piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Szczątki kilku osób w jednej trumnie

Szczątki kilku osób w jednej trumnie (akt. 1)

Szczątki kilku osób w jednej trumnie
Data publikacji: 2017-05-29 12:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-30 16:50
Wywietleń: 1601 262490

Potwierdzam informacje członków rodziny gen. Bronisława Kwiatkowskiego, że w jego trumnie znalazły się szczątki innych osób – powiedziała w poniedziałek (29 maja) rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. Tego dnia dziennik "Fakt" napisał, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie w Smoleńsku, znaleziono szczątki jeszcze siedmiu innych osób.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej pytana przez PAP o to, ilu osób szczątki znaleziono podczas ekshumacji gen. Kwiatkowskiego, powiedziała, że nie ma wiedzy na ten temat.

– Natomiast potwierdzam informacje rodziny gen. Kwiatkowskiego, że w trumnie gen. Kwiatkowskiego znalazły się szczątki innych osób – powiedziała Bialik.

* * *

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ekshumowano w sumie 11 osób, choć planowano początkowo 10. Wynikało to z wykrycia jednej zamiany ciał – podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i prezesa PKOl Piotra Nurowskiego. Po dwóch miesiącach przerwy w marcu 2017 r. ruszył kolejny etap ekshumacji. W marcu ekshumowano sześć, a w kwietniu cztery ciała. W maju – jak dotąd – cztery.

(pap)

 

* * *

Wcześniejsza informacja:

To kolejny dramatyczny przykład, jak niechlujnie były przeprowadzane czynności w pierwszych dniach po tragedii w Smoleńsku. W imieniu państwa polskiego trzeba przeprosić – powiedział w poniedziałek (29 maja) wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

Wyniki ekshumacji gen. Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie w Smoleńsku, ujawnił w poniedziałkowym wydaniu dziennik "Fakt". Według gazety, w trumnie wojskowego znaleziono szczątki siedmiu innych osób.

– To jest kolejny dramatyczny przykład na to, jakie procedury były wtedy stosowane, a właściwie – jak niechlujnie były przeprowadzane wszystkie czynności związane z pierwszymi dniami po tragedii, która się wydarzyła w Smoleńsku – ocenił Dworczyk w poniedziałek w TVN24. Jego zdaniem, jest to również "kolejny dowód na kłamstwa Platformy Obywatelskiej, która mówiła, że wszystko odbywało się w obecności polskich lekarzy i wszystko było przeprowadzone zgodnie z procedurami".

– W imieniu państwa polskiego trzeba powiedzieć "przepraszam" – podkreślił wiceminister.

Według posła PO Marcina Kierwińskiego prokuratura powinna zabrać głos ws. ekshumacji gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

– W tego typu sprawach lepiej, żebyśmy opierali się na wiedzy – powiedział. – Od pierwszej ekshumacji mija już ponad pół roku, bo przecież pierwsza to listopad, nie mamy żadnych informacji na temat wyników, pojawiają się natomiast kolejne doniesienie medialne. Dobrze by było, gdyby prokuratura w tej sprawie zabrała głos i jeżeli są wycieki z prokuratury, żeby prokuratura odniosła się do tego, czy są to informacje prawdziwe czy nie.

Jak dodał, "to jest zbyt poważna sprawa, zbyt bolesna przede wszystkim dla rodzin katastrofy smoleńskiej, żeby w tej sprawie gdybać. Mam nadzieję, że prokuratura zabierze głos, powinna zabrać głos".

– Niedobrze by było, gdyby dodatkowa polityka i dodatkowe emocje na niepotwierdzonych informacjach były budowane – zaznaczył.

* * *

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób – w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria. 

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

puzzle
A czy puzzle z Lecha Kaczyńskiego już poukładane ?
2017-05-30 16:39:32
zak
Niektóre komentarze sa obrzydzające. Pisane zapewne przez przeciwników dobrej zmiany. Obrzydliwi ludzie.
2017-05-30 14:31:24
111
Osoby, dla których nie ma to znaczenia, niech chodzą 1 listopada na grób pierwszej lepszej obcej osoby z brzegu, o ile w ogóle chodzą.
2017-05-30 10:23:13
do @ nauczka
- w wyniku kremacji Adama K. uniknięto "cierpienia bliskich". Dobrze iż owa kremacja była inspirowana przez KK - uczą się.
2017-05-30 08:56:15
Nauczka
A może pootwierali i pomieszali, żeby się lansować na grobach? Szkoda, że to ważniejsze niż uszanowanie cierpienia rodziny i szacunek dla zwłok. Nauczkę mają ci, którzy nie kremują zmarłych. Róbcie to, unikniecie wyciągania zwłok Waszych bliskich i cierpienia, na którym lansują się politycy.
2017-05-30 07:43:47
A ja Tobie odpowiadam...
One kosztuja duzo... a zaplaca za nie Winowajcy i rachunki zostana wyslane przez Poczte Polska ! A jeszcze gorzej bylo by, jak by szczatki "kilku trumien" byly w jednej osobie !!
2017-05-30 01:18:48
Ruscy to jednak
głupcy...Żeby się podejmować identyfikacji i składania tej miazgi.
2017-05-29 22:11:04
a ja pytam
Ile kosztują te ekshumacje i kto za nie placi ?
2017-05-29 19:41:40
I jakie ma to znaczenie ?
Żadne
2017-05-29 19:22:08
pamiętacie to?
Bronisław Maria Komorowski: państwo zdało egzamin!
2017-05-29 14:53:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy