Wtorek 28 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Policja wybiera radiowozy na prąd [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2018-12-20 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
Policja wybiera radiowozy na prąd
 

Nowe radiowozy pokazała w czwartek Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. W przeciwieństwie do poprzednich, te są całkowicie elektryczne i przyjazne środowisku. Zakup współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Policja odpowiada za ściganie wykroczeń i przestępstw, w tym i tych przeciwko środowisku - zaznaczył nadinspektor Jacek Cegieła, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie. - Ale jak wiadomo, każdą zmianę najlepiej zacząć od siebie, dlatego zdecydowaliśmy się kupić pierwsze w Polsce elektryczne, oznakowane radiowozy.

Jak podkreślono, policjanci w różnych częściach kraju, w tym i u nas, już od jakiegoś czasu korzystają z nieoznakowanych aut elektrycznych. Radiowozy, które otrzymali szczecińscy funkcjonariusze, są jednak nowszym modelem.

- Inaczej niż w poprzednich wersjach, w tej zasięg liczymy już w setkach kilometrów. Może sięgać około 300 kilometrów na jednym ładowaniu - podkreślał Paweł Mirowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Poza tym, samochody tego typu mają dużo lepsze przyspieszenie niż przy silniku spalinowym i, co jest bardzo przydatne dla Policji, mogą wjechać w miejsca, gdzie nie można się dostać pojazdem spalinowym. Koszty eksploatacji takiego auta to 9 złotych na 100 przejechanych kilometrów, co może być kolejnym argumentem dla niektórych, żeby się przestawić. Poza tym, premier i prezes Orlenu zapowiadają, że liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych będzie szybko rosnąć.

Wśród czterech zakupionych pojazdów znajduje się większy model - Nissan e-NV200 - który będzie służyć policjantom z Wydziału Prewencji do przewozu psów służbowych. Trzy pozostałe radiowozy to zwykłe samochody osobowe, które zostaną rozdzielone w KWP między Wydział Prewencji, Wydział Ruchu Drogowego oraz Komendę Powiatową w Szczecinku. Cała inwestycja kosztowała 670 tys. złotych, a ponad 470 tys. pochodziło od WFOŚiGW.

- Kupując te radiowozy, zdecydowaliśmy się na wolniejszą opcję ładowania - wyjaśniał nadinspektor Cegieła. - Do pełnego naładowania potrzeba od 3 do 5 godzin, ale jest to bezpieczniejsze rozwiązanie dla silnika.

Najnowsze pojazdy zachodniopomorskiej Policji wejdą do służby od 2 stycznia. Obecnie trwa przygotowywanie stacji do ich ładowania na terenie Komendy.

Zachodniopomorska Policja i WFOŚiGW zorganizowali wspólnie już liczne akcje wspierające ekologię na drogach województwa. Są to chociażby trzy edycje akcji "Ekologiczny Kierowca", dwie edycje "Ekologicznie na czterech kółkach", trzy edycje "Widocznie - Ekologicznie", dwie edycje "Ekologicznie na dwóch kółkach" oraz akcja "Ekologicznie=Bezpiecznie". Elektryczny samochód Policji, zakupiony już wcześniej dzięki pomocy Funduszu, oprócz zwykłej policyjnej pracy bierze udział w spotkaniach promujących ekologię na drogach i różnych imprezach plenerowych.

Współpraca między Komendą Wojewódzką Policji a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwa już od lat. Pierwszy samochód dla policjantów został zakupiony we współpracy z Funduszem w 2013 roku. Od tamtej pory Fundusz wsparł zakup łącznie 21 pojazdów i 9 stacji do ich ładowania. Dodatkowo, WFOŚiGW uczestniczył między innymi w zakupie... policyjnych koni służbowych, które biorą udział w zabezpieczaniu imprez masowych.

Oprócz Policji, WFOŚiGW wspiera wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w działaniach na rzecz środowiska. Przedsiębiorstwa i mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych porad Doradców Energetycznych.

Natan Pawłowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tajniak
2018-12-23 08:13:33
Cała impreza bez księdza? Nie pomoże nawet długie ładowanie
Oficer rezerwy MO
2018-12-21 10:57:56
Do Kazika@-żadnych ale wiesz populizm i usta pełne frazesów dobrze się sprzedaje a społeczeństwo mniej wyedukowane,lub bez dostępu do wiedzy w to wierzy.Socjotechnika w takich wypowiedziach zawsze wskazana i stosowana.Jak powiesz "sprawdzam" okazuje się,że statystyki obnażają łgarstwa i manipulację.
Emisja
2018-12-21 09:27:22
A czy ktoś może wie, ile CO2 się wydziela przy produkcji energii z węgla potrzebnej na pełne ładowanie takiego pojazdu w porównaniu do jakkiegoś wolnossącego małolitrażowego benzyniaka? Tak z ciekawości.
Abc
2018-12-21 06:55:26
Za takie marnotrawstwo pieniędzy powinien być kryminał.
odlot
2018-12-20 21:17:24
Obłęd sięgnął mundurówki. Rąbią nas na kasę w żywe oczy. Nie lepiej było kupić rowery? W tym rowery z przyczepką (do przewozu psów).
przepłacone niefunkcjonalne
2018-12-20 21:03:35
przepłacone w stosunku do spalinowych. do patrolowania ok. ale do niczego więcej. ps. jak opcja ładowania niszczy silnik ???
Kazik
2018-12-20 20:13:22
Jeśli nadinspektor Jacek Cegieła, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie twierdzi, że Policja odpowiada za ściganie wykroczeń i przestępstw, w tym i tych przeciwko środowisku niech rzeknie ile przestępstw przeciwko środowisku podlegli mu policjanci ujawnili i skutecznie ścigali w roku 2018 ?
Gizmo
2018-12-20 18:23:36
Wyjadą na akcję w teren i skończy się zasilanie auuuu
Sebuś
2018-12-20 17:49:32
"...i, co jest bardzo przydatne dla Policji, mogą wjechać w miejsca, gdzie nie można się dostać pojazdem spalinowym."Czyli gdzie?Bo nie .rozumiem
ech
2018-12-20 16:18:37
a z czego pozyskano prąd, którym napędzane są te eko samochody ?
Ubezpieczenie
2018-12-20 16:02:00
Pytanie do decydentów z KWP,tylko proszę Panów o szczerą uczciwą odpowiedź; Czy pojazdy mają polisę AC-? Czy prawdę jest,że szkody komunikacyjne pokrywają funkcjonariusze-sprawcy zdarzenia, bo żaden z pojazdów nie posiada polisy-?
@Nissan Polmotor
2018-12-20 15:03:25
To dlaczego sprzedajecie ciagle te na benzyne i diesla obludny dwulicowy trucicielu?
Piotr emeryt
2018-12-20 14:12:08
Co oni tymi samochodzikami chcą osiągnąć. Wleźć w tyłek rządzącym i realizować plan krzywoustego o elektromobilności - brawo. Wernyhory to skansen, tam żarówkę można wymienić w aucie po 1,5 h jeżeli wszyscy szefowie są na miejscu i mechanik zbierze właściwą ilość podpisów na asygnacie.
Nissan Polmotor
2018-12-20 13:56:12
Samochody elektryczne to konieczność. Cieszymy się, że Zachodniopomorska Policja i WFOŚiGW zdecydowali się na przystosowanie naszych samochód.
Oficer rezerwy MO
2018-12-20 13:42:34
Oczywiście każda taka inicjatywa spotka się ze społeczną aprobatą i to oczywiste.Jednak patrząc na problemy dnia codziennego z jakimi Polska Policja-w tym szczeciński garnizon się boryka,można odnieść wrażenie,że o to mamy bizancjum.Policji nie stać na bieżący serwis i utrzymanie posiadanej floty,a co dopiero takich nowinek motoryzacyjnych.Domyślam się że serwis będzie w ASO,bo na Wernyhory w WT KWP żaden z mechaników nie jest w stanie podjąć się serwisowania.Odrębną kwestią są stacje,a raczej ich brak.Stworzenie jednego stanowiska absolutnie sprawy nie rozwiążę.Plusów dla służby nie dostrzegam żadnych.Dostrzegam za to masę kłopotów i wydatków z tym związanych z którymi przyjdzie się Komendantom jednostek do których trafią zmierzyć.Oni żyją bardziej przyziemnymi sprawami dnia codziennego,których ani Komendant ani KGP nie starają się dostrzec lub udają,że ich nie dostrzegają.
Krzysztof
2018-12-20 13:38:01
Brawo dla Policji! Samochody zakupione przy współpracy z Nissan Polmotor ze Szczecina.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA