poniedziałek, 22 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Skarby znalezione na... strychu plebanii w Jesionowie

Skarby znalezione na... strychu plebanii w Jesionowie [FILM]

Skarby znalezione na... strychu plebanii w Jesionowie
Data publikacji: 2019-03-21 11:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 2269 381698

Pół wieku temu w nieznanych okolicznościach z kościoła w Jesionowie zaginęły barokowe rzeźby aniołów. Po latach policjanci odnaleźli poszukiwane dzieła sztuki. Okazało się, że przez cały ten czas nawet nie opuściły one terenu parafii.

W lutym 2019 roku do koordynatora ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zwrócił się proboszcz parafii św. Floriana w Jesionowie (gmina Przelewice). Duchowny poprosił o pomoc w ustaleniu losów zabytków, które w nieznanych okolicznościach zaginęły z kościoła.

Według rejestrów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie już w 1993 roku w kościele stwierdzono brak 9 cennych dzieł sztuki, w tym czterech rzeźb barokowych, dwóch obrazów, dwóch kielichów oraz pateny.

Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie zapoznał się z dokumentacją parafialną oraz konserwatorską, a następnie dotarł do proboszczów, którzy w ub. wieku pracowali w parafii Jesionowo. Jeden z byłych proboszczów przypomniał sobie, że 30 lat temu kilka rzeźb widział na strychu pomieszczeń dawnej plebanii. Strych w końcu lat 90. odcięto od budynku plebanii, a wejścia zaizolowano pianką montażową. Razem z proboszczem i dzielnicowym z komisariatu w Lipianach przeszukano dwukondygnacyjny strych. W skrytce pod bocznymi schodami odnaleziono trzy barokowe rzeźby.

– Okazało się, że dwie z nich to poszukiwane XVIII-wieczne rzeźby aniołów, zaginione w latach 1962-1993. Rzeźby wykonane są z polichromowanego drewna, mniejszy anioł mierzy 120 centymetrów, natomiast rzeźba anioła chrzcielnego – 140 cm. Odnaleziono również inną XVIII-wieczną dużą rzeźbę Chrystusa, jednak nie figuruje ona ani w bazie utraconych dzieł sztuki, ani w dokumentacji konserwatorskiej – informuje podkom. Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie.

Odnalezione rzeźby pozostaną w parafii w Jesionowie. Wciąż poszukiwane są pozostałe zabytki z kościoła św. Floriana, w tym cenny, XVII-wieczny obraz olejny na desce przedstawiający scenę Ukrzyżowania oraz obraz ze sceną Ostatniej Wieczerzy, pochodzące prawdopodobnie z rozebranego protestanckiego ołtarza z terenu gminy Przelewice.

(reg)

Fot. i film: Policja

Skarby znalezione na... strychu plebanii w Jesionowie

Komentarze

teść pasierba
NIHILI NOVI, czyli, wszystko już było w Kurierze i jeszcze bądzie. Tytuł "A rzeźbę podrzucił święty Mikołaj?" Dodano: 2012-07-06 Szczecin/Stargard. Prawdopodobnie doskonale wiedział, jak cenną rzecz przetrzymuje. Jednak nie zgłosił tego faktu. Rzeźba św. Mikołaja, znajdująca się w rejestrze utraconych dzieł sztuki Interpolu i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie została znaleziona u jednego z księży ze Stargardu! Z informacji, jakie udało nam się zdobyć wynika, że zabytek przechowywany był w prywatnym pokoju na plebanii przy parafii św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim. Duchowny posiada również doktorat z zakresu sztuk pięknych, zatem trudno uwierzyć, by nie miał pojęcia, że rzeźba poszukiwana jest od wielu, wielu lat. Mocny materiał dowodowy sprawił, że prokurator rejonowy mógł wydać nakaz przeszukania ów plebanii, inaczej nie udałoby się sprawdzić, czy rzeczywiście przedmiot jest we wskazanym miejscu czy też nie. Ciekawe jest, w jakim kierunku potoczy się sprawa, być może mogłaby pójść nawet w kierunku paserstwa... Podczas przeszukania pokoju księdza nie było na miejscu, nie oznacza to jednak, że nie zostanie przesłuchany i uniknie odpowiedzialności. Odnalezienie rzeźby św. Mikołaja to kolejny sukces policjantów z Zespołu ds. Zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Wiadomo, że ta piękna figura zaginęła w 1975 r. z kościoła p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Bobrownikach, niedaleko Chociwla. Na jej trop trafiono podczas weryfikacji utraconych zabytków.
2019-03-21 23:21:32
do @ Ortox-a
Cyt. z powyższego artykułu; "Wciąż poszukiwane są pozostałe zabytki z kościoła św. Floriana, w tym ce...." - to pod koniec, należy także czytać "do deski".
2019-03-21 19:31:34
Ortox
Poprawcie nazwę parafii... Jest to parafia pw. Chrystusa Króla, a to kościół jest św. Floriana.
2019-03-21 16:03:23
Korona.
A co z setkami wagonów kosztowności wywiezionej z Rzeczypospolitej przez Niemców? Czyżby zapomnieli?
2019-03-21 13:40:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

kondolencje

Janusz Lamenta

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie