Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Podczas budowy ronda wykopano ludzkie szczątki

Data publikacji: 2017-08-18 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:47
Podczas budowy ronda wykopano ludzkie szczątki
 

Na terenie budowy nowego ronda w Gryfinie na skrzyżowaniu ulic: Wojska Polskiego, Pomorskiej i Kolejowej (w ciągu drogi wojewódzkiej 120), wykopano ludzkie szczątki. Prace wykonywane są w pobliżu miejscowego cmentarza.

– W trakcie robót ziemnych przy zbieraniu skarpy natrafiono na szczątki ludzkie tj. kości oraz czaszkę, pozostałości po trumnie i zardzewiałych okuciach – informuje Krzysztof Ziętek, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Chojnie. – Wydałem polecenie o przerwaniu robót ziemnych.

O odkryciu, które miało miejsce w czwartek (17 sierpnia) powiadomiono miejscową policję, prokuraturę, zastępcę burmistrza oraz prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i osoby odpowiadające za utrzymanie nekropolii.

K. Ziętek wyjaśnia, iż na podstawie zebranych faktów ustalono, że w miejscu prowadzonych obecnie robót budowlanych znajdowała się część przedwojennego cmentarza (nie stwierdzono grobów z czasów II wojny światowej). Swoim zasięgiem obejmował on m.in. teren obecnie zajęty przez ulicę Pomorską (wysepka segregująca ruch drogowy), którą w latach 1960-1970 przebudowano i wówczas część terenu cmentarnego została zabrana pod drogę.

W pozwoleniu na budowę inwestycji drogowej, jaką jest nowe rondo, nie było zapisu odnośnie terenu byłego cmentarza. Roboty drogowe wykonuje firma Maldrobud z Myśliborza.

– Teren został przekazany wykonawcy robót, który jednocześnie został poinformowany, że na byłym terenie cmentarza przedwojennego musi wykonywać prace bardzo uważnie, zdejmując pokrywę ziemną o grubości nie większej niż do 30 cm, dokonując pryzmowania ziemi i oceniając, że nie ma szczątków ludzkich – dodaje Krzysztof Ziętek.

Wszystkie znalezione ludzkie szczątki zostaną przekazane miejscowemu PUK, do godnego pochowania ich w lapidarium znajdującym się na gryfińskim cmentarzu. ©℗

Tekst i fot. (akme)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nio
2017-08-18 20:42:45
Przecież wjechali i ryja skarpę należącą do cmentarza i zdziwieni,że szczątki wykopali!!!
to zapewne szczątki...
2017-08-18 19:00:13
...szczątki żołnierza Armii Czerwonej która NIE forsowała Odry i która wogóle nie walczyła na Pomorzu!(w/g IPN)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA