Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Skarby znalezione na... strychu plebanii w Jesionowie [FILM]

Data publikacji: 21 marca 2019 r. 11:36
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Skarby znalezione na... strychu plebanii w Jesionowie
 

Pół wieku temu w nieznanych okolicznościach z kościoła w Jesionowie zaginęły barokowe rzeźby aniołów. Po latach policjanci odnaleźli poszukiwane dzieła sztuki. Okazało się, że przez cały ten czas nawet nie opuściły one terenu parafii.

W lutym 2019 roku do koordynatora ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zwrócił się proboszcz parafii św. Floriana w Jesionowie (gmina Przelewice). Duchowny poprosił o pomoc w ustaleniu losów zabytków, które w nieznanych okolicznościach zaginęły z kościoła.

Według rejestrów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie już w 1993 roku w kościele stwierdzono brak 9 cennych dzieł sztuki, w tym czterech rzeźb barokowych, dwóch obrazów, dwóch kielichów oraz pateny.

Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie zapoznał się z dokumentacją parafialną oraz konserwatorską, a następnie dotarł do proboszczów, którzy w ub. wieku pracowali w parafii Jesionowo. Jeden z byłych proboszczów przypomniał sobie, że 30 lat temu kilka rzeźb widział na strychu pomieszczeń dawnej plebanii. Strych w końcu lat 90. odcięto od budynku plebanii, a wejścia zaizolowano pianką montażową. Razem z proboszczem i dzielnicowym z komisariatu w Lipianach przeszukano dwukondygnacyjny strych. W skrytce pod bocznymi schodami odnaleziono trzy barokowe rzeźby.

– Okazało się, że dwie z nich to poszukiwane XVIII-wieczne rzeźby aniołów, zaginione w latach 1962-1993. Rzeźby wykonane są z polichromowanego drewna, mniejszy anioł mierzy 120 centymetrów, natomiast rzeźba anioła chrzcielnego – 140 cm. Odnaleziono również inną XVIII-wieczną dużą rzeźbę Chrystusa, jednak nie figuruje ona ani w bazie utraconych dzieł sztuki, ani w dokumentacji konserwatorskiej – informuje podkom. Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie.

Odnalezione rzeźby pozostaną w parafii w Jesionowie. Wciąż poszukiwane są pozostałe zabytki z kościoła św. Floriana, w tym cenny, XVII-wieczny obraz olejny na desce przedstawiający scenę Ukrzyżowania oraz obraz ze sceną Ostatniej Wieczerzy, pochodzące prawdopodobnie z rozebranego protestanckiego ołtarza z terenu gminy Przelewice.

(reg)

Fot. i film: Policja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

teść pasierba
2019-03-21 23:21:32
NIHILI NOVI, czyli, wszystko już było w Kurierze i jeszcze bądzie. Tytuł "A rzeźbę podrzucił święty Mikołaj?" Dodano: 2012-07-06 Szczecin/Stargard. Prawdopodobnie doskonale wiedział, jak cenną rzecz przetrzymuje. Jednak nie zgłosił tego faktu. Rzeźba św. Mikołaja, znajdująca się w rejestrze utraconych dzieł sztuki Interpolu i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie została znaleziona u jednego z księży ze Stargardu! Z informacji, jakie udało nam się zdobyć wynika, że zabytek przechowywany był w prywatnym pokoju na plebanii przy parafii św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim. Duchowny posiada również doktorat z zakresu sztuk pięknych, zatem trudno uwierzyć, by nie miał pojęcia, że rzeźba poszukiwana jest od wielu, wielu lat. Mocny materiał dowodowy sprawił, że prokurator rejonowy mógł wydać nakaz przeszukania ów plebanii, inaczej nie udałoby się sprawdzić, czy rzeczywiście przedmiot jest we wskazanym miejscu czy też nie. Ciekawe jest, w jakim kierunku potoczy się sprawa, być może mogłaby pójść nawet w kierunku paserstwa... Podczas przeszukania pokoju księdza nie było na miejscu, nie oznacza to jednak, że nie zostanie przesłuchany i uniknie odpowiedzialności. Odnalezienie rzeźby św. Mikołaja to kolejny sukces policjantów z Zespołu ds. Zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Wiadomo, że ta piękna figura zaginęła w 1975 r. z kościoła p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Bobrownikach, niedaleko Chociwla. Na jej trop trafiono podczas weryfikacji utraconych zabytków.
do @ Ortox-a
2019-03-21 19:31:34
Cyt. z powyższego artykułu; "Wciąż poszukiwane są pozostałe zabytki z kościoła św. Floriana, w tym ce...." - to pod koniec, należy także czytać "do deski".
Ortox
2019-03-21 16:03:23
Poprawcie nazwę parafii... Jest to parafia pw. Chrystusa Króla, a to kościół jest św. Floriana.
Korona.
2019-03-21 13:40:18
A co z setkami wagonów kosztowności wywiezionej z Rzeczypospolitej przez Niemców? Czyżby zapomnieli?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA