Nowe radiowozy pokazała w czwartek Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. W przeciwieństwie do poprzednich, te są całkowicie elektryczne i przyjazne środowisku. Zakup współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Policja odpowiada za ściganie wykroczeń i przestępstw, w tym i tych przeciwko środowisku - zaznaczył nadinspektor Jacek Cegieła, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie. - Ale jak wiadomo, każdą zmianę najlepiej zacząć od siebie, dlatego zdecydowaliśmy się kupić pierwsze w Polsce elektryczne, oznakowane radiowozy.
Jak podkreślono, policjanci w różnych częściach kraju, w tym i u nas, już od jakiegoś czasu korzystają z nieoznakowanych aut elektrycznych. Radiowozy, które otrzymali szczecińscy funkcjonariusze, są jednak nowszym modelem.
- Inaczej niż w poprzednich wersjach, w tej zasięg liczymy już w setkach kilometrów. Może sięgać około 300 kilometrów na jednym ładowaniu - podkreślał Paweł Mirowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Poza tym, samochody tego typu mają dużo lepsze przyspieszenie niż przy silniku spalinowym i, co jest bardzo przydatne dla Policji, mogą wjechać w miejsca, gdzie nie można się dostać pojazdem spalinowym. Koszty eksploatacji takiego auta to 9 złotych na 100 przejechanych kilometrów, co może być kolejnym argumentem dla niektórych, żeby się przestawić. Poza tym, premier i prezes Orlenu zapowiadają, że liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych będzie szybko rosnąć.
Wśród czterech zakupionych pojazdów znajduje się większy model - Nissan e-NV200 - który będzie służyć policjantom z Wydziału Prewencji do przewozu psów służbowych. Trzy pozostałe radiowozy to zwykłe samochody osobowe, które zostaną rozdzielone w KWP między Wydział Prewencji, Wydział Ruchu Drogowego oraz Komendę Powiatową w Szczecinku. Cała inwestycja kosztowała 670 tys. złotych, a ponad 470 tys. pochodziło od WFOŚiGW.
- Kupując te radiowozy, zdecydowaliśmy się na wolniejszą opcję ładowania - wyjaśniał nadinspektor Cegieła. - Do pełnego naładowania potrzeba od 3 do 5 godzin, ale jest to bezpieczniejsze rozwiązanie dla silnika.
Najnowsze pojazdy zachodniopomorskiej Policji wejdą do służby od 2 stycznia. Obecnie trwa przygotowywanie stacji do ich ładowania na terenie Komendy.
Zachodniopomorska Policja i WFOŚiGW zorganizowali wspólnie już liczne akcje wspierające ekologię na drogach województwa. Są to chociażby trzy edycje akcji "Ekologiczny Kierowca", dwie edycje "Ekologicznie na czterech kółkach", trzy edycje "Widocznie - Ekologicznie", dwie edycje "Ekologicznie na dwóch kółkach" oraz akcja "Ekologicznie=Bezpiecznie". Elektryczny samochód Policji, zakupiony już wcześniej dzięki pomocy Funduszu, oprócz zwykłej policyjnej pracy bierze udział w spotkaniach promujących ekologię na drogach i różnych imprezach plenerowych.
Współpraca między Komendą Wojewódzką Policji a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwa już od lat. Pierwszy samochód dla policjantów został zakupiony we współpracy z Funduszem w 2013 roku. Od tamtej pory Fundusz wsparł zakup łącznie 21 pojazdów i 9 stacji do ich ładowania. Dodatkowo, WFOŚiGW uczestniczył między innymi w zakupie... policyjnych koni służbowych, które biorą udział w zabezpieczaniu imprez masowych.
Oprócz Policji, WFOŚiGW wspiera wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w działaniach na rzecz środowiska. Przedsiębiorstwa i mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych porad Doradców Energetycznych.
Natan Pawłowski