Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Niewiele nas różni, wiele nas łączy

Data publikacji: 03 kwietnia 2019 r. 16:21
Ostatnia aktualizacja: 04 maja 2021 r. 14:06
Polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Niewiele nas różni, wiele nas łączy
 

Nasze wartości, nasze świętowanie - zajęcia i warsztaty na taki temat mają przez cały bieżący tydzień uczniowie ze Szczecina i niemieckiego Hassfurt. Już po raz 14 Zespół Szkół nr 8 w Szczecinie zorganizował polsko-niemiecką wymianę młodzieży.

- Takie dwustronne spotkania pomagają w doskonaleniu umiejętności językowych, ale przede wszystkim służą przełamywaniu stereotypów, barier językowych i kulturowych oraz nawiązywaniu nowych przyjaźni - powiedziała Renata Krzesińska-Hajn, nauczycielka języka niemieckiego w ZS8 i współorganizatorka wymiany.

Z wizytą w ZS8 uczniowie z Regiomontanus-Gymnasium Hassfurt przebywają od soboty. Niemiecka młodzież przyjechała pod kierunkiem swoich nauczycielek: Susanne Mueller i Wioletty Baumgartner-Sauer. Wszyscy są pod dużym wrażeniem, jakie zrobił na nich Szczecin. Dotychczas zwiedzali reprezentacyjny gmach Urzędu Wojewódzkiego i Wały Chrobrego, podziwiali eksponaty w Muzeum Techniki, poznawali najnowsza historię Szczecina w Centrum Dialogu Przełomy, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej.

- Nasi niemieccy koledzy robią dużo zdjęć różnych miejsc Szczecina. Uważam, że takie wspólne zwiedzanie jest też cenne dla nas, bo możemy zwiedzić te obiekty, w których nie wszyscy już byliśmy i sporo się dowiedzieć o historii Szczecina - przyznał Oskar Kowalski, uczeń ZS8.

Niemieccy uczniowie mieszkają w domach swoich polskich kolegów. Wraz z polskimi rodzinami przygotowywali tradycyjne polskie potrawy, których wszyscy próbowali podczas wspólnej kolacji uczniów z rodzicami w szkolnej sali bankietowej. Efektem wizyty będą m.in. nagrane przez uczniów filmiki z merytorycznych zajęć zawodoznawczych i kulturowych w szkole oraz luźnych spotkań integracyjnych. Polsko-niemieckie grupy uczniów startowały już w zawodach sportowych, rywalizowały w kręgielni, bawiły się w parku trampolin i uczestniczyły w zajęciach tanecznych z zespołem "Krąg".

- Młodzież znakomicie ze sobą współpracuje. Wszyscysię zintegrowali, na dziedzińcu szkolnym tańczyli popularną belgijkę. Polscy uczniowie nauczą ich jeszcze drugiego tańca, którym będzie polonez, czyli tradycyjny staropolski taniec chodzony - wyjaśniła Iwona Kacprzyk-Mac, nauczycielka języka niemieckiego ZS8, współorganizatorka wymiany.

Młodzież odwiedziła szczecińską papugarnię i obejrzała film w jednym z najstarszych kin świata - kinie Pionier. Próbowali także typowego szczecińskiego smakołyku jakim jest pasztecik. Przed nimi jeszcze trzy dni wrażeń, m.in. wyjazd do Międzyzdrojów i Świnoujścia, koncert w filharmonii i gra miejska na Jasnych Błoniach. 

- Takie spotkania są bardzo ważne nie tylko językowo, bo mówimy po niemiecku i angielsku, ale głównie dlatego, że możemy się poznać. Choć jesteśmy z różnych krajów widzimy, że niewiele nas różni, a wiele nas łączy - stwierdziły uczennice ZS8 Martyna Bogdaniec i Maja Kołowiecka.

W czerwcu polska młodzież pojedzie z rewizytą do kolegów w Hassfurt.

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Szczecin nam się bardzo podoba - mówili uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w ZS8. W środę odwiedzili muzeum Przełomy

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Niemiecki Patriota
2021-05-04 13:58:33
Kiedy zwrócicie Nam kresy Wschodnie,dziela sztuki zrabowane przez wasze LWP, KBW i UB i zaplacicie odszkodowanie za niszczenie Naszych miast przez wasze dywizjiony RAF? Od wieków jesteście Naszym (śmiertelnym) wrogiem,zyczacym nam zaglady,falszywie uśmiechajacym sie do Nas,tylko po to,zeby ulatwic sobie zerowanie na Naszym Narodzie.Te wszystkie wymiany mlodziezy i inne happeningi udajace "przyjazń",sluza wam do owijania Nas o paluch,zeby zdzierac z Nas miliardy Euro.
Patriota Niemiecko-R
2021-05-04 13:36:40
Kiedy zlodzieje oddacie nam Nasze kresy Wschodnie,zrabowane przez wasze LWP,KBW i UB dziela sztuki i zaplacicie za niszczenie Naszych miast przez wasze dywizjiony RAF.Zawsze bedziecie Naszym (śmiertelnym),slowiańskim wrogiem.
Kukus
2021-03-29 05:46:43
Nie ma dla Niemców gorszego wroga darzacego do ich oslabienia a najlepiej zaglady od polaka.Od 1000 lat.Ta wrogośc macie gleboko zakorzeniona w genomie.Te wymiany mlodziezy,przymilanie sie,udawanie przyjazni do jeden wielki fars.Zeby ich owijac o maly paluszek i doic z Euro ile sie da.Z racji POLSKICH mordów niemieckiej ludności cywilnej,zniszczenia niemieckich miast do fundamentów przez POLSKICH lotników RAF-u i rabunku ⅕ niemieckiego terytorium wraz z dobytkiem niemieckiej kultury narodowej jak zamkami,palacami,kościolami itp wraz z cennymi obrazami,rzezbami,zlota bizuteria z bezcennymi kamieniami szlachetnymi i itd,w duzym stopniu niezniszczonym przemyslem i wszelka infrastruktura ,skonfiskowanym mieniem prywatnym 12 milionów Niemców ,deportowanych za Odre i Nyse,finalnie osadzenie ok. 1 mil.Niemców (nie jakiś SS manów,Wehrmachtowców ,zandarmów czy urzedników,bo ci dawno przed waszymi najazdem zwieli na zachód) w POLSKICH obozach koncentracyjnych,gdzie zostalo zamordowanych okolo 200 tysiecy,reszta musiala wykonywac niewolnicza prace w odbudowie polskich miast pózniej w fabrykach,kamieniolomach ,przy budowie dróg czy trakcji kolejowych oraz na roli, jeszcze macie tupet zadac odszkodowania tym bardziej,ze Niemcy wam wszystko zwrócili co im alianci i Sowieci czy inni nie zabrali.Po dzień dzisiejszy jesteście paskudnym narodem zbrodniarzy,co wyrzadzil krzywde wielu innym narodom w Europie w ciagu ostatnich 1000 lat.Wara od Niemiec.
Jan_
2019-04-04 16:34:11
Najbardziej ruskim zależy na tym aby rozwalić europę, dlatego pod każdym artykułem gdzie jest coś o przyjaźni, znajdziemy parę komentarzy ruskich troli o II wojnie.
Jan
2019-04-04 16:27:25
Ciekawi mnie czy komentarze pod artykułem pisali Polacy czy jakiś ruski troll. Wygląda na drugiego.
@ Polakow raczej nie trzeba o tym przekonywać
2019-04-04 08:28:03
Niemcy szanują tylko tych którzy obili im mordę: czyli Rosjan i Amerykanów. natomiast z sympatią traktują wyłącznie samych siebie. Włażenie im w dupę jest przeciw skuteczne - Niemcy nie cierpią słabeuszy, a wyrazy sympatii traktują jako objaw słabości.
A co Ci mlodzi
2019-04-03 23:24:36
Po obu stronach "slyszeli i wiedza"... o Reparacjch czyli Odzkodowaniach Wojennych... ??/!!
Szlachecka Polska krew
2019-04-03 20:26:48
A kiedy przyjadą te wagony ze zrabowanym złotem,obrazami,dzielami sztuki?Kiedy odbudują nam tysiące zniszczonych i rozgrabionych miast.Zapraszajcie dalej tych złodzieji ,może za 30 lat będziecie artykuły po niemiecku pisać.
Viola
2019-04-03 19:46:18
Jak świat światem, nigdy Niemiec nie był Polakowi bratem.
Polaków raczej nie trzeba o tym przekonywac
2019-04-03 18:32:45
jednak należy pytać o to co myślą Niemcy a tu jest sporo do zrobienia - ponad 70% Niemców nie lubi lub nienawidzi Polski i Polaków.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA