Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Ratownicy medyczni apelują: Nie kłam medyka!

Data publikacji: 2020-03-18 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-31 22:03
Ratownicy medyczni apelują: Nie kłam medyka!
Nie kłam medyka - apelują ratownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Fot. WSPR  

Ratownicy medyczni w całej Polsce apelują, by wzywając pogotowie nie okłamywać dyspozytorów i załóg o swoim stanie zdrowia i objawach, nie zatajać faktu przebywania w ostatnim czasie za granicą i podejrzeń możliwości wystąpienia koronawirusa. Niestety, takich sytuacji jest wiele. Stąd akcja w mediach społecznościowych #NieKłamMedyka, która ma uświadomić, jak poważne konsekwencje niesie tak nieodpowiedzialne zachowanie pacjentów. Dołączyły do niej także zespoły ratownictwa medycznego WSPR w Szczecinie.

- Zatajanie pełnych informacji lub wprowadzanie w błąd dyspozytora jest skrajnie nieodpowiedzialne - alarmuje Paulina Targaszewska, rzeczniczka WSPR w Szczecinie. - Apelujemy do mieszkańców, aby zachowali rozwagę, przekazywali pełne i prawdziwe informacje o swoim stanie zdrowia. Nie zatajajmy informacji o tym, że mamy objawy takie jak gorączka, kaszel, ból głowy, osłabienie, duszność. Przyznajmy się, jeśli w ostatnim czasie przebywaliśmy za granicą, ale też nie wzywajmy karetki do zmyślonych urazów czy dolegliwości i nie próbujmy wymusić przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego udając, że nasze życie jest zagrożone. Pozwólmy medykom wykonywać pracę zgodnie z ich obowiązkami, wiedzą i zasadami bezpieczeństwa. 

Szczerze z medykiem

Na naszym terenie również dochodziło do sytuacji, kiedy pacjenci wzywali karetkę i nie informowali dyspozytora o tym, że mieli kontakt z osobą mogącą być zakażoną koronawirusem lub że wrócili z obszaru objętego kwarantanną. 

- Wysyłano do nich zespół ratownictwa medycznego, który - z powodu braku ku temu przesłanek - nie był ubrany w specjalny pakiet ochrony indywidualnej - opowiada Paulina Targaszewska. - Dopiero na miejscu okazywało się, że istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem. Ratownicy medyczni w takiej sytuacji musieli przerwać pracę i byli objęci kwarantanną. 

Wiedza eliminuje niepotrzebny lęk

Ratownicy do swoich zadań podchodzą profesjonalnie, ale trudno w podobnych sytuacjach uniknąć lęku.

- Oni też mają rodziny, dzieci - przypomina rzeczniczka pogotowia. - Więc jeśli mają mieć do czynienia z osobą potencjalnie zakażoną, chcą mieć pełną wiedzę, żeby się odpowiednio przygotować, zabezpieczyć, wykorzystać pakiet ochrony osobistej, odpowiednio zdezynfekować, a nie tak po prostu, w normalnym stroju ratowniczym jechać i się, mówiąc wprost, zarażać. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla naszych zespołów. Jeżeli ich zabraknie, kto będzie jeździł do ludzi? Przecież wezwań w innych sprawach nie ubywa, jest ich tak samo dużo. Dlatego dbajmy o ratowników  i przekazujmy im pełną, prawdziwą informację.

Anna Gniazdowska

Na zdjęciu: Nie kłam medyka - apelują ratownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. 

Fot. WSPR

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Luudzie, po jakiemu to? Trzeba pomyśleć, by zakumać o co chodzi...
2020-03-31 21:37:39
Zmieńcie hasło! Mówcie po polsku!
Kacper
2020-03-23 19:53:38
Wiem, że pandemia, ale jeszcze raz zobaczę ten błąd #niekłammedyka to wyjdę z siebie. Tym bardziej, że jest on propagowany przez gazety, gdzie pracują REDAKTORZY. Nie kłam (komu? czemu?) MEDYKOWI nie okłamuj (kogo? co?) MEDYKA.
czytam
2020-03-18 17:57:28
To z jakiego kraju odzywka - ' NIE KŁAM MEDYKA " - q piszcie po polsku !
Nie klam medyka
2020-03-18 17:11:38
Chyba nie oklamuj medyka. Polski trudna jezyk dla Szczecina
tak
2020-03-18 16:45:06
Ratownicy medyczni mają naprawdę ciężką pracę, bardzo im współczuję i podziwiam, że mimo wszystko jej nie rzucili (niskich zarobków, poniżania przez "pacjentów"). A już w obliczu koronawirusa okłamywanie ich jest po prostu niewyobrażalną podłością. Niemniej jednak: kłamać kogoś to niezbyt poprawna forma. Jakiś wschodni regionalizm. Powinni raczej mówić: "nie okłamuj medyka". I nie okłamujmy ich.
Jerry
2020-03-18 16:27:38
Nie okłamuj medyka lub nie kłam medykowi. Nie kłam medyka to potworek językowy. Popraw się Kurierze. Jerry polonista

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ