Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Posadzą, ale nie w siarczystym mrozie. Bez szkody dla zieleni?

Data publikacji: 15 grudnia 2022 r. 22:43
Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia 2022 r. 11:24
Posadzą, ale nie w siarczystym mrozie. Bez szkody dla zieleni?
Magistrat wstrzymał - przynajmniej do przyszłego tygodnia - akcję sadzenia drzew i krzewów na śródmiejskim odcinku al. Wojska Polskiego. Fot. Dariusz Gorajski  

Siarczysty mróz to nie pora na sadzenie drzew oraz krzewów - przyznał magistrat, wstrzymując prace w zieleni na rewitalizowanym śródmiejskim odcinku al. Wojska Polskiego w Szczecinie.

Od ponad roku trwa przebudowa najdłuższej ze szczecińskich alei - na odcinku pomiędzy placami: Zwycięstwa i Szarych Szeregów. Oprócz przebudowy układu drogowego, prowadzącego do planowanego spowolnienia ruchu na śródmiejskim fragmencie al. Wojska Polskiego, wymiany sieci, nawierzchni i elementów małej architektury, metamorfozie ma ulec również tutejsza zieleń.

Jej aranżacja przebiega równolegle z pracami budowlanymi. Pierwsze nasadzenia platanów (25 szt.) - pomiędzy pl. Zgody a ul. Jagiellońską - pojawiły się już wiosną br. Natomiast w ostatnich dniach, czyli przy coraz bardziej siarczystym mrozie, zaczęto sadzić pozostałe drzewa i krzewy, które na finał inwestycji mają tworzyć - jak zapowiada magistrat - klimat nowego „zielonego salonu naszego miasta". Czyli kolejnych 44 drzew - platanów i śliw wiśniowych oraz różnego rodzaju krzewów.

Jednak gdy temperatura w Szczecinie, w czwartek (15 grudnia), spadła do -9. a miejscami nawet do -14. stopni Celsjusza, ryzyka niepowodzenia nasadzeń nie sposób było dłużej bagatelizować.

- Roboty związane z wykonywaniem nasadzeń zostały wstrzymane. Czekamy do przyszłego tygodnia aż wróci odpowiednia temperatura - na pytania „Kuriera" odpowiedział Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji. - Sadzonki zostały zabezpieczone. Część nieposadzonych drzew znajduje się w kontenerze oraz na placu budowy. Ich bryły korzeniowe są zabezpieczone grubą warstwy juty oraz plandekami. Korzenie drzew, które zostały już posadzono są pokryte dużą warstwą ziemi, jak również przeszły staranne zabiegi pielęgnacyjne.

Okazuje się, że każda sadzonka - czy to drzewa, czy krzewu - otrzymała odpowiednią dla swojego gatunku i wielkości mikoryzę, czyli szczepionkę opartą na grzybniach symbiozujących z systemem korzeniowym. Ma ona wpływ na zwiększenie powierzchni chłonnej korzeni (poprzez strzępki grzybni), a dzięki enzymom dodatkowo uruchamia substancje pokarmowe zawarte w związkach zwykle niedostępnych dla roślin. Co ważne: tego rodzaju szczepionka łagodzi skutki suszy i chroni korzenie przed chorobotwórczymi mikroorganizmami.

- Na ten moment nie ma obaw, że z sadzonkami - zarówno z posadzonymi, jak i na to czekającymi - działo się coś złego. Mamy nadzieję, że przetrwają - dodaje Piotr Zieliński. - Natomiast w sytuacji jeśli wykonawca nie będzie mógł wykonać nasadzeń z uwagi na stan drzew spowodowany wysokimi ujemnymi temperaturami, lub jeśli sadzonki się nie przyjmą, będzie zobowiązany do ich wymiany na swój koszt. ©℗

Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

!
2022-12-17 21:29:19
Dzie som antyszczepionkofcy? dzewa szczepionkujo !!!! epidemia , spizeg natury 2022 !!!
jaro
2022-12-16 20:31:29
Dzisaj na Wojska normalnie sadzili.
Ogrodowy
2022-12-16 19:30:21
A ogrodniczka miejska gdzie ? Co z okien gabinetu w szpinakowym pałacu nie widać, że ekipy sadzą po całym mieście, gdyż do 15 grudnia trzeba fakturę wystawić ?
Komuna zawsze
2022-12-16 09:18:22
Była silna w teorii, ludzie byli szczęśliwi, uśmiechnięci i z optymizmem patrzyli w przyszłość ale praktyka nigdy nie pokrywała się z teorią u komunistów... Tak jest i w tym wypadku... Zabawne jest to rozpaczliwe przykrywanie problemu opisem mikoryzy i jej znaczenia...
Szkoda pisać
2022-12-16 08:31:05
Przyznał i wstrzymał? Czyli, gdyby nie zwrócono na to uwagi, to nie wstrzymałby prac? Szok, że za nasze pieniądze utrzymujemy takich urzędników.
Piotr
2022-12-16 06:42:06
Wczoraj na WP, posadzili kolejne 2 platany
x
2022-12-15 22:53:22
...to jest skandaliczne, kompletny brak wyobraźni, a przede wszystkim - kompetencji. Ludzie, naprawdę tak trudno przemyśleć pewne zamiary, żeby nie wywalać pieniędzy w kosmos ?
Kuku na muniu
2022-12-15 22:35:53
Ekologiści z urzędnikami biorą się za sadzenie drzew. To się nie może dobrze skończyć.
Hans
2022-12-15 22:25:05
Niemożliwe że magistrat przerwał sadzenie drzew z powodu mrozów. Czyżby negowali ocieplenie klimatu i gwarancję na drzewka?
Pestka
2022-12-15 22:15:36
Drzewka były sadzone jeszcze przedwczoraj na ulicy Hangarowej i tak w praktyce wygląda stosowanie standardów zieleni. Temperatura wtedy w nocy była minus 8. W tych czasach ludziom potrzeba standardów na 300 stron a zdrowego rozsądku nie starczyło?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA