poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Nauczą się języka sąsiada

Nauczą się języka sąsiada

Nauczą się języka sąsiada
Data publikacji: 2017-06-20 20:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 695 271434

W 24 szczecińskich placówkach oświatowych prowadzona będzie nauka języka niemieckiego. Kształcenie z tego języka jest prowadzone w większej liczbie szkół, jednak te placówki objęte zostały specjalnym programem, który na realizację otrzymał właśnie unijne dofinansowanie 2,2 mln zł euro.

Projekt „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji - kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania” prowadzony jest od marca w szczecińskich szkołach. Dotychczas realizowany był on ze środków budżetowych Miasta Szczecin, teraz otrzymał dofinansowanie w ramach programu INTERREG VA. Aplikowała o nie Gmina Miasto Szczecin wraz z pięcioma partnerami projektu m.in. Powiatem Pomorze Przednie- Greifswald i Powiatem Uckermark. Podczas posiedzenia doinansowanie dla projektu w wysokości 2,2 mln euro zatwierdził Komitet Monitorujący Programu Współpracy Interreg V-A Niemcy/Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia- Polska, w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“ Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Co to oznacza? Z projektu językowego korzystać będą przede wszystkim dzieci i młodzież z instytucji biorących w nim udział, ale również ich rodzice i grono pedagogiczne. Łącznie w przedsięwzięciu bierze udział prawie 3,2 tysiąca uczniów z 53 placówek oświatowych. Z tego 24 placówki działają na terenie Szczecina a 29 po stronie niemieckiej. W działania włączonych jest po obu stronach granicy 321 nauczycieli.

Projekt znany dotąd jako „Szczeciński Standard Językowy” realizowany jest w ramach II Programowego Porozumienia dla Szczecina. Jego założeniem jest przezwyciężenie bariery językowej, mentalnej i kulturowej wśród młodych mieszkańców Euroregionu Pomerania. Dzięki niemu możliwe ma stać się poszerzanie systemu kształcenia dwujęzycznego na każdym poziomie edukacji – od przedszkola przez szkołę podstawową, gimnazjum aż po liceum. Dotychczas brakowało w naszym mieście usystematyzowanej koncepcji ciągłości nauczania języka sąsiada od początku do zakończenia edukacji szkolnej.
 Jej  stworzenie posłuży realizacji głównego celu projektu, jakim jest rozwój kompetencji językowych i interkulturowych dzieci i młodzieży.

(el)

Na zdjęciu: Wymiana polsko-niemiecka w VII LO

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

haha
A pan Bogusław wolałby arabskiego.
2017-06-20 22:41:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy