Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Średniowieczna chrzcielnica odnaleziona po latach

Data publikacji: 2018-08-31 10:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:19
Średniowieczna chrzcielnica odnaleziona po latach
 

Odnalazła się poszukiwana romańska chrzcielnica z kościoła w Parlinie (powiat stargardzki), po której ślad zaginął ćwierć wieku temu. Na ten sakralny zabytek datowany na XIII wiek natrafiono w innej świątyni – w powiecie pyrzyckim.   

W sierpniu br. policjanci w Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie rozpoczęli realizację projektu „Poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych w powiecie pyrzyckim”. W jednym z kościołów, który został odbudowany w latach 1974-1976 i według rejestrów nie posiada żadnych zabytków ruchomych, natrafiono na romańską chrzcielnicę. Fakt ten wydał się nietypowy.

– Rzadko się zdarza, że tak stare obiekty nie są ujęte w dokumentacji konserwatorskiej. Proboszcz parafii poinformował, że z tego co wie, chrzcielnicę na początku lat 90. przewieźli z Parlina chłopi, gdyż tamten kościół był w ruinie. Policjant skojarzył fakt, że w bazie utraconych zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajduje się poszukiwana romańska chrzcielnica z XIII w., zaginiona w latach 1961-1997 z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Parlinie – informuje podkom. Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie.

Po porównaniu karty zabytku oraz zdjęć, ustalono, że jest to z całą pewnością poszukiwany zabytek zaginiony z kościoła w Parlinie. O jego losie zdecyduje teraz Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

(reg)

Fot. Policja

Na zdjęciu: Poszukiwana XIII-wieczna chrzcielnica z kościoła w w Parlinie (gm. Stara Dąbrowa) od wielu lat stała w jednej ze świątyń w sąsiednim powiecie pyrzyckim.

 REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Olek
2018-08-31 11:52:14
Bóg zapłać wiernym z Parlina za opiekę nad zabytkiem sakralnym. Komuchy po II Wojnie Światowej kościoły zamieniali w ruiny i niszczyli wszystko, co było z Kościołem związane.
Rab
2018-08-31 11:39:38
Bardzo dobrze, że policja robi porządek. Trzeba mieć oko do takich rzeczy. Oby tak dalej!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA