Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Nic się nie stanie?

Data publikacji: 31 października 2018 r. 06:40
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:24
Nic się nie stanie?
 

„Zdrowy rozsądek podpowiada: skoro masz na swoim terenie betonową dziurę głęboką prawie na dwa metry, to nie proś się o nieszczęście. Tylko dla spokoju ducha - nie tylko własnego - ją zabezpiecz. To zasada obowiązująca powszechnie, choć… chyba jednak za wyjątkiem Szczecina" - jeden z naszych Czytelników zwraca uwagę na odkryty basen nieczynnej fontanny przy kościele garnizonowym.

Na pl. Zwycięstwa miejsce basenu przeciwpożarowego zajęła fontanna. Gdy na finał sezonu wodotrysków jest osuszana, pojawia się ten sam problem: brak zabezpieczenia obiektu. Nie chodzi o drobiazg. Tylko o wyłożoną betonem potężną dziurę w ziemi: na obrysie kwadratu o bokach po 17 m każdy, zajmującą powierzchnię blisko 290 metrów kwadratowych, która ma aż 175 centymetrów głębokości.

- Co przez pięć miesięcy w roku jest „bramą wodną", to przez pozostałe… niepotrzebnie kusi los. Nie chcę, żeby stała się betonową trumną dla kogokolwiek: czy dla człowieka, czy zwierzęcia - mówi nasz Czytelnik (dane do wiadomości redakcji). - Właśnie dla takiego elementarnego poczucia odpowiedzialności są osłaniane o wiele mniejsze i płytsze baseny, choćby oczka wodne na prywatnych posesjach, także szamba. Natomiast, gdy rzecz dotyczy przestrzeni publicznej… Dlaczego akurat w niej pojęcie bezpieczeństwa zadziwiająco płynnie się rozmywa?

W przypadku tej fontanny kwestia bezpieczeństwa już raz odegrała znaczącą rolę. Chodziło o klapę osłaniającą podziemny mechanizm wodotrysku. Była wykonana z metalu, więc w słońcu mocno się nagrzewała. Co powinno być do przewidzenia, to zbagatelizowali urzędnicy miasta. Co w końcu się przyczyniło do bolesnego wypadku: dziecko o blachę dotkliwie się poparzyło, a przykre zdarzenie znalazło się pod lupą prokuratury. W efekcie czego na feralnej klapie ostatecznie zamontowano konglomeratową zieloną osłonę (oznakowana charakterystycznym piktogramem i napisem: „Nie chodzić").

Teraz przy basenie fontanny wprawdzie jest także ostrzeżenie o zakazie „kąpieli i wchodzenia na obiekt", ale… Czy skutecznie powstrzyma przed nieszczęściem? Tym bardziej, że betonowa kładka biegnąca środkiem owej „wodnej bramy" była wprost dedykowana szczecinianom jako ta, „którą każdy będzie mógł przejść".

Czekamy na ruch ze strony służb miejskich w tej sprawie.

***

Przypomnijmy za ówczesnym Biurem Promocji i Informacji UM fragment komunikatu sprzed otwarcia fontanny (2012 r.): „Tryskająca woda będzie miała kształt łuków, które tworzyć będą swoista bramę wodną. Przez środek fontanny będzie biegła kładka, którą każdy będzie mógł przejść". Teraz ta kładka - jak cały betonowy basen o powierzchni blisko 290 m kw i głębokości 1,75 m - to swoista niczym niezabezpieczona pułapka.

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINNCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecinianin
2018-10-31 12:21:25
Gratuluję autorowi/autorce błyskotliwego dostrzeżenia problem. A co na to mówią lekarze?
Rob
2018-10-31 09:04:22
Problem wydumany na sile, idac tym tokiem myslenia ogrodzic tuz przy wodzie Glebokie, Doline siedmiu mlynow, Rusalke najlepiej plotem klczastym pod napieciem taki swoisty elektryczny pastuch, ogrodzic bulwary, pogrodzic jezioro Dabaie i co 1-2 metry tablica zakaz!!!!, zakaz!!!!, zakaz!!!!, zakaz!!!!!.Tylko pijany lub rzeczywisty wariat lub samobojca nie skorzysta z rozsadku a wybierze fontanne przy Kosciele garnizonowym by sobie zrobic krzywde.To podobny problem do tego z Pomorzan co byl oburzony ze pasy na jedzni sa bialo-czerwone i przez to szarga sie barwy narodowe.Przypominam ze barwy narodowe to amarant i biel a nie czerwien.Ludzie myslcie - myslenie nie boli
Bartek
2018-10-31 08:52:50
Lepszym rozwiązaniem jest zaczopowanie wszystkich i podłączenie do superkomputera jak ktoś będzie celowo lub bezmyślnie chciał zrobić sobie krzywdę to zostanie porażony prądem elektrycznym a jego uszach zabrzmi alert. Komunizm to stan umyslu...
Sznowni Redaktorzy
2018-10-31 08:35:53
Macie racje i nie macie racji. W przypadku, gdy macie rację tzn. że społeczeństwo polskie głupieje na potęgę jak amerykańskie (do których taką miłością pałają rządzący), którym nawet na kubkach trzeba pisać, że płynem do niego nalanym (kawa, herbata) można się oparzyć ! Gdzie zdrowy rozsądek ?, gdzie myślenie i instynkt samozachowawczy ? Dawno temu czytałem artykuł (może i w Kurierze ?), że dzieci polskie to takie bardziej inteligentne, ciekawe świata, bo one wejdą nawet tam, gdzie nie wolno. Przekraczają dosłownie wymalowaną linię, która oddziela teren ogólnodostępny od tego na który z jakiś przyczyn przeciętny "zwiedzający" ma nie wchodzić. Takie zachowanie jednak świadczy o braku kultury / inteligencji. Pola(cz)kom trzeba zawsze zasieki robić na 2,5 m. i w dodatku pod prąd podłączać, aby nie włazili tam gdzie nie powinni ?
Służby Podmiejskie
2018-10-31 08:31:34
Jak w Egipcie Faraon Cheops miał piramidę tak tu jest fontanna, którą można przebudować w grobowiec i labirynt władcy i tu jest analogia piramida to pomnik pychy i wyzysku władcy, piramida egipska jest ciekawostką historyczną. Fontanna jest obrazem samouwielbienia politykow i ich naganiaczy pseudo uduchowionych i jak analogia ma swoje granice tu jest granica że fontanna nie jest ciekawostką...a betonową zawalidrogą i pozbawioną zieleni,kosztownym nieużytkiem miejskim, zablokowanym placem w centrum, szkaradą w okresie zimy....za te pieniadze mozna by zrobic kilka miejsc w domach starcow, oplacic opiekunow itp.
druga hameryka d
2018-10-31 08:25:37
zdrowego rozsądku brak - rodzą sie zakazy
HogoFogo
2018-10-31 08:04:34
Ogrodzenie fontanny płotem? Czemu nie? Nie zapomnijcie ogrodzić także nabrzeży wzdłuż Odry - w zimie można spaść na lód i skręcić kark, a latem zwyczajnie utopić. Pozdrawiam obywateli szukających dziury w całym.
Afera o nic. Może pozamykać też schody w mieście, bo jeszcze jakieś dziecko spadnie?
2018-10-31 07:50:14
Please..
ryza
2018-10-31 07:28:39
Basen pożarowy był lepszy i ładniejszy wystarczyło zrobić nowy ozdobny płot i wszystko - tylko Krzystki chiały wyrwać kasę czy zadłużyć bardziej miasto to zrobili straszydlo betonowe nie pasujące do architektury kościołów i ulic, na śmietniki na obrzeżach miasta nie ma kasy a na to co straszy jest...a wybory wygra Krzystek bo na majątku miejskim zbudował sobie organizcję jak partię polityczną gdzie ludzie zwiazani z nim dzialaja jak partia polityczna i obsadzaja stanowiska - do tego ma on jeszcze poparcie polityczne i oraganizacyjne sily politycznej zewnetrznej ktorej musi sie odplacac...
Radek
2018-10-31 07:21:36
Jeżeli ktoś chce wpaść pod pod pociąg to wpadnie.Nie znaczy to,że wszystkie tory mają być ogrodzone.
V
2018-10-31 07:02:50
To Szczecin właśnie, ale nie ma co pisać, bo niedługo wybory.
Absurdy
2018-10-31 06:54:52
Idąc tym tropem wzdłuż Bulwarów i Wałów Chrobrego nabrzeże powinno być ogrodzone, bo ktoś może wpaść do wody z dużej wysokości i się utopić. Podobnie krawężniki wszystkich ulic zabezpieczone przed wejściem, bo ktoś może wpaść pod nadjeżdżający samochód.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA