Niedziela, 16 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Porty Lotnicze chcą ujawnienia dokumentów dotyczących lotniska w Goleniowie

Data publikacji: 04 września 2020 r. 17:54
Ostatnia aktualizacja: 06 września 2020 r. 10:25
Porty Lotnicze chcą ujawnienia dokumentów dotyczących lotniska w Goleniowie
 

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” chce ujawnienia opinii publicznej dokumentów dotyczących dofinansowania lotniska w Goleniowie. Poprosiło o zgodę na ten ruch pozostałych wspólników: Urząd Marszałkowski i Miasto Szczecin. Zdaniem PPL powinno to wyjaśnić wątpliwości dotyczące finansów portu lotniczego.

Komunikat PPL

W komunikacie PPL przeczytamy między innymi:

„PPL cieszy deklaracja Marszałka Geblewicza, że nie wycofuje się z wykonania Porozumienia Wspólników, choć wstrzymał swą decyzję w sprawie dofinansowania PL Szczecin-Goleniów.

Wydane wczoraj oświadczenie Marszałka Geblewicza zawiera jednak szereg nieścisłości, które należy wyjaśnić lub sprostować.

Wszystkie realizowane przez Udziałowców Spółki prace, realizowane były w oparciu o harmonogram planowanych czynności związanych z notyfikacją pomocy dla PL Szczecin. Przedmiotowy harmonogram został zaakceptowany również przez Województwo Zachodniopomorskie. Harmonogram przewidywał zmianę Porozumienia Wspólników (czego odzwierciedleniem były zapisy  Aneksu nr 3) – w terminie do 7 sierpnia br. i podwyższenia kapitału Spółki – w terminie do 28 sierpnia br.

Na mocy Aneksu nr 2 Województwo zobowiązało się do udzielania Spółce wsparcia operacyjnego poprzez dokonywanie dokapitalizowań Spółki w zakresie i na zasadach przewidzianych w Umowie Wsparcia oraz w Biznesplanie, który został przyjęty jednogłośną uchwałą wspólników w dniu 25 sierpnia 2020 r.

Na potrzeby wniosku notyfikacyjnego, Wspólnicy zaparafowali Aneks nr 3 do Porozumienia, na mocy którego potwierdzone zostały określone w Biznesplanie kwoty podwyższeń kapitału przez Miasto Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie.

Aneks nr 3 zaparafowany został przez reprezentujących Województwo Zachodniopomorskie: radcę prawnego – Stefana Mazurkiewicza i Dyrektora Współpracy Terytorialnej i Turystyki – Damiana Gresia. Pomimo akceptacji merytorycznych służb Urzędu Marszałkowskiego, dokument do dnia dzisiejszego nie został faktycznie podpisany przez Marszałka Olgierda Geblewicza, choć w myśl poczynionych ustaleń, pierwsi podpisy swe mieli złożyć Wspólnicy Samorządowi. Jednak, na mocy jednogłośnie przyjętej Uchwały z dnia 25 sierpnia 2020 r, Miasto Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie zobowiązali się do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, zgodnie z przyjętym Biznesplanem i zaparafowanym harmonogramem, w terminie do dnia 30 września br.

Miasto Szczecin realizując podjętą opisaną powyżej uchwałę, w dniu 3 września złożyło oświadczenie o objęciu udziałów i pokryciu ich w całości wkładem pieniężnym.

Terminy dokapitalizowań, niezależnie od ich podstawy (obowiązująca Umowa Wsparcia czy Porozumienie Wspólników), uzależnione są od obowiązującego harmonogramu spłat kredytu i winny zostać dokonane w terminie do końca września kolejnych lat, co miało już miejsce w latach 2013-2019 (a nie do końca roku kalendarzowego, o czym wspomina Marszałek Geblewicz)”.

Komunikat PPL kończy taki fragment: „W trosce o dobro Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, PPL jako racjonalny i odpowiedzialny Wspólnik, w ramach zagwarantowania jawności i transparentności całego projektu jest gotowy do ujawnienia treści parafowanego przez Województwo Zachodniopomorskie Aneksu odzwierciedlającego zobowiązania stron jak i podpisanego przez Strony Aneksu nr 2. W tej sprawie Prezes PPL wysłał wczoraj do pozostałych udziałowców prośbę o zgodę na ujawnienie treści Aneksu nr 2 i Aneksu nr 3, aby polska opinia publiczna uzyskała pełny ogląd sytuacji”.

Po oświadczeniu Urzędu Marszałkowskiego

A oto fragmenty oświadczenia Urzędu Marszałkowskiego, do którego odnosi się PPL:

„Wbrew twierdzeniom zawartym w komunikacie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego nie łamie  zobowiązań aneksowanego w dniu 10 sierpnia 2020 r. Porozumienia Wspólników Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Finansowanie zostało wstrzymane do czasu wywiązania się z obietnic wsparcia lotniska przez stronę rządową.

Dokapitalizowania Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów przez Województwo Zachodniopomorskie i Gminę Miasto Szczecin mają następować w zakresie określonym w Umowie wsparcia z 2013 r. oraz Biznesplanie Spółki. Zgodnie z Umową wsparcia, na obsługę spłaty kredytu, Województwo zobowiązało się przekazać Spółce kwotę 1.500.000 zł  w terminie do 30 września 2020 r., który to jeszcze nie upłynął. Natomiast w Biznesplanie Spółki mowa jest o dokapitalizowaniu Spółki przez Województwo w 2020 roku kwotą w wysokości  5.000.000 zł, co oznacza termin na dokapitalizowanie do końca bieżącego roku (31.12.2020 r.). Oświadczenie o wstrzymaniu finansowania Portu Lotniczego nie łamie powyższych zobowiązań.

Nie jest także prawdą twierdzenie PPL, iż Województwo zobowiązało się na mocy Porozumienia do wpłaty do końca września br. kwoty 10.000.000 zł.  Nie doszło do podpisania Aneksu nr 3 do Porozumienia Wspólników,  który określał zobowiązania  samorządu, i to tylko w zakresie  5.000.000 zł, a nie 10.000.000 zł, jak mowa w komunikacie PPL i nie do końca września br., tylko do 31 grudnia 2020 r.

Za wsparciem ze strony Województwa Zachodniopomorskiego (2,5 mln zł pożyczki z ZARR) i gotowością dokapitalizowania Lotniska w Goleniowie kwotą 40 mln zł, nie idzie realizacja deklaracji składanych przez Rząd. Od prawie roku lotnisko czeka na obiecywane środki finansowe na inwestycje warte 108 mln zł.

Środki nie zostały uruchomione. Nie są realizowane również deklaracje ministra aktywów państwowych Jacka Sasina czy wiceministra infrastruktury Marcina Horały, który 1 czerwca br. dla Radia Szczecin zapowiadał, tu cytat „Konkretne kwoty na poszczególne lotniska poznamy w tym tygodniu”. To pieniądze, które miały pokryć straty spowodowane rządową decyzją o zakazie lotów komercyjnych i zobowiązaniem utrzymania użyteczności publicznej”.

(as)

Fot. Cezary Martyniuk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jadzia
2020-09-05 16:03:31
Zamiast lotniska Przelewice dobra POlityka
***** ***
2020-09-05 14:53:29
wy wszyscy jesteście poje..ni, tu nie chodzi kto jest z PIS czy PO, tutaj chodzi o Szczecin, jak sasinek obiecał kase to niech daje, lepiej ciągnąć z budżetu do Szczecina niż do jakiegoś Poznania, warszawki czy Gdańska.. Nauczcie się wreszcie tego aby doić Państwo na chwałę regionu. Za bramą Szczecina Azja się zaczyna... JOJO gamoniu, przydaj się trochę u kaczora...
Re
2020-09-05 14:37:21
Do politycznego bełkotu. Mam nadzieję że twoja firma też będzie zagrana A Ty zostaniesz bez środków do życia. Bo Polacy niestety nie patrzą na ludzi którzy tam pracują i utrzymują rodziny.
gff
2020-09-05 11:20:48
Co kto powiedzial, obiecal to mozna sobie w buty wlozyc. Wazne co jest podpisane.
ck
2020-09-05 10:31:02
do Gregora 102. Chcesz lecieć do Lwowa, to sobie leć, zapłać przy bilecie normalną opłatę lotniskową która nie będzie generować strat w Goleniowie i po co te halo. A te kilka stów złotych więcej aby pokryć koszty działalności lotniska, to nic dla ciebie. Czego ktoś, kogo nie stać na latanie ma do ciebie dopłacać. Miej gest.
gregor102
2020-09-05 08:08:39
@polityczny bełkot - "Wy" naprawdę macie pro niemieckie, a anty polskie spojrzenie...to, że Trzaskowski mówił, "że po co nam lotnisko w Warszawie, skoro mamy lotnisko mamy w Berlinie?" ..to to uważacie za "święte"... polskie lotniska mają się rozwijać, "pandemia" nie będzie trwała wiecznie, lotnisko nam jest potrzebne tu, w zachodniopomorskim, a skoro ono już jest w Goleniowie, to niech już się zacznie rozwijać, a nie zwijać...:( W przyszłym roku, planuję wycieczkę do Lwowa.. to co..(?) każesz mi jechać do Wa-wy, czy Berlina, żeby polecieć..? "A wal się".. że tak napiszę...
@polityczny bełkot
2020-09-05 06:57:44
Pomijając już odniesienie się do twego bełkotu, stanowiącego przejaw totalnej ignorancji, to jakimi kilometrami zmierzyleś odległość pomiędzy centrum Szczecina a nowym lotniskiem pod Berlinem? Według tych powszechnie obowiązujących, do wsi Schonefeld jest ponad 190 km. Nie dość, że głupia wypowiedź to jeszcze kłamliwa.
polityczny bełkot
2020-09-04 21:51:48
Sztuczne bicie piany w sytuacji kiedy to lotnisko z ekonomicznego i nie tylko ekonomicznego punktu widzenia jest miastu teraz zbędne.Czy to się komuś podoba czy nie i nie wiadomo jakiej arytmetyki będzie używał-lotnisko będzie nierentowne,będzie generować straty.90 km dalej otwiera się za kilka tygodni wielki port BB.Niemcy zadbali także o naszych pasażerów-mieszkańców.Lotnisko w Goleniowie powinno zatem zostać przeorane,zrównane do poziomu lokalnej gleby i oddane lokalnym rolnikom pod plony rolne.
Tylko prawda
2020-09-04 19:19:15
Niech ujawnią obietnicę Sasina
Jaca
2020-09-04 18:45:13
No i klops wizerunkowy PObudzonych

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA