sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pomnik marszałka do konsultacji

Pomnik marszałka do konsultacji

Pomnik marszałka do konsultacji
Data publikacji: 2016-05-31 17:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:04
Wywietleń: 1637 136076

Będą konsultacje społeczne w sprawie budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Policach. Gmina dopłaci mieszkańcom za podłączenie swoich posesji do kanalizacji sanitarnej. Od 1 września nie będzie już filii szkoły podstawowej w Przęsocinie. Parafia w Niekłończycy dostanie za symboliczną złotówkę działkę o powierzchni ponad 5 tys. m kw. i zbuduje na niej dom parafialny.

Radni zdecydowali we wtorek, że mieszkańcy gminy wypowiedzą się na temat ewentualnej budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.  Konsultacje społeczne mają ruszyć we wrześniu.

- 18 grudnia ubiegłego roku 383 mieszkańców Polic złożyło projekt uchwały nt. budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na skwerze im. Jana Pawła II w Policach – przypominał przewodniczący rady Witold Król (z klubu radnych WS „Gryf”).  – Na sesji kwietniowej przedłożono ten (uzupełniony m.in. o szacunkowy koszt przedsięwzięcia- red.) projekt uchwały. Został zdjęty z porządku obrad na wniosek grupy radnych, którzy podkreślili konieczność podjęcia konsultacji społecznych. Klub radnych Wspólnota Samorządowa „Gryf” przychylił się do tego wniosku, bo przedłożony projekt zawierał znaczny koszt wykonania – 550 tys. zł.  Projektodawcy tym kosztem obarczają gminę, a odpowiedzialnym za wykonanie czynią burmistrza Polic. Nasz klub przedkłada więc projekt, który pozwoli przeprowadzić konsultacje społeczne. Dajemy mieszkańcom alternatywę - jeżeli chcą, żeby marszałek był upamiętniony, to mogą wybrać coś mniejszego i tym samym tańszego. Musimy liczyć pieniądze. Są potrzeby oświatowe, drogowe. Powinniśmy mieć także na uwadze możliwość pomniejszenia budżetu gminy – np. przez pomniejszenie podatku.

- Wystarczająco zniechęcił pan do budowy pomnika swoim wystąpieniem – odpowiadał radny PiS Mariusz Różycki, jeden z autorów projektu dotyczącego budowy pomnika. – Ale mam jedno pytanie: jeżeli mieszkańcy opowiedzą się za budową pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego i finansowaniem go z budżetu gminy, to będzie równoznaczne z tym, że państwo wyrażą na to zgodę?

- Wiem, że pan i pana środowisko bardzo byście chcieli, żeby to „Gryf” odrzucił ten projekt, wtedy mielibyście z głowy tę pokraczną propozycję – odpowiadał Witold Król. - Ale my chcemy procedować. I chcemy konsultować wszystko ze społeczeństwem. To nie jest zniechęcenie. Konsultacje mają nam dać obraz, jak społeczeństwo podchodzi do tej sytuacji. Proszę zwrócić uwagę, jak niestosowne było skierowanie tego projektu w grudniu, po uchwaleniu budżetu. Mielibyśmy to w tym roku realizować? Niemożliwe, bo nie mamy już na to pieniędzy. Jesteśmy za upamiętnieniem marszałka Józefa Piłsudskiego, ale w skromnej postaci, adekwatnej do tego miejsca, i do tego miasta.  Nie wyobrażam sobie, żeby Wspólnota Samorządowa „Gryf” zajęła przeciwne stanowisko do woli społeczeństwa. Przypominam też, że pomnik ten ma powstać niedaleko od figury św. Jana Pawła II, żebyśmy sobie nie zrobili tak, że jeden wielki Polak będzie przytłaczał drugiego wielkiego Polaka. 

Agnieszka Spirydowicz

fot. Robert STACHNIK

Na zdj. W Policach stanie podobny pomnik Józefa Piłsudskiego? 

Więcej o sesji w Policach w „Kurierze” i e-wydaniu z 1 czerwca 2016. 

Komentarze

W trosce o Wnuczka,
Zamiast Pomnikow, czas najwyzszy zaczac budowac tanie mieszkania dla mlodych...!!
2016-06-01 00:07:54
:)
Lepszy taku pomnik niz wiadomo kogo z Żoliborza choc i tak lepiej zrobic cos dobrego dla ludzi jak mawial jp2 :)
2016-05-31 19:35:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie