Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Projekt dla młodzieży „Jestem, więc mogę”. Można żyć z pasji [GALERIA]

Data publikacji: 2019-03-16 13:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-19 13:19
Projekt dla młodzieży „Jestem, więc mogę”. Można żyć z pasji
 

Robić to co się lubi, świetnie zarabiać i nie bać się wyzwań. Szczecińska młodzież poznała doświadczenia młodych ludzi, którym już się to udało.

"Jesteś, więc możesz" - seria otwartych piątkowych prelekcji zgromadziła w Szczecińskim Inkubatorze Kultury ponad 80 młodych ludzi. Poznawali tajniki realizacji własnych planów tak, aby osiągnąć sukces i satysfakcję. Swoimi doświadczeniami chętnie dzielili się z nimi eksperci.

- Podoba mi się forma zajęć, ponieważ oprócz typowej prelekcji uczestnicy spotkania są angażowani w dyskusję. To ważne, gdyż wielu z nas przyszło tu z konkretnymi pytaniami - powiedziała Katarzyna Kupiec, uczennica trzeciej klasy XIII LO w Szczecinie.

Jak znaleźć pasję i na niej zarobić? - brzmiało jedno z pytań, które postawił przed młodymi ludźmi Michał Michalski. Autor książki „Jak zmienić nawyki i wzmocnić silną wolę” przyznał, że wszystko zależy od nas samych.

- Kiedy ma się 19 lat i niewielkie pojęcie o biznesie, warto pamiętać, aby nie skupiać się wyłącznie na jednej działalności, będącej naszym źródłem dochodu - radził Mikołaj Chaława, który założył szkołę językową jako 19-latek. - Generalnie staram się szukać okazji. Kilka lat temu bardzo korzystne było organizowanie imprez międzynarodowych i zakładanie szkół językowych. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko się zmienia i aby osiągnąć spokój ducha i niezależność finansową musimy mieć kilka źródeł finansowania, warto też dobrze ulokować pieniądze, które zarobiliśmy na jakiejś działalności.

Licealistom będącym tuż przed maturą przypadło do gustu wystąpienie Aleksandry Słabczyńskiej, studentki medycyny, która radziła jak zmierzyć się z tymi egzaminami. Studentka, pomimo trudnych studiów ma czas i energię na realizowanie własnej pasji, jaką jest projektowanie ubrań. Jak podkreślała w nowoczesnym świecie ważne jest, by pozostać wiernym sobie. O realizacji postawionych sobie celów mówił także Dawid Hamera, założyciel Szczecin 2.0 i rzecznik kampanii wyborczej prezydenta Szczecina Piotra Krzystka w prelekcji "Nadążyć za sobą". Natalia Nafalska, wielokrotna laureatka konkursów recytatorskich w prelekcji „Poznaj siebie, a poznasz świat” podkreślała, że poznanie siebie, swoich pasji, zainteresowań i możliwości jest pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu.

- Zdecydowanie za mało jest takich wydarzeń dla młodzieży, którym porad udzielają też młodzi ludzie. Szkoła szpikuje nas wiedzą, faktami, danymi, ale nie uczy zwykłych umiejętności potrzebnych w życiu. Te prelekcje pokazują mechanizmy postępowania w różnych sytuacjach - mówili uczestnicy spotkania. 

Organizatorkami wydarzenia były : Anna Jankowicz, Dominika Łykowska i Klaudia Pierzyńska, uczennice klasy maturalnej XIII LO w Szczecinie. Przez kilka tygodni organizowały one także spotkania w szczecińskich szkołach dla młodzieży w ramach projektu społecznego „Jestem, więc mogę”. Ma on kształtować w młodych ludziach wiarę we własne możliwości, uczyć motywacji się do działania w realizowaniu własnych celów, jak nie zrażać się porażką i na co zwracać uwagę, podejmując decyzje dotyczące swej przyszłości. Wydarzenie w Inkubatorze było podsumowaniem serii spotkań i kulminacją ich działań.

- Cieszy nas, że nasza akcja spotkała się z takim odzewem: na sali są głównie nasi rówieśnicy, ale też osoby starsze. Każdy z prelegentów to postać wartościowa. Jest też miejsce na dyskusję, odpowiedzi na pytania, pomysły na własną przyszłość - mówiła współorganizatorka Klaudia Pierzyńska. - Takie wydarzenie pozwoli wielu osobom pogłębić swoją wiedzę, dowiedzieć się o rzeczach nowych, na przykład, jak zdobyć niezależność finansową. Liczę, że te doświadczenia dla wielu osób okażą się cenne.

Projekt „Jestem, więc mogę” został zgłoszony do Olimpiady „Zwolnieni z teorii”, jest objęty mecenatem Miasta Szczecina, patronatami: Szczecińskiego Inkubatora Kultury, Stowarzyszenia MediaDizajn, SKI Park Szczecin i opieką medialną „Kuriera Szczecińskiego”.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Marta TESZNER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ