Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Pomnik Jerzego Popiełuszki stanął w Szczecinie [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2021-10-17 14:39
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-19 12:31
Pomnik Jerzego Popiełuszki stanął w Szczecinie
Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali: Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” oraz Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Fot. Dariusz Gorajski  

Pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność", został uroczyście odsłonięty i poświęcony w niedzielę, 17 października w Szczecinie. Stanął dzięki staraniom związku na placu Matki Teresy z Kalkuty.

- Po powstaniu „Solidarności” ksiądz Jerzy stał się jej duchowym przywódcą - mówił podczas uroczystości Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. - Był jej duszpasterzem i opiekunem. Jest naszą wielką radością i honorem, że możemy dziś odsłonić ten pomnik. Chcielibyśmy, żeby przypominał o jego życiu, jego dziele i jego spuściźnie. By nastrajał do refleksji o wartościach, które powinny być elementarnymi w życiu każdego człowieka. Powinnością „Solidarności” jest dbanie o pamięć.

Wojewoda Zbigniew Bogucki nawiązywał do pomnika Lecha Kaczyńskiego, który już wcześniej stanął przed budynkiem Zarządu Regionu „Solidarności” Pomorza Zachodniego w Szczecinie.

- Dobrze się stało, że tutaj w Szczecinie, w kolebce „Solidarności” - bo to przecież nie tylko Gdańsk, ale i Szczecin - mamy upamiętnienie dwóch wielkich postaci związanych z polską droga do wolności, związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” - mówił wojewoda. - Dobrze, żebyśmy również pamiętali, patrząc na to hasło, które jest za pomnikiem: „Zło dobrem zwyciężaj”, które ksiądz Jerzy powtarzał, że to zło było, nie działo się samo, to zło było czynione przez konkretnych ludzi. I nie chodzi o odwet, o zemstę, ale chodzi o sprawiedliwość. Tej sprawiedliwości przy tym pomniku powinniśmy dochowywać i pilnować. Mimo upływu lat. Żeby kolejne pokolenia pamiętały o tym, że byli ludzie sprawiedliwi, którzy żyli w prawdzie, ale byli również ci, którzy tę prawdę chcieli zadeptać. I dzięki takim ludziom, dzięki takim niezłomnym postaciom, jaką był błogosławiony ksiądz Jerzy, to się nie udało i dzięki nim żyjemy dzisiaj w wolnej, niezależnej, suwerennej Rzeczypospolitej.

W uroczystościach odsłonięcia pomnika uczestniczył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

- Ludzi trzeba zdobywać otwartym sercem, a nie zaciśniętą dłonią - mówił. - Te słowa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki kieruję szczególnie do tych, którzy dzisiaj tak zajadle atakują Kościół katolicki i księży w naszym kraju. To dzięki naszemu Kościołowi katolickiemu i naszym księżom żyjemy dzisiaj w wolnym i demokratycznym kraju. Wie większość z nich, jak wiele zawdzięczamy naszemu kościołowi. Tam szukaliśmy schronienia w stanie wojennym i tam je znajdowaliśmy. Dlatego ten pomnik jest kolejnym znakiem historii, historii, której nikt nie może fałszować, historii, która mówi jasno, że to robotnicy, że to ludzie „Solidarności”, ale także księża w naszym kraju, wspólnie doprowadzili do tego, że żyjemy w wolnej i demokratycznej ojczyźnie.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko od momentu powstania „Solidarności” był jej duchowym przywódcą i duszpasterzem krajowym ludzi pracy. W jego mieszkaniu odbywały się spotkania opozycji demokratycznej. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Pomimo tego, organizował pomoc materialną dla osób internowanych i ich rodzin. Wspierał też więźniów politycznych i uczestniczył w rozprawach przeciwko działaczom „Solidarności”. Został zamordowany przez SB 19 października 1984 roku.©℗

(sag)

Film i fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jacek
2021-10-19 11:55:12
Popiełuszko pochodził z Podlasia, niech tam sobie postawią ten pomnik.
takietam
2021-10-19 10:32:48
Kolejny pomnik potrzebny jedynie dudzie od solidarności... Można się pokazać i pogrzać w świetle reflektorów...
tfuu
2021-10-19 08:39:14
Takich pomników nie powinno być w przestrzeni publicznej. Dzieci się boją.
Odp...do terens
2021-10-18 21:42:03
Ten "po-trzaskany i po-paprany" z Polczyna Zdroju, to niech najpierw zacznie to "opilowywanie" od Siebie i swoich...!! A od Polskch Chrzescijan z 1060-letnia tradycja... to minimum "4 h..e w bok"... !!!
@jerzyb
2021-10-18 19:27:57
Wykupisz działkę, dostaniesz zezwolenie stawiaj sobie nawet wacka katolski pachole...ALE ZA WŁASNE , NIE PUBLICZNE PIENIĄŻKI !!
Do @itd
2021-10-18 17:28:40
A mówiłem ci nie prowokuj bo się doczekasz. Baruch Nadel badający sprawę tzw "gangu Sterna" jest pewien że Icek Shamir chciał tak jak inni członkowie gangu sojuszu wojskowego między syjonistami a Hitlerem. 11 stycznia 1941 roku w Turcji doszło do spotkania między Irgun Zvai Leumi a nazistowskimi Niemcami i złożenia propozycji współpracy. Fundatorzy Izraela okazuje się że byli pro-nazistami...
jerzyb
2021-10-18 16:24:01
Brawo, pochwalam takie inicjatywy. Powinniśmy stawiać więcej pomników w Szczecinie, znaczących Polaków. Ale oprócz pomników Polaków, marzy mi się okazały pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w miejscu publicznym, przecież jesteśmy Katolikami w 85 %. Wyobrażam sobie skowyt lewaków i tych spod znaku flagi tęczowej, ale przecież ich jest zdecydowana mniejszość.
krótko
2021-10-18 14:14:42
Mogli tego Popiełuszkę postawić razem z Kaczyńskim na swoim terenie. Było by im raźniej.
terens
2021-10-18 13:23:35
I już zaśmiecanie Szczecina pomnikami trwa w najlepsze. Dać im palec to wezmą całą rękę. A jednak poseł Nitras miał rację, że trzeba ich opiłować.
@@ WSM
2021-10-18 13:14:50
Powiem więcej, nawet bagażnik Poloneza się go bał.
klemens
2021-10-18 12:28:52
pozdrawiam przy tej okazji cenzurę .
@ WMS
2021-10-18 12:24:49
Widać siłę księdza Popiełuszki! Zamordowanie kapłana i utopienie za mało trzeba jeszcze pomnik zniszczyć. Cóż za siła w tym kapłanie że nawet w Moskwie się Go bali??
Pyt... do WMS
2021-10-18 11:46:44
Czybys i Ty nalezal do tej "grupy Lewactwa" - co planuja zrobic i to samo w Szczecinie ?/!! A wiec, jak najszybciej i rejon tego Pomnika Okamerowac... !!!
A... i... ?/?
2021-10-18 11:37:57
Dlaczego Pomnik Prezydenta Lech Kaczynskiego po-stawiono przy Budynku na ul .Wojska Polskiego 113, gdzie miesci sie PO-stkomunistyczna solidarmosc, zalozona PO Okraglym Stole 1989 roku... a jej Przedodniczacym jest byly Kolejarz i Czlonek PZPR-u z Mysliborza !! Ktory obecnie i przy Odslonieciu Pomnika Ks. Jerzego Popieluszki - dalej udaje szczecinskiego "Aniolka" ?
WMS
2021-10-18 11:00:06
Żeby się wkrótce nie okazało, że ten pomnik skończy jak pomnik Jankowskiego w Gdańsku.
pracownik
2021-10-18 09:58:20
Przewodniczący Duda to niech się lepiej zajmie coraz bardziej pogarszającą się sytuacją pracowników budżetówki. Chyba już zapomniał że przewodzi związkowi zawodowemu.
Teraz.
2021-10-18 09:50:33
Kiedy pomnik ofiar pedofili w sutannach ?
ubawiony
2021-10-18 09:16:29
Postawcie tam jeszcze ołtarz bojowy Błaszczaka - będzie dopełnienie szopki.
czas
2021-10-18 09:04:49
A kiedy Solidarność postawi pomnik ku czci ofiarom księży pedofili?
@itd
2021-10-18 07:35:29
Cytujesz niejakiego Wyszyńskiego? Tu masz jeszcze jeden jego cytat: "Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości. (…) Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację."
wstyd
2021-10-18 07:04:28
Kolejny symbol okupacji Polski stanął w Szczecinie.
@ itd
2021-10-17 19:52:12
Prawie wszystkie fobie są uleczalne -próbuj , chociaż twój zryty beret nie napawa optymizmem...
Pocieszni jesteście
2021-10-17 18:52:17
kompradorzy, sykofanci, różnej maści jurgieltnicy...
Miś
2021-10-17 17:53:15
Nie mogli zamówić u rzeźbiarza?
itd
2021-10-17 16:34:53
Kieruje te slowa do licznych potomkow ubeckiej,sbeckiej swoloczy ktorych dziadowie przybyli na ziemie zachodniego pomorza na sowieckich tankach w smierdzacych walonkach,Kieruje te slowa do wszelkiego lewactwa nowszego chowu,milosnikow eurokolchozu,ekoswirow i przedstawicieli 150 plci,KAZDY NAROD PRACUJE PRZEDE WSZYSTKIM DLA SIEBIE A NIESZCZESCIEM JEST ZAJMOWANIE SIE CALYM SWIATEM KOSZTEM WLASNEJ OJCZYZNY___STEFAN kard WYSZYNSKI
;0
2021-10-17 15:41:04
Jak mawiał ŚP. Jan Paweł II-" nie stawiajcie mi pomników tylko zróbcie cos dobrego dla ludzi",pomników tysiące, widac nikt nie słucha woli byłego papieża ,a ten pomnik kto finansował? ile kosztował? za taka kase mozna by kupic sprzęt do szpitala, tylko ze niedługo nawet nie bedzie miał kto go obsługiwac bo lekarze wyjada a was beda leczyc szamani,antyszczepy,znahorzy czy inne altmedy.Lepiej kupic sprzet przydatny i moze byc patronem dana osoba ,pomnik nie pomaga niestety .
Zenon
2021-10-17 15:36:35
"- Po powstaniu „Solidarności” ksiądz Jerzy stał się jej duchowym przywódcą - mówił podczas uroczystości Mieczysław Jurek" - Dlaczego pan Jurek zafalszowuje rzeczywistosc? Najwyzszym duchowym przywodca byl przyjaciel Walesy, pralat Jankowski, ktorego postument niedawno obalono za grzechy jakich sie dopuszczal na maloletnich ministrantach. Ale madrzejsze nie wspomniec o tym, prawda panie Jurek?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA