Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Plakaty i czarne koszulki. Specjaliści walczą o wyższe pensje

Data publikacji: 04 kwietnia 2019 r. 15:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Plakaty i czarne koszulki. Specjaliści walczą o wyższe pensje
Psycholodzy i psychoterapeuci z placówek przy ul. Mącznej i Żołnierskiej rozpoczęli w czwartek protest. Fot. Ryszard PAKIESER  

„Walczymy o pensje odpowiednie do kompetencji i odpowiedzialności. Walcząc o godne wynagrodzenie walczymy o dostęp pacjentów do profesjonalnej opieki” - pod takimi hasłami psycholodzy i psychoterapeuci z placówek przy ul. Mącznej i Żołnierskiej rozpoczęli w czwartek protest.

Na ścianach w Centrum Psychiatrycznym przy ul. Żołnierskiej i szpitalu „Zdroje” przy ul. Mącznej zawisły plakaty informujące. Specjaliści noszą czarne koszulki z różowymi napisami informującymi o proteście, a popierający ich ludzie - zapinki.

- Oprócz tego, że zarabiamy mało, to dużo doświadczonych specjalistów odchodzi, ponieważ trudno utrzymać się za takie pieniądze - mówi magister psycholog Magdalena Górska z Centrum Psychiatrycznego, przy ul. Żołnierskiej. - Tak niskie pensje owocują tym, że coraz mniej jest specjalistów z większym stażem pracy, a coraz więcej świeżo po studiach. To tak jakby przy stole operacyjnym stało pięciu operatorów świeżo po nauce. To jest naprawdę trudne. Walczymy o to, aby ludzie kształcący się na bieżąco i zdobywający doświadczenie chcieli pracować w naszym szpitalu jak najdłużej. Walczymy też, aby zostać usłyszanym i żeby ludzie dowiedzieli się, że sytuacja jest naprawdę ciężka.

Specjaliści zarabiają mniej niż 2 tys zł. na rękę. Pomimo niskich pensji często dokształcają się, biorąc udział w kilkuletnich płatnych szkoleniach. - Zależy nam też przede wszystkim na godnej opiece dla pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Naprawdę nie wszystkich pacjentów stać na to, aby chodzić na prywatną psychoterapię - dodaje Magdalena Górska.

W lutym i marcu 2019 r. specjaliści skierowali pisma do dyrektora szpitala z prośbą o podwyżki. Niestety, nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Wysłali także pismo z informacją o ich sytuacji i z prośbą o pomoc do Urzędu Marszałkowskiego. - Wczoraj dostaliśmy odpowiedź, która zachęca do dialogu - mówi Magdalena Górska.

Protest psychologów i psychoterapeutów będzie trwał dwa tygodnie. - Chyba, że po drodze wydarzy się coś dobrego - dodaje psycholog. Przez ten czas zajęcia z pacjentami będą prowadzone normalnie.

- Zależy nam na tym, aby zachować ciągłość pracy. Ani na oddziałach, ani w poradniach nie będzie żadnych przerw. Jednak chcemy, żeby pozostali usłyszeli o naszym problemie - dodaje Magdalena Górska.

(KaNa)

Na zdjęciu: Psycholodzy i psychoterapeuci z placówek przy ul. Mącznej i Żołnierskiej rozpoczęli w czwartek protest.
Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

abc
2019-04-05 10:49:53
Niejeden psycholog podciął sobie żyły, bo z głodu przymierał.... Czy jest jakaś oferta terapeutyczna dla takich - chcieli pomagać a nawet za taką pensję ich nie zatrudnili? Dla takich, którym panie protestujące chleb zabierają? Bo ja tu widzę, że protestujące to i nauczycielkami są i psychologami, i psychoterapeutkami, więc jak im podwyższą te obie pensyjki to naprawdę kolejne wakacje na Malediwach spędzą. Nie jest aż tak źle:) Trzeba się dzielić szanowne panie - a choćby i z gamoniami i kotem prezesa.
MAMMJ
2019-04-05 09:06:23
Mają rację ! Ich praca jest o wiele trudniejsza od pracy nauczycieli , a zarobki niższe? Wykształcenie też lepsze.
A wczesniej...
2019-04-05 01:17:49
To jest w latach 1945-2015 to ile zarabialiscie... i jacy z Was byli "specjalnisci"... ze dopiero tera po tych ew. podwyzkach juz na 2-gi dzien - chcecie byc nagle "Specjal-nymi Psycholo-gami i Tera-peutami"...???
PrO...test - ujacy
2019-04-05 00:29:45
A gdzie byliscie, jak pracowaliscie oraz ile zarabialscie... jako "specjalnisci" w latach 1945-2015 ??
on
2019-04-04 17:25:55
a mnie kosztowało wykształcenie takich gamoni jak qwertz.
Głos poparcia
2019-04-04 16:47:40
Reforma służby zdrowia, wprowadzenie ustawy o zawodzie psychologa, uświadomienie społeczeństwa o specyfice pracy psychologa, to wszystko jest ważne, jednak bez zmian w wynagrodzeniach będzie ubywac specjalistów świadczących usługi w ramach nfz Ci dla nikogo nie będzie korzystne
Popieram protest.
2019-04-04 16:24:24
Należy jak najszybciej rozpocząć prace nad reformą publicznej służby zdrowia, jedną z najpilniejszych spraw jest wprowadzenie współpłatności za leczenie.
qwertz
2019-04-04 16:16:26
nie zarabiacie mało, po prostu podatki są za wysokie, 500+, 1000+ emerytura+, karma dla kota prezesa+ a utrzymanie bandy gamoni z Wiejskiej też kosztuje...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA