Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Zero fajerwerków?

Data publikacji: 2018-12-11 21:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Zero fajerwerków?
 

Grupa mieszkańców skupiona w Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina do tej pory zabiegała o „Bez-Wystrzałowy Sylwester". Teraz prezydentowi oraz miejskim radnym przekazała list otwarty z „apelem o rezygnację z wszelkich pokazów pirotechnicznych i wprowadzenie zakazu używania petard, rakiet, rac i flar". Miałby obowiązywać nie tylko podczas imprez organizowanych przez miasto, ale również dotyczyć wszystkich osób indywidualnych. Przez cały rok i już od najbliższego sylwestra.

List otwarty, którego sygnatariuszem jest Społeczna Straż, zawiera prośbę o „całkowitą rezygnację z pokazów pirotechnicznych podczas wszelkich imprez organizowanych przez miasto (sylwester, Dni Morza, Finał Zlotu Żaglowców i in.), także z kolejnych edycji festiwalu fajerwerków pn. PYROMAGIC". Co aktywiści uzasadniają szkodliwością dla zwierząt, środowiska, a także ludzi.

W liście otwartym, przekazanym „Kurierowi" przez dr Helenę Freino, czytamy m.in.: „Sztuczne ognie zawierają substancje tworzące swoistą bombę chemiczną (chlorany i azotany baru, potasu, strontu, wapnia i amonu jako utleniacze, aluminium, fosfor, siarka, węglowodory i węglowodany jako substancja palna, sole metalu, np. baru, strontu i antymonu dla efektów barwnych i inne), które w wyniku spalania wydzielają szkodliwe związki (jak wysoce toksyczne związki baru). Badania przeprowadzone przez naukowców z Wiednia wykazały, iż stężenie baru w śniegu pobranym z miejsca po pokazie pirotechnicznym było nawet 500 razy większe niż przed nim. To obrazuje jak wielkie ilości trujących substancji wdychają uczestnicy takich imprez. Tymczasem bar i jego związki wpływają negatywnie na drogi oddechowe oraz mogą potęgować objawy astmy. Badania na temat szkodliwości fajerwerków przeprowadzali także naukowcy z Politechniki Śląskiej, którzy stwierdzili, iż niebezpieczne substancje odkładają się w organizmie człowieka, a w następstwie wywołują choroby kości, wątroby, nerek. Ponadto, wszystkie te trujące substancje wnikają do wód oraz gleby i tam już pozostają, niszcząc środowisko. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds, którzy badali stopień zapylenia powietrza podczas pokazów pirotechnicznych, stwierdzili, porównując poziomy zapylenia badanej okolicy przed i po pokazie, że koncentracja cząstek w atmosferze potrafi wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Wdychane przez człowieka pyły wywołują choroby układu oddechowego i układu krążenia. Towarzyszący pokazom pirotechnicznym huk, to kanonada, która dla przebywających zbyt blisko może skończyć się uszkodzeniem słuchu".

I jeszcze: „Dlatego też, poza rezygnacją z pokazów fajerwerków podczas imprez organizowanych przez miasto, prosimy o wprowadzenie zakazu używania wszelkich środków pirotechnicznych przez osoby indywidualne w okresie całego roku. Pozwoli to zaoszczędzić całkiem sporo środków pieniężnych z budżetu miasta, wydawanych nie tylko na same pokazy ale także na sprzątanie po nich zalegających wszędzie śmieci. Pozwoli to zaoszczędzić cierpienia zwierzętom, a mieszkańcom Szczecina wdychania trujących substancji i dyskomfortu związanego z hałasem.

Niech start w 2019 rok będzie dla Szczecina symboliczny z uwagi na trwający właśnie w Katowicach Szczyt Klimatyczny ONZ COP24. Pokażmy, że klimat jest dla Szczecina ważny, że myślimy progresywnie i działamy na rzecz środowiska przyrodniczego, w tym dla klimatu!"

Jakie są szanse, aby Szczecin był pierwszym w Polsce miastem wolnym od środków pirotechnicznych? List otwarty w tej sprawie do prezydenta i radnych podpisali aktywiści Fundacji „Ratujmy Ptaki", Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA!, Stowarzyszenia „Pamiętajmy o Ogrodach", Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz Szczecińskiego Ruchu Miejskiego.

Przypomnijmy: prezydent Piotr Krzystek zadeklarował, że nadchodzący miejski sylwester będzie ostatnim, podczas którego zostaną wykorzystane fajerwerki. Natomiast dla oprawy następnych „rozważane będą wszelkie opcje związane z wykorzystaniem np. pokazów świateł, laserów bądź mappingu".

(an)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kazimierz
2019-01-04 17:41:18
pieniądze wydane na fajerwerki to pieniądze wyrzucone lepij wydać te pieniądze na pomoc w leczeniu dzieci lub w inny szczytny cel
tobago
2018-12-13 10:58:08
Wysterylizować tych debili, jak bezpańskie koty. To po co jeden z drugim, miłośniku zwierzaczków, bierzesz stworzenie, jak mieszkasz w mieście? Obsrane chodniki i trawniki lepiej posprzątajcie.
Do przeciwników sztucznych ogni
2018-12-13 09:58:37
Wprowadzcie zakaz kulistej ziemi w Szczecinie - w Internetach jest sporo dowodów na jej płaskość - Szczecin będzie pierwszym miastem na świecie z takim zakazem! Wprowadzcie zakaz szczepionek w Szczecinie - w Internetach jest sporo dowodów, że szkodzą bardziej niż fajerwerki - Szczecin będzie pierwszym miastem na świecie z takim zakazem! I na koniec wprowadzcie zakaz używania mózgu w Szczcinie - Grupa mieszkańców skupiona w Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina skutecznie będzie realizować wszelkie nasze potrzeby - ku chwale Szczcina!
@Do zwolenników sztucznych ogni
2018-12-12 22:11:02
Żałosne jest to że nie zrozumiałaś(eś) ironii zawartej we wpisie o miejscach siedzących w komunikacji miejskiej dla pupili.Dlatego jeżeli"Chodzi o to, aby rezygnować z tego co szkodzi, a jest ZUPEŁNIE ZBĘDNE a w dodatku GŁUPIE."to zrezygnuj z zamieszczania tu swoich pseudointelektualnych "PRZEMYŚLEŃ" i przestań palić węglem bo ci TO szkodzi.
@Nil
2018-12-12 17:44:14
nazywanie kogoś debilem i prymitywem to wyważona opinia? chyba jedynie u ciebie w domu
Między wierszami
2018-12-12 15:28:58
Czytam... i co widzę? Święte Ministerstwo Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina zdelegalizuje fajerwerki i mamonę przeznaczy na co? Na własne Ministerstwo? By żyło się lepiej, komu? Bo nie pytają o zgodę, tylko żądają zmian. A propos, na co Prezydent Miasta przeznaczy pieniądze, których nie wystrzeli w powietrze? Ja tu widzę niezły SzczecinGate. Mało, że wmówili wam/nam, że kiedy reprezentatywna mniejszość rządzi większością, to jest demokracja - ja patrzę na to trochę inaczej - to jeszcze mikro społeczne inicjatywy silą się na reprezentowanie większości mimo, że do władzy nie przeniknęły. Nie mówię, że inicjatywy społeczne są złe... mówię, że inicjatywy pseudo społeczne są złe. Chowanie się za hasłami pomocy są żenujące, szczególnie kiedy propagowane są przez osoby bez autorytetu. Podzielam opinię przedmówcy "Tak na marginesie", który słusznie zauważa brak powodów/dowodów na rozpatrywanie takich petycji. Niemniej żale w forum Kuriera są jeszcze bardziej żałosne. A... zapomniałbym... jestem za fajerwerkami - nie są niczym innym niż show i sztuką uliczną. Jestem też za przeprowadzeniem rzetelnych badań, bo jeśli rzeczywiście są szkodliwe, to należy poszukać nieszkodliwych, lub w miarę jak najmniej szkodliwych rozwiązań, ale fajerwerki powinny zostać. W ogóle jestem przeciwny tego typu zakazom, ale to inna jest historia. Pozdrawiam racjonalisów.
Kama
2018-12-12 13:18:33
Grupa mieszkańców skupiona w Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina ... Przepraszam bardzo. A ile tych państwa jest??? Może reszta mieszkańców by napisała do Prezydenta że chce fajerwerków. P.S. Znając mentalność Prezydenta to zrobi co mu każą doradcy. Ludzi zwykłych się nie słucha.
Gozer Gozerian
2018-12-12 12:09:25
@frej Może trochę zbyt dosadnie napisane ale ciężko nie przyznać racji. Mieszkam na Pogodnie gdzie chodniki oraz boczne uliczki są całe zasrane przez kochane pieski swoich walczących o ich spokój w Sylwestra właścicieli. Tylko że wasze kundle raz w roku chwilę się potrzęsą, a inni ludzie cały rok będą wdeptywać w gówna których nie sprzątacie. I już nie wspominając o ujadaniu w waszych kundli w mieszkaniach. Kolega na ul. Sosabowskiego mieszkał w bloku, gdzie w mieszkaniu obok baba miała trzy psy które przez cały dzień ujadały. I na prośby oraz skargi usłyszał że nikt jej nic nie może zrobić, bo nie zakłuca ciszy nocnej. Dlatego tak chcecie ciszy w Sylwestra ? OK, ale w takim razie wprowadźmy wysokie mandaty za niesprzątanie waszych gówien oraz za ujadanie kundli w blokach !
Nil
2018-12-12 11:45:17
Ciekawa zależność na tym forum: - przeciwnicy fajerwerków z reguły używają argumentów, wypowiadają się spokojnie i w miarę logicznie, - za to zwolennicy fajerwerków wypowiadają się w większości przypadków arogancko, obrażają innych, są pełni emocji. Może to wpływ fajerwerków, petard i huku? Warto, aby ich rodziny i bliscy zwrócili na to uwagę. Gdyż takie osoby mogą pogłębiać swoją frustrację i z czasem może agresja słowna zmienić się w agresję fizyczną. A bliscy czasem też mogą mieć inny pogląd. Warto to wziąć pod uwagę.
Tak na marginesie
2018-12-12 11:35:13
Intrygujące jest to, czy dr Helena Frejno w swojej pracy naukowej również posługiwała/posługuje się się ogólnikami w stylu „Badania przeprowadzone przez naukowców z Wiednia wykazały, iż stężenie baru w śniegu pobranym z miejsca po pokazie pirotechnicznym było nawet 500 razy większe niż przed nim (…)”. W Internecie można znaleźć informacje, że ktoś widział yeti, albo jednorożca. Od osoby z tytułem naukowym oczekiwałbym choćby minimum rzetelności (podania publikacji), a nie posługiwania się przerysowanymi hasłami, których zadaniem jest zagranie pod publiczkę.
@frei
2018-12-12 11:27:37
Kogo obchodzi co Ci przeszkadza? Nie podoba się to się wyprowadź
mpl
2018-12-12 11:00:57
Dajcie spokój już z tym jadem! Ktoś ma takie poglądy i dał im wyraz tym listem. No i ? Jego święte prawo tak jak i obrońców życia postulować całkowity zakaz aborcji nawet gdy zagrożone jest życie i zdrowie kobiety albo ciąża jest w wyniku gwałtu. Jedno i drugie jest próba narzucenia swojego światopoglądu przez ograniczenie wolności innych. List należy przyjąć z szacunkiem ale zwyczajnie nic z nim nie robić bo wola większości jest inna. To po prostu jeden z głosów. Osobiście skłaniałbym się do rezygnacji z fajerwerków finansowanych przez miasto. Ale już zakazać wszystkim to moim zdaniem przesada.
@Krótko
2018-12-12 10:44:40
najlepszy i logiczny wpis.pozdrawiam
frej
2018-12-12 10:42:44
WY GNOMY Z KUNDLAMI I KOTECZKAMI W BLOKACH MIESZKALNYCH , SPYTAJCIE SĄSIADÓW CZY IM NIE PRZESZKADZA UJADANIE KUNDLI I ZASRANE TRAWNIKI ??? BYDŁO MIANUJĄCE SIĘ MIŁOŚNIKAMI ZWIERZĄTEK CO TO ZATRUWAJĄ ŻYCIE INNYM NA CO DZIEŃ.
dexter
2018-12-12 10:38:31
PROPONUJĘ WYSTRZELIC WIĘCEJ RAC I PETARD BY PUPILKOM PO KTÓRYCH MAMY ZASRA.NE CHODNIKI I ZIELEŃCE MIAŁY SIĘ LEPIEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Do zwolenników sztucznych ogni
2018-12-12 10:23:24
Są sfery życia, których zlikwidować nie można, bo służą ludziom. Np. transport. Głupie jest stwierdzenie o miejscach w autobusach dla zwierząt. Zwierzęta nie potrzebują miejsc siedzących, itd. Dlatego tego typu porównania świadczą raczej o tym, iż niektórym zwolennikom petard, ich huk uszkodził mózg. Chodzi o to, aby rezygnować z tego co szkodzi, a jest ZUPEŁNIE ZBĘDNE a w dodatku GŁUPIE. Dlatego żyjemy w świecie kompromisów: palimy węglem choć to szkodzi ale w gruncie rzeczy nie ma na razie wyjścia. Oglądanie fajerwerków naprawdę NICZEMU NIE SŁUŻY. A gdyby była grupa ludzi co to chciałaby DLA ZNAKOMITEJ ROZRYWKI POLOWAĆ NA ZWIERZĘTA albo INNYCH LUDZI - to też mówilibyśmy DOŚĆ ZAKAZOM???? WARTO zastanowić się czy aby TAKA ROZRYWKA jest dla nas niezbędna...
Fajerwerki to nie tylko głupota
2018-12-12 10:14:11
Rola fajerwerków jest oczywista: rozrywka dla głupich przykrywająca normalne sprawy, w tym prawdziwą kulturę i rozrywkę. Równie dobrze zwolennicy mogliby oglądać zmagania ludzi z lwami na arenie. Jest jednak drugi aspekt sprawy. Produkcja fajerwerków jest zdominowana przez Chiny. A w Chinach akurat ten sektor przemysłowy jest opanowany przez fabryki opierające się na niewolniczej pracy dzieci. Wątpię aby wystrzeliwane w kosmos światełka w Szczecinie były pozbawione tej hańby.
do skansenu do Wolina
2018-12-12 10:02:26
teroryzuja zwyklych ludzi chcemy zyc strzelac (kilka razy w roku ) i sie bawić jak komuś zle won z miasta !!!!
gatunek zagrożony
2018-12-12 09:10:56
a ja jestem jedna-jedyna a co za tym idzie jestem gatunkiem zagrożonym i aby utrzymać mój gatunek od czasu do czasu potrzebuję zabawy i przyjemności - również tej płynącej z fajerwerków! Dwa razy w roku to nie tak dużo!
żadnych fajerwerków
2018-12-12 08:38:44
to czysta głupota i rozrywka dla debili
zakazy
2018-12-12 08:19:57
Zabrońmy jazdy samochodem - tyle zwierząt i ludzi ginie na drogach. Stop samolotom - tyle spalin i tak hałasują. Zlikwidujmy osiedla na obrzeżach miasta - zabierają tereny zielone zwierzętom.
Brak słów!
2018-12-12 08:01:54
Odebrac oszołomom papier i ołówki żeby takich nonsensow nie mogli pisać! Kto to wogole jest? Wysłać tych kret ynow na bezludną wyspę - tam gdzie jest ich miejsce! Na Sylwestra chcę huku, sztucznych ogni i dobrej zabawy!
Antydebil
2018-12-12 07:44:01
Nie zapomnijcie o miejscach siedzących w komunikacji miejskiej dla pupilków. A może jakieś miejce w radzie miasta dla czworonoga....?
.
2018-12-12 06:58:50
Debilizm nie boli.
Po co się tak ograniczać?
2018-12-12 01:03:45
dr Helena Freino powinna jawnie wystąpić z postulatem wymordowania 20 - 25 milionów Polaków w celu redukcji emisji zanieczyszczeń i po kłopocie - tylko radykalna dekarbonizacja ocali planetę, odpadną wtedy sztuczne ognie, elektrownie, plastiki itd - tu problemem są ludzie i by rozwiązać ten problem trzeba się tych ludzi pozbyć. Nie ma czasu pani Heleno, proszę działać - w ciągu najbliższych 12 lat zlikwidować 2/3 Polaków.
linda
2018-12-12 01:02:10
Nie zabraniajcie ludziom zabawy. Im szybciej się wykończą, tym lepiej dla Ziemi. I nie karzcie im myśleć, bo się rozchorują. Jest cudownie, wspaniała zima, nie ma zmian klimatu, jest pięknie, czysto i pachnąco. Alleluja i do przodu.
Krótko
2018-12-11 23:41:06
Kocham zwierzęta sam mam 7kę w domu, ale to co robią ci pseudoobrońcy robi więcej złego niż dobrego. Dziś fajerwerki, jutro koncerty plenerowe, pojutrze nie będzie można słuchać muzyki w domu bo płoszy pająki. Nie wiem kto stoi za tą organizacją, ale to jakiś skrajny komunista bo to oni zawsze w imię dobroci dla człowieka (to zwierząt) cały czas skracają smycz na której jesteśmy. A w ogóle tak na zakończenie - dlaczego pismo towarzystwa jakiś oszołomów którzy zdobyli 1% głosów podczas wyborów tak szeroko komentują miejscowe media? Czy naprawdę w 400tys mieście nie dzieję się nic żeby głowić się nad pismem organizacji której szczecinianie pokazali czerwoną kartkę? A ja ze swojej strony choć fajerwerków nigdy nie używałem, tym razem kupuję skrzynkę, na przekór tym co ludzi mają za nic.
Sylwester? Tradycyjnie!!
2018-12-11 23:20:42
Czy każdej inicjatywie oszołomów należy nadawać medialny wrzask? Jak prezydent dostał taką petycję, to niech ją powiesi (jeśli bardzo chce) w gablocie z ogłoszeniami urzędowymi i spokój. Pisanie artykułów o "inicjatywach" oszołomów tylko ich pompuje i napędza do następnych "działań". Ile drzew posadziła ta społeczna straż? Domyślam się, że żadnego. Ile paśników dla zwierząt prowadzą w zimie? Domyślam się, że żadnego. Ile liści zgrabili pod kasztanowcami? Domyślam się, że żadnego... Jedynie władza i ustawianie życia innym im się śni. Won!
Nie, Nie, Nie...
2018-12-11 23:18:59
Dla Brudu, Halasu, i Zanieczyszczaniu Powietrza... i w Szczecinie !!!
mają być strzelania
2018-12-11 22:14:10
idioci
SZCZECIN
2018-12-11 22:13:10
Co to za Sylwester bez fajerwerków
apel
2018-12-11 22:12:31
przydałoby się jeszcze zakazać umieszczania brudu w autobusach i tramwajach!
Pierre d'Olnięty
2018-12-11 22:00:48
W następnym etapie niech Pani doktór wniesie o zakaz organizowania tol szipów bo ptaki się płoszą na wyspie zielonej a cykady od krzyków kibiców na pogoni nie mogą cykać, zakazać dalej należy koncertów w parku kasprowicza bo ryby w rusałce się nie tarlą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA