Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Zaginiony anioł przysłany paczką do komendy

Data publikacji: 2018-02-15 14:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:03
Zaginiony anioł przysłany paczką do komendy
 

Po kilkudziesięciu latach odnaleziono barokową figurę anioła, która niegdyś zdobiła ołtarz kościoła w Czachowie (gmina Cedynia). Zaginiona rzeźba dotarła w anonimowej przesyłce do komendy policji w Szczecinie.

Licząca 300 lat rzeźba anioła zaginęła z kościoła w Czachowie pomiędzy 1962 a 1992 rokiem. Tak przypuszczają szczecińscy policjanci, którzy uczestniczyli w Programie rejestracji zabytków sakralnych w powiecie gryfińskim. A wskazują na to rozbieżności w dokumentacji konserwatorskiej. Wynika z niej, że w 1962 roku przy ołtarzu znajdowały się trzy późnobarokowe figury, natomiast wzmianki z 1992 roku mówią już tylko o dwóch rzeźbach. Policjanci, którzy w styczniu br. przeprowadzali rekonesans w świątyni, poinformowali o tym fakcie proboszcza parafii. I poprosili księdza, by zapytał parafian o rzeźbę, bo być może ktoś pamięta, co się mogło stać z figurą.

Zagadka wyjaśniła się w środę (14 bm.). Podkom. Marek Łuczak, który jest koordynatorem ds. zabytków w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, odebrał anonimowy telefon. Rozmówca pytał, czy policja jest jeszcze zainteresowana zaginioną rzeźbą i poinformował, że wysłał coś pocztą. W paczce przysłanej jeszcze tego samego dnia do komendy, a nadanej w innym województwie, znajdowała się poszukiwana rzeźba.

Rzeźba przedstawia anioła, który zdobił zwieńczenie barokowego ołtarza kościoła w Czachowie. Pierwotnie anioł trzymał w rękach trąbę by „głosić słowo Pańskie”, jednak obecnie jest pozbawiony tego elementu. 300-letni zabytek zachował się w dobrym stanie, z pierwotną polichromią, przykrytą w części późniejszymi przemalowaniami.

O losach rzeźby zdecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

(reg)

Fot. Policja

Na zdjęciu: Podkom. Marek Łuczak prezentuje barokową rzeźbę, która odnalazła się po kilkudziesięciu latach.

 

 
 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dla przypomnienia
2018-02-16 09:15:44
- z Kuriera, dawno temu to było, ale jeszcze pamiętam;"A rzeźbę podrzucił święty Mikołaj? Dodano: 2012-07-06 Szczecin/Stargard. Prawdopodobnie doskonale wiedział, jak cenną rzecz przetrzymuje. Jednak nie zgłosił tego faktu. Rzeźba św. Mikołaja, znajdująca się w rejestrze utraconych dzieł sztuki Interpolu i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie została znaleziona u jednego z księży ze Stargardu! Z informacji, jakie udało nam się zdobyć wynika, że zabytek przechowywany był w prywatnym pokoju na plebanii przy parafii św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim. Duchowny posiada również doktorat z zakresu sztuk pięknych, zatem trudno uwierzyć, by nie miał pojęcia, że rzeźba poszukiwana jest od wielu, wielu lat. Mocny materiał dowodowy sprawił, że prokurator rejonowy mógł wydać nakaz przeszukania ów plebanii, inaczej nie udałoby się sprawdzić, czy rzeczywiście przedmiot jest we wskazanym miejscu czy też nie. Ciekawe jest, w jakim kierunku potoczy się sprawa, być może mogłaby pójść nawet w kierunku paserstwa... Podczas przeszukania pokoju księdza nie było na miejscu, nie oznacza to jednak, że nie zostanie przesłuchany i uniknie odpowiedzialności. Odnalezienie rzeźby św. Mikołaja to kolejny sukces policjantów z Zespołu ds. Zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Wiadomo, że ta piękna figura zaginęła w 1975 r. z kościoła p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Bobrownikach, niedaleko Chociwla. Na jej trop trafiono podczas weryfikacji utraconych zabytków."..... Metoda ta sama tylko "wadza" się zmieniła.
@ :)
2018-02-15 19:45:38
Cap, niestety, ma rację. A ty nie znasz Pisma Św.
do @ capa
2018-02-15 19:40:40
"Dlaczego ten anioł to dziewucha?"... Cap (cap – wykastrowany samiec kozy) telepatycznie widział "kuciapkę" u anołka twierdząc iż to dziewucha.... Niestety capie nie PO_siadasz już "chwosta" i o dziewuchach możesz śnić przy głąbie kapusty.
:)
2018-02-15 16:41:31
Capie, nie mierz wszystkich swoją miarą. To,że jesteś bezpłciowy, nie znaczy, że wszyscy tacy są.
cap kościelny
2018-02-15 15:56:40
Dlaczego sam nie przyfrunął? Dlaczego ten anioł to dziewucha? Przecież one są b e z p ł c i o w e..... To jakaś kolejna fuszerka watykańskich oszustów!!!
BRAWO!
2018-02-15 14:21:06
Ten policjant to jest dopiero prawdziwy skarb :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ