Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Policjant od zabytków z Zachodniopomorskim Krzyżem św. Floriana

Data publikacji: 14 maja 2019 r. 12:19
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
Policjant od zabytków z Zachodniopomorskim Krzyżem św. Floriana
 

Srebrnym Zachodniopomorskim Krzyżem św. Floriana został odznaczony podkom. dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Odznaczenie przyznano za działania na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego zabytków sakralnych oraz działalność policyjną i naukową. W poniedziałek (13 maja) wręczył je zachodniopomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Staśkiewicz.

Odznaczony policjant od 2008 roku realizuje autorskie programy rejestracji zabytków w kościołach woj. zachodniopomorskiego. Współpracuje w tym z funkcjonariuszami straży pożarnej. Wykonuje dokumentację fotograficzną (na wypadek kradzieży), weryfikuje stan zabytków oraz sprawdza zabezpieczenie antywłamaniowe oraz przeciwpożarowe. Dotychczas takim programem ochrony objęto ponad 600 kościołów w 10 powiatach, co jest unikatową inicjatywą w skali kraju.

Podkom. dr Marek Łuczak odzyskał kilkaset zabytków utraconych w kraju i za granicą. Prowadził liczne wykłady na uczelniach oraz szkołach policji w Polsce i w Europie, opracował algorytmy postępowania policji w sprawach kradzieży zabytków. W latach 2016-2018 zorganizował trzy międzynarodowe konferencje w zamku w Pęzinie, dotyczące ochrony zabytków i dziedzictwa narodowego. Jest autorem ponad 40 książek o historii i zabytkach Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, o prawnej ochronie zabytków oraz katalogów strat zabytków.

Dr Marek Łuczak dotychczas oznaczony był: złotą odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, srebrnym i złotym Gryfem Zachodniopomorskim, nadanymi przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, brązowym medalem „Za Długoletnią Służbę”, nadanym przez Prezydenta RP, brązowym medalem „Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP oraz medalem „Za Zasługi dla Miasta Szczecina”, nadanym przez Radę Miasta Szczecina. W 2017 roku otrzymał tytuł Człowieka i Osobowości Roku 2016 w plebiscycie Głosu Szczecińskiego w kategorii sport, kultura i sztuka.

(a)

Fot. KWP Szczecin

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Anna
2019-05-14 15:07:42
Brawo Panie Marku, wspaniałe i kolejne odznaczenie.
Lehoo
2019-05-14 14:04:07
Brawo panie komisarzu. Zdrowia i awansów życzę

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA