piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Nagroda Pomerania Nostra

Nagroda Pomerania Nostra [GALERIA]

Nagroda Pomerania Nostra
Data publikacji: 2017-11-12 09:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:52
Wywietleń: 1287 300665

Na Uniwersytecie Ernsta-Moritza Arndta w Greifswaldzie została wręczona w piątek Polsko-Niemiecka Nagroda Pomerania Nostra, fundowana przez miasta Greifswald i Szczecin, uniwersytety szczeciński i greifswaldzki oraz redakcję „Kuriera Szczecińskiego”. Nagroda przyznawana jest od 2004 r. Jej tegoroczną laureatką została prof. Anna Wolff-Powęska, historyk i historyk idei, znawczyni powojennych stosunków polsko-niemieckich, autorka wielu opracowań na ten temat i podstawowych w literaturze polskiej prac o historii powojennych Niemiec, jak też opracowań o współczesnej kulturze politycznej.

Prof. Anna Wolff-Powęska jest związana z Poznaniem i środowiskiem uniwersyteckim Poznania. Świetnie znana jest również wśród historyków szczecińskich i pomorskich, wśród których ma swoich uczniów. W latach 1990-2004 była dyrektorem Instytutu Zachodniego w Poznaniu, jest przewodniczącą Rady Naukowej Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. W 2004 r. została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Piątkową uroczystość, którą zorganizowano w historycznej auli Uniwersytetu Greifswaldzkiego, najstarszego uniwersytetu pomorskiego (rok powołania 1456), otworzyli rektorzy uczelni – współfundatorów nagrody: prof. dr Johanna E. Weber (Uniwersytet Greifswaldzki) i prof. dr Edward Włodarczyk (Uniwersytet Szczeciński). Laudację na cześć laureatki wygłosił prof. Hans Hennig Hahn z Oldeburga, historyk, znawca dziejów Europy Wschodniej, autor podstawowych w literaturze niemieckiej opracowań o dziejach współczesnej Polski i stosunkach polsko-niemieckich. Podkreślał europejski zamysł Nagrody Pomerania Nostra, fundowanej przez regionalne centra i instytucje, działające na pograniczu polsko-niemieckim, mówił o etycznym i humanistycznym wymiarze badań, prowadzonych przez prof. Annę Wolff-Powęską.   

Następnie fundatorzy wręczyli nagrodę: dyplom w języku łacińskim, statuetkę w kształcie symbolicznej żeglarskiej szekli, wykonaną przez Mariana Preissa, artystę metaloplastyka ze Stargardu, oraz 3000 euro.

Prof. Anna Wolff-Powęska wygłosiła odczyt „Niemcy i Polska razem w Europie?”. Mówiła o dziedzictwie wojny i „zimnej wojny”, budowniczych procesu pojednania polsko-niemieckiego, w tym o przełomowym liście biskupów polskich do biskupów niemieckich (1965), który ten proces – jeden z fundamentów pokoju w Europie – de facto zaczął. Mówiła następnie o współczesnych jego zagrożeniach: tendencjach nacjonalistycznych w Europie, radykalizacji  życia politycznego, ekstremizmie prawicowym, „destrukcji dialogu polsko-niemieckiego na szczeblu oficjalnym”, rosnącej różnicy postaw w postrzeganiu aktualnych problemów i przyszłości Unii Europejskiej.

Podkreślała w tym kontekście wielkie znaczenie wciąż rozrastającej się sieci społecznych powiązań polsko-niemieckich. Na koniec podkreślała, że polsko-niemieckie „bycie razem” uważa „za fundament bezpieczeństwa w Europie”, za zadanie i wyzwanie wciąż aktualne.

W uroczystości w Greifswaldzie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich fundatorów nagrody: rektorzy obu uczelni, zastępczyni nadburmistrza Greifswaldu Jeannette von Busse, wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska i redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego” Tomasz Kowalczyk. Wśród gości byli m.in.: wiceprezydent landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Beate Schlupp, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza prof. dr hab. Andrzej Lesicki i rektor Wyższej Szkoły Zawodowej w Stralsundzie dr Matthias Staetling. W części artystycznej uczeń szkoły muzycznej z Greifswaldu Sante Leifer zagrał Poloneza g-moll Chopina, a Arne Berg (flet) i Alexander Girod – temat Johna Williamsa z muzyki do filmu „Lista Schindlera”.

Tekst i fot. (b.t.)

Na zdjęciu od lewej: prof. Andrzej Lisicki, Jeannette von Busse, prof. Anna Wolff-Powęska, prof. Hans Hennig Hahn, prof. Eleonore E. Weber, red. Tomasz Kowalczyk, prof. Edward Włodarczyk, Krzysztof Soska.

 

Nagroda Pomerania Nostra Nagroda Pomerania Nostra Nagroda Pomerania Nostra Nagroda Pomerania Nostra Nagroda Pomerania Nostra Nagroda Pomerania Nostra Nagroda Pomerania Nostra Nagroda Pomerania Nostra Nagroda Pomerania Nostra Nagroda Pomerania Nostra

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy