ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA