poniedziałek, 21 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pogrążył go remis. Gromek bez absolutorium

Pogrążył go remis. Gromek bez absolutorium

Pogrążył go remis. Gromek bez absolutorium
Data publikacji: 2016-06-21 15:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1386 140120

Na dzisiejszej (21 bm.) sesji kołobrzeskiej Rady Miasta zapadła polityczna decyzja. Mowa o absolutorium dla prezydenta Janusza Gromka, którego ten nie dostał. Symbolicznego kredytu zaufania nie otrzymał nie dlatego, że większość radnych opowiedziała się przeciwko niemu, ale dlatego, że przy głosowaniu nad absolutorium padł polityczny remis.

10 radnych z 21-osobowego składu kołobrzeskiego organu uchwałodawczego zagłosowało za udzieleniem głowie miasta absolutorium. Tylu samo wstrzymało się od głosowania. Głosu nie oddała radna Krystyna Strzyżewska, która z powodów zdrowotnych była nieobecna. Jednym słowem do tego, aby Janusz Gromek z sali obrad wyszedł z kwiatami, zabrakło głosu „za”.

Absolutorium nie zostało udzielone Januszowi Gromkowi pomimo tego, że Regionalna Izba Obrachunkowa dobrze oceniła realizację budżetu, a za jego udzieleniem opowiedziała się także Komisja Rewizyjna Rady Miasta. Taka sytuacja w Kołobrzegu wydarzyła się nie po raz pierwszy. W 2005 roku, za czasów prezydentury Henryka Bieńkowskiego, ten także dostał „pstryczka w nos”.

Prezydent Gromek nie ukrywa, że takiego rozstrzygnięcia się spodziewał. Ma przy tym poczucie sumiennego, a co najważniejsze efektywnego wywiązywania się z obowiązków. Chwaląc się na sesji swoimi osiągnięciami zaprezentował film opowiadający o rozwoju kurortu i licznie prowadzonych inwestycjach.

Radni, którzy go nie poparli, nie szczędzili słów krytyki wobec włodarza. Zarzucali mu źle wykonywane inwestycje, wskazując między innymi na usterki pojawiające się po wielkim remoncie molo. Opozycji nie podobała się także polityka kadrowa głowy miasta. 
Janusz Gromek rzeczowo odpierał adresowane do niego przed głosowaniem zarzuty. Mimo to, absolutorium nie otrzymał. Jak sam mówi, płakać z tego powodu nie zamierza. Wynik głosowania przewidywalny był na długo przed sesją. Uchwała o udzieleniu, bądź nieudzieleniu absolutorium prezydentowi największego polskiego miasta uzdrowiskowego jest bowiem odzwierciedleniem układów i sympatii politycznych panujących w kołobrzeskiej Radzie Miasta. ©℗

(pw)

Fot. Artur Bakaj

Na zdjęciu archiwalnym: Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek (z prawej) zwiedza plac budowy nowego fragmentu kołobrzeskiej obwodnicy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie