Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Pomerania Nostra dla dr. Uwe Schrödera [GALERIA]

Data publikacji: 2019-10-22 21:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-23 23:01
Pomerania Nostra dla dr. Uwe Schrödera
 

W Szczecinie zainaugurowano we wtorek wieczorem III Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej. W Filharmonii Szczecińskiej została wręczona Polsko-Niemiecka Nagroda Pomerania Nostra. Tegorocznym jej laureatem został dr Uwe Schröder, dyrektor Muzeum Pomorskiego w Greifswaldzie.

Nagroda przyznawana jest od 2003 roku osobom szczególnie zasłużonym dla polsko-niemieckiego Pomorza. Wręczana jest co dwa lata na przemian w Szczecinie i Greifswaldzie. Jej fundatorami są miasta Szczecin i Greifswald, uniwersytety Greifswaldzki i Szczeciński oraz redakcja „Kuriera Szczecińskiego”.

Laudację na cześć Laureata wygłosił dr hab. Marcin Majewski, prof. US, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Podkreślał, że muzeum, którym od początku jego istnienia kieruje Laureat, prezentuje dzieje historycznego Pomorza od jego prehistorii i dziejów słowiańskich, poprzez pięćset lat Księstwa Pomorskiego i dynastii Gryfitów, po współczesność. W przygotowywaniu programu muzeum i koncepcji wystaw uczestniczą także naukowcy z Polski i Skandynawii. Przewodniki po wystawach opracowano również w języku polskim. Muzeum Pomorskie blisko współpracuje z Muzeum Narodowym w Szczecinie, jak też z innymi muzeami zachodniopomorskimi.

Nagrodę dr. Uwe Schröderowi wręczali członkowie Kapituły Nagrody Pomerania Nostra: prezydent Szczecina Piotr Krzystek (przewodniczący), nadburmistrz Uniwersyteckiego i Hanzeatyckiego Miasta Greifswald dr Stefan Fassbiner, rektor Uniwersytetu Greifswaldzkiego prof. dr. Eleonore J. Weber, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr Edward Włodarczyk i zastępca redaktora naczelnego „Kuriera Szczecińskiego” red. Andrzej Łapkiewicz. Laureatowi gratulowała m.in. konsul generalna RFN w Gdańsku Cornelia Pieper.

Spotkanie otworzył Chór Akademii Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, a na zakończenie wystąpił zespół Swing Lovers. Śpiewała i na puzonie grała Anna Nowik.

Organizatorem Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej jest miasto Szczecin.

(b.t.)

Fot. Grzegorz SIWA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Lwów
2019-10-23 22:59:03
DNI WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ będą hucznie obchodzone jak Niemcy oddadzą 40000 wagonów kosztowności skrzadzionych z samej Warszawy.O złotych zębach naszych babć i obrazach w Berlinie możemy puki co pomarzyć.O jakiej współpracy wy piszecie?Dojcz poklepie po ramieniu i dalej będzie korzystał z tego co nakradł podczas wojny.Dla czego nie oddają naszych pieniędzy?
Pomerania Nostra. No, niech. No dobra.
2019-10-22 22:01:41
A czemu w Szczecinie ciągle Cosa Nostra ???!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ