Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Spacer po szczecińskich parkach ze wspomnieniem Quistorpa

Data publikacji: 2022-12-09 17:53
Ostatnia aktualizacja: 2022-12-12 09:50
Spacer po szczecińskich parkach ze wspomnieniem Quistorpa
Z powodu zamknięcia bram Teatru Letniego, uczestnicy spaceru nie zobaczą rosnących na jego terenie niezwykle cennych dendrologiczne i rzadkich okazów kłokoczki. Przewodnicy spaceru zachęcają do podpisywania petycji pt. „Otwórzmy bramy amfiteatru w Szczecinie".  

Wyzwaniem będzie nie tylko rozpoznawanie drzew i krzewów w stanie bezlistnym, ale również skojarzenie daty spaceru z ważnym wydarzeniem z przeszłości Szczecina i rodziny jej niegdysiejszych znamienitych filantropów - Quistorpów. Odkrywanie śladów przeszłości w pięknych okolicznościach współczesnej przyrody będzie możliwe tylko w najbliższą sobotę, podczas spaceru szlakiem od Jasnych Błoni, przez park Kasprowicza, aż po Różankę.

To będzie wyjątkowa gratka zarówno dla miłośników szczecińskiej zieleni, jak i pasjonatów historii miasta. Bowiem w roli przewodników szczecińskiego spaceru wystąpi para ekspertów: Dorota Pundyk - znawczyni dziejów Szczecina, a w szczególności rodu Quistorpów, oraz Paweł Madejski - autor bloga i profilu na społecznościowym portalu poświęconym drzewom i krzewom oraz twórca interaktywnej mapy zielonych okazów, która została włączona w system informacji przestrzennej miasta.

- Wyruszymy sprzed Pomnika Czynu Polaków, w których sąsiedztwie rosną okazałe wielopienne skrzydłorzechy. Nie omijając zabytkowych platanów Jasnych Błoni przejdziemy w stronę ul. Słowackiego pośród buków, wiązów, świerków, dębów i kasztanowców odmiany baumanii. Następnie przyjrzymy się pobliskim „Amerykanom", czyli pochodzącym z Ameryki Północnej: tulipanowcowi oraz kokornakowi wielkolistnemu, znanemu również jako szlachecki krzew. Dalej przejdziemy wzdłuż Jez. Rusałka, mijając klony, robinie akacjowe, buki, wiązy, jesiony aż przy zamkniętej bramce odremontowanego Teatru Letniego spotkamy cypryśnik błotny z pneumatoforami - trasę zielonego spaceru przedstawia jego przewodnik, Paweł Madejski. - Po niewielkiej wspinaczce dotrzemy do lip, daglezji zielonych i okazałego świerku Brewera. Następnie zajrzymy do części parku Kasprowicza dawniej zwanej ogrodem japońskim.

Po drodze będzie jeszcze wzgórze Arndta, a na finał - Różanka. Podczas tego ponad 2,5-godzinnego spaceru będzie można posłuchać wielu historii związanych z historycznym dziedzictwem Quistorpów.

Zainteresowani tym wydarzeniem już powinni rezerwować czas na sobotę (10 grudnia). Zbiórka o godz. 12 - przy Pomniku Czynu Polaków. Udział w spacerze będzie bezpłatny. Choć zwyczajem się stało - jak przypominają organizatorzy wydarzenia - dobrowolny datek, miły dowód wdzięczności, czyli symboliczny „grosik" wrzucony do czapki przewodników. ©℗

(an)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@Panowie
2022-12-12 09:48:04
Tania erystyka. Pisałeś o 80 latach relacji Polski że Szczecinem ja zaś stwierdziłem że czas tych relacji jest dłuższy i tu już w mojej ocenie podobny lub dłuższy niż okres niemieckości Szczecina czy to ci się podoba czy nie. Co do jakości faktoriografi, negujesz polskie źródła to jak już napisałem, wciskasz edycję hasła i jedziesz , podajesz źródła nie-polskie i po kłopocie. A mój angielski jest wystarczająco dobry byś musiał opłotkami przyznać że mjiałeś się z prawdą i ratować się Duńczykami.
@Panowie
2022-12-12 07:42:43
Coś słabo ci idzie czytanie w angielskim. Rzeczywiście, ktoś napisał tam art o historii naszego miasta, opierając się głównie na źródłach polskich, a więc nieobiektywnych. Jednak nawet tam, mowa jest tylko o 2 epizodach. Domniemanym z czasów Mieszka oraz tym morderczym z czasów krzywego ryja (trudno inaczej pisać o zbrodniarzu). Ponadto to dotyczyło X-XII wieku. Tyle samo ten art wymienia epizodów duńskich. Jakoś Duńczycy nie twierdzą, że to ich miasto, bo 900 lat temu zdobyli je na chwilę.
Panowie
2022-12-11 23:49:59
Wikipedia, edycja i jechać jak się nie zgadzacie z opisem Szczecina, podawać źródła i będzie ok. A na razie od 8 wieku do niemal końca dynastii Gryfitów Szczecin znajduje się w strefie wpływów (tych okresów jest sporo i na pewno nie starczy 500 znaków by je tu opisać) . Korzystałem z wikipedii angielskiej i jak mówię, nie zgadzacie się to edycja i źródła i jedziemy... A krzywy ryj to macie w rodzinie polaczki.
Edek
2022-12-11 23:39:20
Szczecin zawsze polski - pamietam takie hasło za komuny na propagandowej desce pilśniowej na basenie górniczej, ale teraz… bez jaj. To nie 1 kwietnia, żeby takie rzeczy wypisywać. Biedne miasto, jako pomorska stolica nie wiedziało że przez wieki jest polskie :) gratuluję poczucia humoru.
Historyk
2022-12-11 23:00:25
Szczecin przez wieki związany z Polską i to bezpośrednio albo jako lenno ? W których latach ? Konkrety proszę! Co ty bierzesz człowieku ? Równie dobrze mógłby być przez wieki związany z Danią. Chyba sam nie wierzysz w te bzdury. Brzmisz jak towarzysze o ziemiach odzyskanych. Przez przypadek, na wniosek Stalina trafił się Polsce jak ślepej kurze ziarno.
Lokalny patriota
2022-12-11 22:16:34
Nie czytaj propagandowych wynurzeń historyków PRL. Szczecin nigdy polski nie był. Nie licząc najazdu pewnego barbarzyńcy - krzywego ryja, który miasto spalił, złupił a ludność zgwałcił i wymordował. To akurat nie jest powód do chluby i na szczęście był to tylko krótki epizod w historii miasta. Bezpośrednio niby kiedy ? Nie pisz bzdur! To miasto było przez 600 lat stolicą samodzielnego księstwa pomorskiego, później było szwedzkie, pruskie, francuskie i niemieckie. Polska nastała tu 77 lat temu.
@Lokalny patriota
2022-12-11 17:34:21
Ty tak na serio negujesz historię Szczecina, to że przez wieki związane było z Polską bezpośrednio lub pośrednio (jako lennik)... Btw... Wiele rzeczy jest pojemnych...np kloaki...
@Aneta
2022-12-11 17:31:21
CD Z twoich wpisów wynika że masz potężna ilość kompleksów, jednym z tych kompleksów jest Polska i Polacy... Nie wiem co mam w takim razie napisać, chyba jedynie współczuć i życzyć byś zdobyła się na odwagę, odrzuciła to co ciągnie cię w dół, wyjechała do państwa którego naród ci pasuje i gdzie będziesz szczęśliwa a także tego by to państwo i ten wybrany naród cię nie odrzucił i by to umożliwiło ci ostateczne zerwanie tych więzów które tak bardzo cię uwierają. Zrezygnuj z polskiego obywatelstwa.
@Aneta
2022-12-11 17:26:24
Cytuję twoja wypowiedź:„Tu jest naród otwarty na cywilizację,“ nie ma nic o Polsce i narodzie polskim, sens twojej wypowiedzi wskazuje że jest to naród inny niż np w Polsce C (pogardliwie wspomniane przez ciebie Podkarpacie). Zabawne jest też to że ten naród o którym piszesz nie jest cywilizowany ale dopiero otwiera się na cywilizację, na jaką cywilizacje to do końca nie wiem... Czy na tę cywilizacje która opracowała metody przemysłowego mordowania podludzi? Z twoich wpisów wynika... CDN
Lokalny patriota
2022-12-11 15:54:50
Szczecin to pojemne miasto. Znajdzie się miejsce i dla niemieckiego filantropa Quistorpa i dla polskiego dyktatora Piłsudskiego i dla szwedzkiej królowej Krystyny. Nie ma co drzeć kotów. Skoro miasto ma ponad 1200 letnią historię, a tylko ostatnie niecałe 80 lat jest polskie, to naturalne że ma też wybitne postacie z innych epok.
@Aneta
2022-12-11 14:53:57
Mieszkańcow miast piszemy z małej litery zatem piszemy szczecinianie a o Szczecin powinien dbać każdy szczecinianin. Troska o dobro wspólne miarą rozwoju człowieka spolecznego
Aneta
2022-12-11 13:42:39
Błędów ortograficznych nie robię. Napisałam: „ tu jest naród polski” - nawet tego nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem ? Uniwersytetu szczecińskiego nie kończyłam, chociaż jak widać z parametryzacji ma się bardzo dobrze, w tym humanistyka. Wybitnych uczelni w tym kraju nie ma, a US jest powyżej średniej z tych które są. Jeśli Szc nie należy do Polski A, to tylko słabo o Polsce świadczyłoby, bo kiedy dostaliśmy miasto w 1945, to wraz z Wrocławiem byliśmy na topie jeśli chodzi o każdy parametr
@Aneta
2022-12-11 13:29:41
Kto to napisał, że targowickie dziwki nachalne i zuchwałe są?
@Aneta
2022-12-11 10:22:15
Tak cię wyedukowali na lokalnym uniwersytecie w paradygmacie humanistycznym że robisz błędy ortograficzne. Więcej nauki i wiedzy mniej propagandy
@Aneta
2022-12-11 09:04:27
Ty napisałaś "tu jest naród", zapewne dlatego że zajęta byłaś czymś innym gdy omawiano koncepcje narodu na wybitnym uniwersytecie szczecińskim , Szczecin to Polska B , ci którymi tak gardzisz to Polska C, do Polski A to należy kilka miast w Polsce, głównie tych leżących wzdłuż linii Wisły. Postępowy to jest ruch tłoka w cylindrze dumna z własnego intelektu humanistko... Twój wydział może być dumny z takiego brojlera...
@@@stan
2022-12-10 22:54:10
Odpowiadając: 1. Poczytaj trochę historię Hiszpanii, w 500 znakach cię nie wyedukuje. 2.nikt tu nie mówi o walce o niepodległość Pomorza, więc analogia do Katalonii jest bez sensu. Nadal nic nie zrozumialeś. Trzeba walczyć o silne Pomorze w ramach Polski i słabą pozycję wawy w mieszaniu się w nasze sprawy i w nasze pieniądze. 3. Moi rodzice są Szczeciniakami, podobnie jak moi dziadkowie. Znikąd nie przyjeżdżali. Mój syn też się urodził w pomorskiej stolicy.
Aneta
2022-12-10 22:21:41
A gdzie niby napisałam, że Szczecinianie to naród? Tu jest naród polski, tylko ten bardziej postępowy, bez uprzedzeń, z którego można być dumnym. Tacy są Szczecinianie! Żadne żałosne śpiewki zakompleksionych pseudopatriotów nie robią na nas wrażenia. Uprawiaj sobie nacjonalistyczną propagandę w Polsce B! Co do uniwerku, to ostatnia ewaluacja pokazała, że m.in. humanistyka ma lepsze parametry niż wiele tzw starych uniwerków, więc to porównanie można uznać to za komplement
@Aneta
2022-12-10 22:14:04
Broniąc swoich poglądów, czy też poglądów niektórych mieszkanców Szczecina nie obrażaj innych Polaków. Po co złośliwości pod adresem Podkarpacia? Coś Ci złego zrobili? Jeżeli tak wygląda tzw. otartość czy europejskość, to tylko potwierdz że krytycy hołdowania - na każdym kroku - wszystkiemu co Niemieckie mają rację.
@Aneta
2022-12-10 22:10:03
Tu jest naród? Co z ciebie za naród? Otwierać to ty sobie możesz drzwi w domu o ile rzecz jasna go masz. Takie wpisy jak twój to przykład na samozaoranie i to level nightmare... Naród szczecinian... DFP... Wpis ukazuje typowe możliwości intelektualne absolwenta wydziału humanistycznego uniwerku szczecińskiego...
Nic nie zawdzięczamy
2022-12-10 21:03:07
Quistorpom i tyle w temacie.
@@@@stan
2022-12-10 21:01:51
Ile milionów Katalończyków wymordował Franco? Też kazał swoim żołnierzom wymordować bez litości każdego "mężczyznę, kobietę, dziecko katalońskiej mowy"? Jak Franco rabował Katalonię? Napisz chłopie albo się nie ośmieszaj... Jeszcze rozumialbym jakbyś tu Basków wymieniał ale Katalończycy...? Zresztą próbowali ogłosić niepodległość i co zrobił Madryt? Co zrobiła UE? A... Broni praw człowieka i praworządności ale w Polsce... Skąd jesteś i kiedy przyjechali tu twoi rodzice „pomorzaninie“?
@Otton
2022-12-10 20:54:07
Ty tak na serio czy może po prostu uprawiasz wyrafinowany sarkazm? Czego wy nie napiszecie by ukryć tak centralizację władzy w Brukseli czy wymuszanie federalizacji... Przecież właśnie wchodzą centralne podatki brukselskie, właśnie rozpoczęto procedury zmiany traktatów by federalizować UE. Co wy jeszcze będziecie skręcać?
Aneta
2022-12-10 20:51:38
Może wreszcie przestaniecie w każdej inicjatywie dopatrywać się zniemczenia ? A jednocześnie nachalnie nie będziecie wciskać tych pseudopatriotycznych narodowych wątków wszędzie ? Tylko obrzydzacie patriotyzm Szczecinianom. Tu jest naród otwarty na cywilizację, prawdziwą historię i inne nacje. To nie Podkarpacie.
@@@stan
2022-12-10 19:14:00
Mało wiesz jak widać o historii najważniejszych państw Europy, stad ta ociężałość umysłowa którą zarzucasz innym. Poczytaj jak żyli Katalończycy w czasach gen. Franco. Poza tym znów Twa pokrętna logika od d. strony. Nie mówimy o narodach, które były uciśnione w historii, a o konieczności wzmacniania tożsamości regionalnej, w tym dla nas najważniejszej - pomorskiej. Zamiast różnych bzdetów w szkołach powinno uczyć się o dumnej historii Pomorza, geografii regionu itd.
Otton
2022-12-10 19:09:51
Głupoty piszesz z tym traktatem Lizbońskim. To nie wynik działań brukselskich, tylko nieudolnych polskich rządów, które z obawy że stracą kontrolę nad wszystkim, na siłę bawią się w gospodarkę nakazowo-rozdzielczą. Jakoś ta głupota nie dotyczy państw najbardziej rozwiniętych, które uznają regionalizm i federalizm jako istotę rozwoju. Zobacz Szwajcarie, Hiszpanię, Niemcy etc. Tylko u nas rząd w wawie wie wszystko najlepiej, a wychodzi jak zawsze ch.
Ramen
2022-12-10 19:07:57
Jednak pozytywne że mimo nachalnej propagandy większego odzewu nie ma, mieszkańcy czują że to sztuczne kreowanie nowych idoli dla ludzi wypranych ze żródeł i tożsamości, takich homo tuskus którzy chcą zostać dużymi misiami napychająć się sieczką niemczyzny
@@pietia
2022-12-10 18:29:26
Centralizacja to wynik akceptacji traktatu lizbońskiego, skoro Bruksela centralizuje władzę jako jeden z elementów do federalizacji Europy to automatycznie proces ten propaguje w dół tj do rządów krajowych które tracąc kompetencje na rzecz Brukseli przesuwają swoje kompetencje na nowe obszary.
@@stan
2022-12-10 17:58:25
Katalończycy, Bawarczycy... Ty udajesz ociężałość intelektualną czy faktycznie coś nie tak u ciebie z głową? Ani Katalończyków ani Bawarczyków nikt nie próbował eksterminować, nikt im nie odmawiał prawa do używania języka czy nikt im nie zabraniał budować domu... Polacy w każdym zaborze poddawani byli represjom, quistorpowie są beneficjentami rasizmu niemieckiego , ich działalność charytatywna nie dotyczyła Polaków tylko Niemców którzy kupili sobie Szczecin od Szwecji jakieś 300 lat temu...
@@pietia
2022-12-10 17:52:21
Ależ my czerpiemy z historii Pomorza tylko nie wybieramy sobie rodzynków tak jak ty. Nikt nie neguje historia Szczecina ale udawanie że jest się potomkiem i prawowitym spadkobiercą Quistorpów tudzież Pomorzaninem z dziada pradziada... Jestem Polakiem i nie klękam by oddawać pokłony Niemcom. Czerwone budynki w Szczecinie to budynki zbudowane z francuskich reparacji. Niemcy wycisnęli z Francuzów ostatniego franka, my tak nie mogliśmy i efekty są jakie są.
@stan
2022-12-10 16:53:17
To dlaczego Katalończycy czy Bawarczycy podkreślają swój region ? Tożsamość pomorska to coś co trzeba kultywować i wzmacniać! Sąsiednie regiony - Wielkopolska, Kujawy, czy dalsze jak Śląsk na każdym kroku podkreślają swoją odrębność. A my tu mamy być Polakami bez przynależności ? Pomorzanin brzmi dumnie!
Stan
2022-12-10 15:44:49
jak tak pojedziemy to jeszcze bardziej będę "dumny" z tego żem ze śródmieścia i z Łokietka itd??? Polak to brzmi dumnie!!!
Lucjan
2022-12-10 15:12:05
Merkel powiedziała że Polaków daje się łatwo zniemczyć. Może nie wszystkich albo niewielu ale niektórzy garną się do tego z zapałem. Ciekawe jak przyjmą dziedzictwo prusko- nazistowskie
@stan
2022-12-10 12:58:19
Bądźmy Szczecinianami i Pomorzanami, a także dumnymi z tego Polakami. Nie na odwrót!
@pietia
2022-12-10 12:57:11
A co stoi na przeszkodzie żebyśmy czerpali z historycznie bogatego Pomorza, którego Szczecin jest i był stolicą? Centralizm władzy państwowej i focusowanie się wszystkiego w Warszawie! Dodatkowo wrzucanie kasy nigdy nie wypracowanej tam na ścianę wschodnią. Z tą bogatą Wielkopolską to już przegiąłeś. To była najbiedniejsza i najbardziej zacofana prowincja Prus. Cywilizacja docierała tam z opóźnieniem ze Szcz albo z Berlina- pierwszy pociag, pierwszy telefon, elektryczność itd. Nie pisz bzdur
stan
2022-12-10 10:40:41
Bądzmy Polakami a nie po - laczkami Stchetshinianie!!!
Pietia
2022-12-10 10:29:49
Nic nie stoi na przeszkodzie by tworzyć nową piękną architelturę, rusz pośladki zza klawiatury. Prusacy czerpali dochody z okupowanej bogatej Wielkopolski i Pomorza a z Francuzów złupili reparacje wojenne to mieli z czego budować. Warto znać historię z dobrych podręczników a nie słusznej gaziety ;)
@@Pietia
2022-12-10 09:58:24
Chcesz zakosztować polskiej architektury to jedź do Lwowa ale nie oczekuj istnienia grup rekonstrukcyjnych IIRP tak jak w Szczecinie. Budowano miasto po wojnie na miarę zniszczonego i okupowanego kraju gdzie wymordowano większość propolskiej, patriotycznej inteligencji i gdzie systemowo zwalczano niedobitki po IIRP. Pretensje kieruj do słowików i wieczorków którzy są spadkobiercami takiego a nie innego podejścia do zmysłu estetycznego pamiętaj jednak o kontekście geopolitycznym i realiach.
Dajcie spokój
2022-12-10 01:29:48
To nie są nasi przodkowie. Nie ma powodu, aby aż tak ich hołubić. Chyba że ktoś cierpi na syndrom sztokholmski albo ojkofobię.
@Pietia
2022-12-10 00:44:37
Nie za bardzo jest się czym zajmować jeśli chodzi o „polskie dziedzictwo”. Do dziś wszystko co najpiękniejsze w mieście: wały Chrobrego, park Kasprowicza, zamek książęcy, bramy, katedra, kościoły, kamienice są pozostałością pomorską albo niemiecką. To co jest przaśne powstało po wojnie: PGR w miejscu starówki, pseudoautostrada nad Odrą zamiast bulwarów, baraki na pl Lotników, wieżowce na pl. Żołnierza, kino kosmos, dworzec PKS etc. to negatywne strony Szczecina. Jedynie filharmonia może jest ok
Kiedy wspomnienia
2022-12-10 00:11:57
Madamme Merkel?
A wspomnimy Adolfa?
2022-12-09 23:41:29
?
Jamnik
2022-12-09 21:12:03
Czy nawet pod zwiedzaniem zieleni miejskiej musi się kryć agitacja partyjna i ideologiczna? Już wystają zza naszych drzew i krzewow niby Zieloni co sa czerwoni.z tym proniemieckimi ideologiami, z aborcją i innymi dziwactwami. Radny Slowik to protestował.przeciwko.przyznaniu KPO i budowie Terminala.Konteroqego. Tymczasem gdy Zieloni rządzą.z Krzystkiem to zieleń w mieście ma coraz gorzej
Szczecin
2022-12-09 20:47:51
Nawet spacer po parku to dobra okazja żeby poklonić się Niemcom...
Pietia
2022-12-09 20:36:59
Już wymiotujemy tymi Quistorpami, ogłoście ich świętymi i módlcie się do tych Prusaków którzy nienawidzili Polaków. Czy miasto na te hucpy z Quistorpami daje pieniądze? Zajmijcie się zaniedbanym polskim dziedzictwem Szczecina
HogoFogo
2022-12-09 19:59:30
Czytając Kurier dochodzę do przekonania, że współcześni Szczecinianie to sieroty bez ojców i matek, którzy szukają przodków na wyprzedażach starych fotografii.
Niedlugo bedzie
2022-12-09 19:32:35
jak w Walbrzychu. Gdzies w piwnicy "odkryja" poniemieckie skarby, lacznie z portretem Adolfa i beda to z pietyzmem pokazywac.
Odkryjcie
2022-12-09 19:09:05
Ofiary niemieckich zbrodni...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA