Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Inwestycja policko-szczecińska?

Data publikacji: 09 maja 2016 r. 18:28
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:53
Inwestycja policko-szczecińska?
 

Czy szczecińska Rada Miasta zgodzi się na wspólną inwestycję z Policami wartą 14 milionów złotych? Na razie część radnych z komisji finansów i budżetu jest "za". Chodzi o projekt uchwały dotyczący upoważnienia prezydenta Szczecina do zawarcia porozumień z Powiatem Polickim w sprawie modernizacji jednej ulic, która przebiega przez oba miasta.

W poniedziałek (9 maja) projektem zajęła się komisja finansów i budżetu Rady Miasta.

- Ulica Przęsocińska zaczyna się w granicach administracyjnych Polic, potem przebiega przez obszar Szczecina, potem znowu wkracza w część policką i kończy na terenie Szczecina. Uważamy, że część należąca do nas jest w stanie zadowalającym. Ale dziwnym by było, że fragmenty należące do Polic zostaną zmodernizowane a środek będzie w innym stanie. Zwłaszcza, że są możliwości pozyskania środków finansowych na ten cel - wyjaśniał Michał Przepiera, wiceprezydent Szczecina.

Jego zdaniem wspólna inwestycja pochłonie 14 mln zł.

Ale wiceprezydent nie przekonał wszystkich członków komisji. Wątpliwości miał radny Marcin Matias z PiS.

- Wydaje mi się, że wydamy 4 mln złotych na remont nieistotnej dla nas ulicy. Bo ona jest istotna dla Polic, nie dla nas. Mamy po naszej stronie "białe plamy" drogowe. Będziemy jeździć po niewyremontowanych drogach, bo wydamy pieniądze na ulicę Przęsocińską - oponował radny.

Ostatecznie radni zagłosowali "za" (nawet trzech kolegów partyjnych radnego Matiasa) upoważnieniem prezydenta Szczecina do podpisania porozumienia z Policami. Jak zagłosują pozostali członkowie Rady Miasta Szczecin, okaże się na najbliższej sesji, za tydzień. ©℗
(dar)

więcej informacji we wtorkowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego" i e-wydaniu z dnia 10 maja 2016.

Fot. Ryszard PAKIESER

na zdjęciu: Wiceprezydent Michał Przepiera wyjaśniał radnym szczegóły planowanej inwestycji.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Radni
2016-05-10 08:07:35
A co tutaj ma do rzeczy głos Radnych? W sprawie schroniska dla zwierząt są na nie, a Prezydent i tak robi swoje, więc po co takie opinie.
Grzesiek
2016-05-10 05:20:08
Droga Casafinito. Pazernym można być gdy ma się z tego jakieś korzyści. Podejmujący tu dyskusję nie mają żadnej i tu odwołuję się do Twojej logiki. Chodzi o polepszenie funkcjonowania danego obszaru urbanistycznego. Zawsze scalanie było korzystniejsze od rozdrobnienia. Chociażby dzieki temu, że ogranicza się administrację. Ludzie migrują i to jest naturalne. To widać na ulicach. Kiedyś jadąc w korku przyjrzałem się tablicom rejestracyjnym samochodów jadącym w przeciwnym kierunku. Koło 30% nie miało tablicy ZS. Nasze prawo jest tworzone przez ludzi, którzy często nie mają o nim pojęcia. Z tego co wiem gmina A nie może wydać grosza na terenie gminy B. I tak latarnie po jednej stronie ulicy mają innego właściciela niż po drugiej. Kieruje mną wyłącznie racjonalność podejmowanych decyzji.
Kowal
2016-05-10 00:03:59
Przepiórka a jak tam sprawy miejskiego łowczego z czasów gdy się szefowało WGKiOŚ? Wszystko jasne, transparentne? Oczywiście, tak trzymać.
Casafinita
2016-05-09 22:32:19
Głupia pazerność uniemożliwia panom, Grzesiu i Jonatanie, logiczne myślenie. Co najmniej połowa mieszkańców podszczecińskich wiosek tylko tam mieszka a ZAMELDOWANA jest w Szczecinie. I w związku z tym ich podatki idą do SZCZECINA. Zameldowana jest w Szczecinie bo tam zostawiła sobie mieszkania. Czyli korzysta z infrastruktury gmin ościennych a podatki płaci w Szczecinie. Wystarczy spojrzeć na numery rejestracyjne samochodów. Ciągle jest ZS. Ponadto, jak się chce być Metropolią to za taki zaszczyt trzeba trochę zapłacić. Przez panów przemawia mentalność mieszkańców "wioski z tramwajami".
jojo
2016-05-09 22:03:06
Matias zajmij się naprawą Batalionów Chłopskich i wycofania zezwoleń na przejazd Tirów przez Batalionów Chłopskich wydanych przez ZDTiM dla np.Silo trans i innych . Skoro jest ograniczenie 10 ton i pobliska autostrada na co czekać na dalszą degradację a l kRZYSTEK Weż się pan za to
jonatan
2016-05-09 20:04:22
To prawda co napisał Grzesiek. Nie rozumiem na przykład dlaczego Warzymice i Przecław są w powiecie polickim. Szczecin winien posiadać prawa powiatu nie tylko grodzkiego, ale także uprawnienia aby chociaż te najbliższe jego granic gminy mogły należeć do powiatu szczecińskiego. Generalnie zaś uważam, że Szczecin powinien przejąć te gminy do swojego obszaru, bo to są szczecinianie, którzy pracują w Szczecinie, a tylko śpią na przedmieściach, zaś podatki wpływają do Kołbaskowa lub Dobrej. Ktoś zarzuci dlaczego tam wyjechali. Ano dlatego że były tam ciekawe osiedla i tańsze niż w samym Szczecinie. Poza tym dopiero od niedawna zaczęto budować dużo bloków i osiedli na terenie Szczecina. Jeszcze 5-10 lat temu brylowały gminy ościenne. Kołbaskowo (buduje na granicach Szczecina tylko) i podobnie gmina Dobra. Utworzyli sobie tam wygodne posadki urzędnicze opłacane z podatków ludzi pracujących w Szczecinie.
Grzesiek
2016-05-09 19:02:44
Trzeba się zastanowić nad możliwością połączenia gmin bo pewne sprawy ocierają się o absurd. Są miejsca gdzie po jednej stronie ulicy jest Szczecin a po drugiej inną gmina. Mieszkańcy korzystają z infrastruktury i usług stolicy województwa a podatki płacą u siebie. Szczecin powinien stworzyć warunki, które przyłączenie do miasta stanie się opłacalne. Jest ustawa aglomeracyjna tyle, że rządzący PiS ją zablokował nie wydając aktów wykonawczych co czyni ją martwą. Trzeba sobie radzić sposobem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA