Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Politechnika Koszalińska świętuje

Data publikacji: 08 czerwca 2018 r. 22:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:12
Politechnika Koszalińska świętuje
 

Obchody jubileuszowe najstarszej uczelni koszalińskiej zbiegły się z 3-dniowym posiedzeniem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Gospodarzem była Politechnika Koszalińska (PK), która u siebie i w Darłówku gościła 80 rektorów z całego kraju.

Zjazd rektorów

PK zorganizowało posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego KRASP. Organizacji, do której należy także PK, przewodniczy prof. Jan Szmidt, równocześnie rektor Politechniki Warszawskiej. W porządku obrad m.in. były: przygotowania uczelni do wdrażania zmian związanych z nową Ustawą 2.0 o szkolnictwie wyższym i nauce oraz formy ścisłej współpracy uczelni w perspektywie europejskiej i krajowej.

Szef KRASP podkreśla, że środowisko akademickie dba o standardy europejskie, dlatego konieczne są zmiany w Konstytucji dla Nauki, która obowiązuje od 2005 roku. Zarazem twierdzi, że nigdzie na kontynencie żadne decyzje w kwestii wdrożenia nowoczesnych rozwiązań na uczelniach nie zapadają bez udziału reprezentantów szkolnictwa wyższego. Impulsem dla dalszego rozwoju nauki i tworzenia nowej wizji Europejczyka jest wymiana międzynarodowa. Stąd waga już trwającej współpracy na linii: Francja - Niemcy - Polska. Ustawa proponowana przez rząd to kompromis zawarty przez rektorów, którzy oczekują np. odbiurokratyzowani uczelni, autonomii w organizacji jej struktur czy reformy studiów doktoranckich.

- Zostaliśmy wybrani, dlatego nie kierujemy się partykularnymi interesami – twierdził prof. Jan Szmidt.

KRASP istnieje ponad 20 lat. To dobrowolne zrzeszenie rektorów polskich uczelni publicznych i niepublicznych, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie.

Wyróżnienia dla zasłużonych

Jubileusz PK świętowała w czwartkowe (7 bm.) popołudnie w Filharmonii Koszalińskiej. Była okazja do wręczenia pracownikom uczeni odznaczeń państwowych, nadanych przez Prezydenta RP oraz Medali Komisji Edukacji Narodowej. A także wyróżnień specjalnych dla zasłużonych, długoletnich pracowników uczelni. Medalami Politechniki Koszalińskiej uhonorowani zostali: prof. Józef Borkowski, prof. Wojciech Kacalak, prof. Krzysztof Wawryn, prof. Tomasz Krzyżyński (wszyscy to byli rektorzy PK), prof. Kazimierz Szymański (Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji), prof. Michał Jasiulewicz (Wydział Nauk Ekonomicznych), prof. Bogusław Polak (Wydział Humanistyczny), kanclerz dr Artur Wezgraj, mecenas Teresa Mańkowska-Florczak (radczyni prawna PK) i Irena Ciesielska (koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, była kwestorka uczelni). Rektor PK wręczył też okolicznościowe statuetki najbardziej aktywnym studentom.

Przyszłość PK to zmierzenie się z zapisami nowej Ustawy 2.0, która zmierza do posunięć jakościowych kosztem ilościowych.

- Zmiany nastąpią, co oznacza, że należy rozwiązać lub połączyć niektóre wydziały naszej uczelni - prognozuje prof. Tadeusz Bohdal, rektor.

Zjazd absolwentów wyznaczono w sobotę (16 bm.) na terenie kampusu przy ulicy J. J. Śniadeckich 2, gdzie o g. 13 rozpocznie się piknik na dziedzińcu. Dwie godziny wcześniej start do V Biegu Politechniki Koszalińskiej. Bal absolwentów uczelni o g. 19 w Teatrze Variete Muza.

Fakty z dziejów

Uczelnia powstała 8 czerwca 1968 r. jako Wyższa Szkoła Inżynierska. Wtedy studia rozpoczęło 185 słuchaczy, w tym 60 na wieczorowych. W 1996 r. uczelnia przekształciła się w PK. W ciągu pół wieku działalności wykształciła prawie 52 tys. absolwentów. Obecnie liczy ok. 5 tys. studentów.

Uczelnią kierowało dotąd ośmiu rektorów. Najdłużej, bo 10 lat (1968-1978) zarządzał docent Jerzy Smoleński. Do dzisiaj z uczelnią zawodowo związany jest jeden z jej założycieli - prof. Jan Filipkowski, rektor w latach 1978-1981, wybitny polski inżynier budownictwa, autor nowatorskich konstrukcji, np. zadaszenia koszalińskiego amfiteatru.

PK jest jednym z największych pracodawców w mieście i regionie. Zatrudnia 428 nauczycieli akademickich i 336 pracowników administracyjnych. W swojej ofercie ma 25 kierunków studiów. Prowadzi studia inżynierskie, licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Na uczelni działa siedem wydziałów i jeden instytut. Uczelnia prowadzi w Koszalinie cztery akademiki, w których jest ponad 1000 miejsc.

PK ma 10 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego i doktora, a także prawo do przyznania tytułu doktora honoris causa, co odebrało 10 uczonych. Uczelnia kształci studentów w różnym wieku. 760 emerytek i emerytów uczestniczy w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a 500 najmłodszych w spotkaniach Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. ©℗

Tekst i fot. (m)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA