wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Nauka > Razem z sąsiadami

Razem z sąsiadami

Razem z sąsiadami
Data publikacji: 2018-03-12 23:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:46
Wywietleń: 1653 318024

Uczniowie Zespołu Szkól nr 8 w Szczecinie goszczą w tym tygodniu grupę kolegów z Bawarii. Po raz czternasty młodzież ze Szczecina i Hassfurt realizuje wspólny projekt. W poniedziałek uczniowie zwiedzili gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarówno obiekt, jak i jego historia zrobiły na nich duże wrażenie.

- Ta wymiana to znakomita okazja, aby się nawzajem poznać: swoją historię, kulturę i zwyczaje. To pozwala też obalić stereotypy, które Polacy mają o Niemcach, a Niemcy o Polakach - powiedziała nam Wioletta Baumgartner-Sauer, nauczycielka Regiomontanus Gymnasium w Hassfurt.

Podczas uroczystego otwarcia projektu dyrektor ZS8 Ewa Kupidłowska podkreśliła, że bardzo się cieszy, iż od 14 lat współpraca Zespołu Szkół nr 8 ze szkołą w Hassfurt jest kontynuowana. Dzięki temu kolejne roczniki mogą się poznawać i nawiązywać przyjaźnie. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację szkoły, po czym odbyli wycieczkę z przewodnikiem po Urzędzie Wojewódzkim, a następnie udali się na zwiedzanie Szczecina tramwajem historycznym.

- Realizując ten projekt chcemy odpowiedzieć na pytania: Co nas łączy? Co cenimy, a czego nie jesteśmy w stanie zaakceptować w kraju partnera? - podkreśliła Renata Krzesińska-Hajn, germanistka z ZS8 w Szczecinie. - Takie spotkania są znakomitą okazją do przełamania barier kulturowych, a także językowych.

Niemieccy uczniowie przed przyjazdem do Szczecina nauczyli się podstawowych zwrotów w języku polskim. Młodzież obu krajów najchętniej porozumiewa się jednak w dwóch językach: niemieckim i angielskim. W wymianie z obu stron uczestniczy po 16 uczniów oraz opiekunowie. W poniedziałek polsko-niemiecką grupę czeka wieczorek z degustacją tradycyjnych polskich potraw. Polscy uczniowie goszczą w swoich domach niemieckich kolegów i potrawy te przygotowali wspólnie, pod okiem polskich rodziców.

Na uczestników wymiany czeka jeszcze wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie wystaw w Muzeum Techniki i Muzeum Przełomy oraz wizyta w Filharmonii Szczecińskiej i katedrze. W najbliższych dniach młodzi ludzie wezmą udział w szkolnych lekcjach, zajęciach tanecznych zespołu Krąg, wybiorą się na koncert do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz na film w kinie Pionier. Wezmą także udział w wycieczkach autokarowych do Międzyzdrojów i Poznania. Wymiana jest możliwa dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Euroregionu Pomerania.

Efektem wspólnych zajęć staną się prace przygotowane przez polsko-niemieckie grupy: plakat, prezentacja lub kolaż ze zdjęć. Ich tematem będzie różnorodność w życiu codziennym i różne formy spędzania wolnego czasu. Po wizycie w Szczecinie, nastąpi także rewizyta polskich uczniów u niemieckich kolegów. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Razem z sąsiadami Razem z sąsiadami

Komentarze

_
To pozwala obalić stereotypy, np. że Niemcy wymyślili obozy śmierci i wymordowali kilka milionów ludzi ;/
2018-03-13 06:49:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie