Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Policja i straż ostrzegają. Ostrożnie z fajerwerkami

Data publikacji: 29 grudnia 2018 r. 11:40
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:28
Policja i straż ostrzegają. Ostrożnie z fajerwerkami
 

Zbliża się sylwester i Nowy Rok, a wraz z nimi fajerwerki. W związku z tym policjanci oraz strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

„Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy, o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie eksplozji. To nie zabawka, którą można dać dziecku!” – ostrzega Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, która dodaje, że producenci (w ślad za ustawą) wskazują, iż sztucznych ogni mogą używać tylko osoby powyżej 18. roku życia.

– Prowadzone są kontrole wyrobów pirotechnicznych w oparciu o rozporządzenia z ministerstw, a także ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego – tłumaczy Beata Manios, rzecznik prasowy Inspekcji Handlowej w Szczecinie. – Oceniamy na tej podstawie oznakowanie materiałów (na przykład instrukcje obsługi), a także dokumenty, które się do nich odnoszą. Inne przepisy też wskazują, że do sprzedaży niektórych rodzajów pirotechniki potrzeba szczególnych koncesji. Poza tym fajerwerków nie wolno na przykład sprzedawać na stoiskach samoobsługowych.

Inspekcja Handlowa dodaje, że w hurtowniach – gdzie sprzedaż zaczęła się wcześniej – już przeprowadzano kontrole. Na później zaplanowano dodatkowe inspekcje punktów sprzedaży detalicznej.

Policjanci i strażacy wymieniają najważniejsze zasady obchodzenia się z fajerwerkami: Należy je kupować w sprawdzonych miejscach i sprawdzić, czy opakowanie nie jest uszkodzone oraz zawiera polskojęzyczną instrukcję obsługi; przed użyciem trzeba zapoznać się z instrukcją; nie odpalać materiałów pirotechnicznych w rękach – to nieodpowiedzialne i powoduje poważne urazy rąk; zawsze należy odpalać fajerwerki na otwartym terenie – w pomieszczeniu mogą się odbijać od ścian i poważnie oparzyć lub okaleczyć znajdujące się tam osoby!

Nie należy też odpalać fajerwerków z tarasów, balkonów oraz w pobliżu miejsc i obiektów narażonych na pożary takich, jak: drzewa, domy, lotniska czy zakłady przemysłowe. Po odpaleniu należy odsunąć się na wskazaną w instrukcji odległość. Jeśli nie nastąpi wybuch, w żadnym wypadku nie podchodzić, żeby sprawdzić, co poszło nie tak – petarda nadal może wybuchnąć! Sztuczne ognie lecące do góry najlepiej odpalać, wkładając je do pustej szklanej butelki, zamiast wbijać je w ziemię.

– Odpalając materiały pirotechniczne, należy przewidzieć ich tor lotu i miejsce upadku: fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru! Dlatego też nie wolno ich wrzucać czy celować w miejsca pełne ludzi lub łatwopalnych przedmiotów – ostrzegają mundurowi. – Pod żadnym pozorem nie wolno używać fajerwerków, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Używanie fajerwerków w miejscach publicznych poza 31 grudnia i 1 stycznia jest nielegalne tak samo jak sprzedaż pirotechniki nieletnim. Trzeba też pamiętać, że osoby pełnoletnie nie mogą pozwalać dzieciom na zabawę ze sztucznymi ogniami, bo nie są to zabawki, tylko materiały niebezpieczne.

Natan PAWŁOWSKI

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

in
2018-12-29 15:15:08
"Należy je kupować w sprawdzonych miejscach i sprawdzić, czy opakowanie nie jest uszkodzone oraz zawiera polskojęzyczną instrukcję obsługi" Bo te z instrukcją po niemiecku są bardziej niebezpieczne!
Pogodniak
2018-12-29 12:59:27
Często zastanawiam się po co obie te służby wygłaszają groźnie brzmiące komunikaty,ostrzeżenia, jak nie są w stanie ( lub poprzez zaniechanie-chroniczne lenistwo ) nie egzekwują literalnie tego co sami w oparciu o przepisy prawa głoszą.Podważa to zaufanie do tych służb i osłabia powagę.Ja po takich ostrzeżeniach i komunikatach oczekuję realnych a nie pozorowanych "działań" i pełnej konsekwencji.Tymczasem jak jest-każdy z nas widzi i doświadcza tego,że Straż Miejska i Policja na te i inne wykroczenia nie reagują.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA