piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Gospodarka > Konstytucja Biznesu bliżej firm

Konstytucja Biznesu bliżej firm

Konstytucja Biznesu bliżej firm
Data publikacji: 2018-05-21 22:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Wywietleń: 2235 328763

„Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" - pod takim hasłem ruszył cykl 60 konferencji informacyjnych. Inauguracyjne spotkanie z udziałem szefów resortów rządu odbyło się w poniedziałek (21 bm.) w sali Politechniki Koszalińskiej.

Organizatorem konferencji była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Zadaniem jest upowszechnienie Konstytucji Biznesu i pakietu „100 zmian dla firm”. To ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce, zwłaszcza w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także oferta wsparcia małych i średnich firm.

- Żadne prawo nie stanie się rzeczywistością, jeśli odbiorcy nie będą go rozumieli, a na sali są osoby, które stanowią przyszłość biznesu - mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Zachęcała absolwentów uczelni do prowadzenia własnych firm, a nie kariery w korporacjach. Zachętą ku temu są np. 6-miesięczny okres działalności bez składek na ubezpieczenia społeczne, zniesienie barier biurokratycznych, ułatwienia w uzyskaniu sukcesji przy zmianie struktur własnościowych czy oferta wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw.

- Tworzymy takie prawo, aby administracja rządowa i samorządowa stała się partnerem dla biznesu - przekonywał zebranych, w tym przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju.

Stwierdził, że województwo z uwagi na powstawanie drogi S6 jest wielkim placem budowy, lecz niezadowalające jest wykorzystanie funduszy unijnych. Na tym polu Zachodniopomorskie jest wśród trzech najsłabszych beneficjentów w Polsce: 45 procent przy średniej krajowej powyżej 50 proc. Podzielił się wrażeniami z wizyty w Szwecji, gdzie połowa młodych chce założyć własne „start upy”. Do tej drogi rozwoju zachęcał studentów.

Z kolei Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, podkreślał, że bez silnej uczelni nie będzie silnej gospodarki Pomorza Środkowego. Wcześniej prof. Tadeusz Bohdal, rektor PK, deklarował, że uczelnia pracuje na rzecz innowacyjności w lokalnej przedsiębiorczości.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, którą prowadzili eksperci z resortów: Przedsiębiorczości i Technologii, Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, PARP, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Banku Gospodarstwa Krajowego i Urzędu Zamówień Publicznych.
 ©℗

Tekst i fot. (m)

Blisko sto osób zarejestrowało się w roli uczestników inauguracyjnej konferencji pod egidą PARP w Koszalinie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie