Wtorek 06 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Zdemolowali 130 nagrobków (akt. 1)

Data publikacji: 2017-04-03 11:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:37
Zdemolowali 130 nagrobków
 

Niewyobrażalny akt wandalizmu. O astronomicznych - nie tylko finansowych - kosztach. Tak o zniszczeniu lapidarium w parku Ostrowska mówi Zakład Usług Komunalnych, pod którego pieczą jest ów szczególny ślad pamięci. Minionej nocy nieznani sprawcy zdewastowali 100 płyt nagrobnych: przewrócili, połamali, zniszczyli nawet niektóre z podstaw ich cokołów, zakotwione wyrywając z ziemi.

Pierwotnie miał to być cmentarz miejski poświęcony pamięci żołnierzy poległych w trakcie I wojny światowej (stąd sporo polskich nazwisk na głównym monumencie - przyp. an). Ostatecznie funkcjonował aż do końca II. To ślad przeszłości nie tylko po dawnych mieszkańcach tych ziem, ale także miejsce, ku któremu ostatnia droga powiodła więźniów pobliskiego obozu pracy. Tam też spoczęli Polacy, którzy zmarli zesłani do niemieckiego Szczecina na roboty przymusowe, w okresie II wojny światowej.

Cmentarz przetrwał barbarzyńskie - z przełomu lat 60. i 70. ub. wieku - równanie z ziemią poniemieckich cmentarzy i kirkutów tylko dlatego, że znajdował się z dala od centrum. Zaczął niszczeć dopiero, gdy miasto zaczęło się rozwijać także w tym kierunku: urządzono ogrody działkowe, zaczęto budować osiedla mieszkaniowe. Niegdysiejsza nekropolia zaczęła służyć za nielegalne wysypisko śmieci, teren przyciągający złomiarzy, wandali i bezdomnych. 
Potrzeba było sporej determinacji służb komunalnych oraz ochrony zabytków, aby w budżecie miasta w końcu znalazły się środki na renowację danego „parku, co pochował umarłych". Inwestycja była realizowana etapami i kosztowała w sumie ok. 600 tys. złotych. Dzięki temu odnowiono nie tylko główny monument dawnej nekropolii, ale również blisko 300 wiekowych pomników nagrobnych. Uporządkowano również cały teren wokół: zlikwidowano dzikie wysypiska, zadbano o zieleń, wytyczono alejki, a przy nich ustawiono ławki. Lapidarium jako ślad pamięci po dawno odeszłych pokoleniach świetnie się wpisał w parkową przestrzeń.
Jednak… już wkrótce dali o sobie znać wandale. Niejeden raz.

- Był to już trzeci akt wandalizmu w tym miejscu - przyznaje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Wandale poprzednio zniszczyli około 30 nagrobków. Tym razem, najprawdopodobniej w nocy, do swojego poprzedniego „dzieła” dołożyli blisko 100 kolejnych. Na nic gwarancja. Bo nie obejmuje tego rodzaju działań. Zakład Usług Komunalnych obecnie czeka na wycenę skali zniszczenia i najprawdopodobniej podejmie się naprawy. Pieniądze będą pochodziły z puli przeznaczonej na bieżące utrzymanie parków, co oznacza, że na skutek barbarzyńskiej głupoty ucierpi inne miejsce, w którym mógłby się znaleźć np. plac zabaw czy wybieg dla psów.

Do policji i straży miejskiej ZUK na bieżąco przekazuje sygnały o kolejnych przypadkach niszczenia lapidarium i parku Ostrowska.

- Prosimy, aby szczecinianie nie pozostawali obojętni na akty wandalizmu i zgłaszali je do straży miejskiej pod bezpłatny interwencyjny numer telefonu 986, na Komisariat Policji Szczecin Nad Odrą - tel. 91 821 91 04, ewentualnie do sekretariatu Zakładu Usług Komunalnych - tel. (091) 48 48 294 - apeluje rzecznik ZUK.

(an)

Fot. ZUK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

....
2017-04-10 23:16:18
Tak sie konczy pranie mózgu w reżymowych wykletych mediach i internecie a bedzie gorzej, duzo gorzej po pseudo reformie oswiaty, kukizy maja 15 procent ,koniec swiata. co za ciemny lud .
gość
2017-04-09 10:21:30
Najlepiej! Wszystko na zwykłych obywateli zwalić...Tłum rzekomych wandali zostałby zauważony, to oczywiste!Podobno jest monitoring na cmentarzu. Zresztą Szczecin ma najwięcej kamer w mieście z całej Polski. Co z firmami kamieniarskimi, szczególnie tymi z poza Szczecina? Teraz im się sezon zaczyna...mogą wjeżdżać i wyjeżdżać z cmentarza kiedy chcą!stare płyty przerabiają i sprzedają!Tak mawiają uczciwi kamieniarze, którzy odmawiają odkupienia kradzionych np.liter z cmentarza itp. Kto stawiał pomnik ten wie. ZNICZE I WKŁADY Z NICH GINĄ MASOWO Z CMENTARZA REGULARNIE I NIKT NIE ROBI NIC ABY TO PRZERWAĆ! Panowie przed bramami sprzedają przetopione (widać 2 kolory we wkładzie znicza) świece, które ktoś im dostarcza...świece takie spalają się tylko do połowy, reszta innego wosku pozostaje. Rachunków oczywiście nikt nie wydaje. Ciekawe kto się zgłosi do "naprawy tańszymi kosztami"...
!!!!!!!!!!!!
2017-04-03 23:09:51
Kibolstwo wyklete tam ich szukajcie, w sobote byl mecz z Legia, wiekszosc zapewne ogladala na miejscu, popili itd. i poszli w miasto, moze fc police ? tam nie brakuje rakotworczego prawactwa, na 99% klimaty narodowo wyklete w thsirta zaklete pozdrowieni do wiezienia i tym podobne klimaty,dziwne ze tam zadnych kamer nie ma, co najlepsze mienia sie pariotami, podobna akcja na ukrainie tyle ze to ruska prowokacja, ale wiadomo nasze narodowce to pozyteczna v kolumna putina, wg .wielu publikacji takze oplacana.
Poniemieckie kikuty czy Stare Kiejkuty ?
2017-04-03 19:01:26
Ze zdjęć trudno doliczyć się 30 nagrobków.. Cmentarz żydowski to kirkut, a nie "kikut" jak donosi KuKier Szczeciński: "Cmentarz przetrwał barbarzyńskie [...] równanie z ziemią poniemieckich cmentarzy i kikutów". Co barbarzyńskiego jest w uporządkowaniu terenu potrzebnego dla żywych ? Nawet w Egipcie w XIX w palono w kotłach lokomotyw - wysuszonymi mumiami. No chyba, że ktoś wierzy w dosłowne zmartwychwstanie z pogrzebanego ciała jak wyznawcy jaskiniowej formy religii starożytnej Palestyny, co jest zabobonnym poglądem wulgarnie zaimportowanym ze starożytnego Egiptu gdzie dominował jednak subtelniejszy pogląd mówiący o życiu duszy w zmumifikowanym ciele. I na koniec wracam do cytatu z KuKiera Szczecińskiego dot. "poniemieckich cmentarzy i kikutów" - tak jak gdyby owe "kikuty" mogły być poniemieckie bo Niemcy jak wiadomo odnosili się ze szczególnym szacunkiem zwłaszcza do swoich "kikutów". W Polsce mamy poważny problem ze "Starymi Kiejkutami" bo nie wiadomo co z nimi zrobić a "poniemieckie kikuty" niech tam sobie leżą w spokoju.
@cap kościelny
2017-04-03 18:21:22
brawo to samo pomyślałem
cap kościelny
2017-04-03 17:56:15
Katolicki kraj-katolickie obyczaje!
J..
2017-04-03 17:08:08
Dziki raczej nie, bo wywrócone są same płyty nagrobne, przepchnięte z cokołów. Widoczne były by ślady kopyt w tych miejscach chociaż dziki tam są stałymi bywalcami to fakt ale napewno nie one się tego dopuściły. Czytając o ewentualnych pretekstach etnicznych, przecież ludzie tam leżący nie mieli wpływu na losy wojenne, umierali przed rozpoczęciem wojny.
J.
2017-04-03 16:48:24
po pierwszych dewastacjach powinno się podjąć montażu "fotopułapek" jakimi dysponują strażnicy leśni. Patrole policji i SM dobrze ale powinny być raczej wieczorami piesze, szczególnie w okolicach weekendów.
ewa
2017-04-03 16:12:29
Nie wierzę żeby ktoś zdrowo myślący mógł w ogóle pomyśleć że patriotyzm, Kościół czy IPN mógł wpływać na coś takiego. Wręcz odwrotnie, ludzie mający takie poglądy nigdy czegoś takiego nie zrobią. Natomiast trzeba wandalizm skojarzyć z artykułem o ilości sklepów alkoholowych. Kupują w nocy alkohol i szukają ustronnych miejsc do picia i w tym czasie szaleją. Jak jest w artykule, WHO zaleca aby sklep alkoholowy przypadał na co najmniej 1000 mieszkańców a nie tak jak jest u nas 3-5 razy więcej.Ważne żeby sprzedać, a gdzie piją, załatwiają inne sprawy to nikogo nie obchodzi.
5555
2017-04-03 16:10:13
zapewne to robota kibolstwa dresiarsko wykletego ,w sobote wieczorem pewnie ogladali mecz z Legia w tv a potem po pijaku wypad w miasto ,w Warszawie bylo z 200 osob wiec sporo zostalo na miejscu, miesiac temu bylo podobnie jak demolowano wystawe ptakow przed urzedem- w tym samym dniu byl organizowany bieg wykletych ....w Katowicach tez zatrzymano ostatnio 10 kiboli za ataki na obcokrajowcow, pomijam juz fakt atakow ale przeszlosc kryminalna bardzo bogata, i oni maja czelnosc mienic sie patriotami ,zygac sie chce
Obs.ryver
2017-04-03 15:59:12
Ani chybi, wyznawcy "żołnierzy" przeklętych. Oni też tak działali...przy błogosławieństwie katabasów.
SimoN
2017-04-03 15:49:22
Byłbym ostrożny w ocenie ... Może zrobili to ludzie , ale nie można wykluczyć działania dzików ! Może i ktoś się z mojego komentarza uśmieje ale - niemal codziennie ok.4.30-5-30 od co najmniej 2 m-cy można spotkać na tej drodze watahę dzików ( ok.20 szt.) przebiegających jezdnię w kierunku pobliskich ogródków działkowych. Kierowcy - Dostawcy pracujący w nocy dobrze o tym wiedzą i w tych okolicach jadą bardzo wolno. Może to nie i trop główny ale patrząc co najmniej na jedną fotkę dokładnie widać że "padły pomnik złapano w trzech miejscach". Na co ? Nie wiadomo. Silikon? Klej dwuskładnikowy? Pozostałe były chyba nie mniej stabilnie umocowane w gruncie...Chyba. Czy tak stawia się pomniki na lata ? Wątpię ! Więc niech ZUK wyjaśni sprawę. Ale na temat ewentualnych dzików niech się wypowiedzą specjaliści. Moja teoria jest taka że w/w wataha znalazła sobie świetne miejsce ( z ich punktu widzenia) do ocierania się w celu zgubienia sierści zimowej przed latem itp.Może się mylę a może i nie. Sugestie p.Rzecznika ZUK w PR Szczecin że robi to okoliczna młodzież spożywająca alkohol jest śmieszna. Kto z nich dzisiaj boi się Policji !? Piją prawie bezkarnie w autobusach, na przystankach i co ...pójdą kilkaset metrów dalej tylko aby się napić ??
Stefan
2017-04-03 15:25:34
Patriotyczne wzmożenie w szkołach robi swoje.
Sedina2008
2017-04-03 14:23:29
To rezultat "patriotycznego" wychowywania prze Kościół, nacjonalistów w rządzie oraz historyków z IPN. Kibole górą!.
Nie warci kopnięcia
2017-04-03 13:52:47
Bardzo pracowici ci chuligani. A ile czasu im to musiało zająć, nie wspominając o ciszy, że nikt tego nie słyszał. Róbta, co chceta i szkalowanie kościoła robi swoje. Zero szacunku dla zmarłych - totalna dzicz!
niesamowite!!!
2017-04-03 13:19:42
Wstyd mi za Citi Szczecin,na moje oko z dnia na dzień jest coraz gorzej- odradza się bandyterka. Policja i Straż Miejska - RATUNKU !!!
zibi
2017-04-03 12:25:08
Katolicki kraj, biada nam wszystkim.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA