czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Plakaty i czarne koszulki. Specjaliści walczą o wyższe pensje

Plakaty i czarne koszulki. Specjaliści walczą o wyższe pensje

Plakaty i czarne koszulki. Specjaliści walczą o wyższe pensje
Data publikacji: 2019-04-04 15:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 1513 384159

„Walczymy o pensje odpowiednie do kompetencji i odpowiedzialności. Walcząc o godne wynagrodzenie walczymy o dostęp pacjentów do profesjonalnej opieki” - pod takimi hasłami psycholodzy i psychoterapeuci z placówek przy ul. Mącznej i Żołnierskiej rozpoczęli w czwartek protest.

Na ścianach w Centrum Psychiatrycznym przy ul. Żołnierskiej i szpitalu „Zdroje” przy ul. Mącznej zawisły plakaty informujące. Specjaliści noszą czarne koszulki z różowymi napisami informującymi o proteście, a popierający ich ludzie - zapinki.

- Oprócz tego, że zarabiamy mało, to dużo doświadczonych specjalistów odchodzi, ponieważ trudno utrzymać się za takie pieniądze - mówi magister psycholog Magdalena Górska z Centrum Psychiatrycznego, przy ul. Żołnierskiej. - Tak niskie pensje owocują tym, że coraz mniej jest specjalistów z większym stażem pracy, a coraz więcej świeżo po studiach. To tak jakby przy stole operacyjnym stało pięciu operatorów świeżo po nauce. To jest naprawdę trudne. Walczymy o to, aby ludzie kształcący się na bieżąco i zdobywający doświadczenie chcieli pracować w naszym szpitalu jak najdłużej. Walczymy też, aby zostać usłyszanym i żeby ludzie dowiedzieli się, że sytuacja jest naprawdę ciężka.

Specjaliści zarabiają mniej niż 2 tys zł. na rękę. Pomimo niskich pensji często dokształcają się, biorąc udział w kilkuletnich płatnych szkoleniach. - Zależy nam też przede wszystkim na godnej opiece dla pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Naprawdę nie wszystkich pacjentów stać na to, aby chodzić na prywatną psychoterapię - dodaje Magdalena Górska.

W lutym i marcu 2019 r. specjaliści skierowali pisma do dyrektora szpitala z prośbą o podwyżki. Niestety, nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Wysłali także pismo z informacją o ich sytuacji i z prośbą o pomoc do Urzędu Marszałkowskiego. - Wczoraj dostaliśmy odpowiedź, która zachęca do dialogu - mówi Magdalena Górska.

Protest psychologów i psychoterapeutów będzie trwał dwa tygodnie. - Chyba, że po drodze wydarzy się coś dobrego - dodaje psycholog. Przez ten czas zajęcia z pacjentami będą prowadzone normalnie.

- Zależy nam na tym, aby zachować ciągłość pracy. Ani na oddziałach, ani w poradniach nie będzie żadnych przerw. Jednak chcemy, żeby pozostali usłyszeli o naszym problemie - dodaje Magdalena Górska.

(KaNa)

Na zdjęciu: Psycholodzy i psychoterapeuci z placówek przy ul. Mącznej i Żołnierskiej rozpoczęli w czwartek protest.
Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

abc
Niejeden psycholog podciął sobie żyły, bo z głodu przymierał.... Czy jest jakaś oferta terapeutyczna dla takich - chcieli pomagać a nawet za taką pensję ich nie zatrudnili? Dla takich, którym panie protestujące chleb zabierają? Bo ja tu widzę, że protestujące to i nauczycielkami są i psychologami, i psychoterapeutkami, więc jak im podwyższą te obie pensyjki to naprawdę kolejne wakacje na Malediwach spędzą. Nie jest aż tak źle:) Trzeba się dzielić szanowne panie - a choćby i z gamoniami i kotem prezesa.
2019-04-05 10:49:53
MAMMJ
Mają rację ! Ich praca jest o wiele trudniejsza od pracy nauczycieli , a zarobki niższe? Wykształcenie też lepsze.
2019-04-05 09:06:23
A wczesniej...
To jest w latach 1945-2015 to ile zarabialiscie... i jacy z Was byli "specjalnisci"... ze dopiero tera po tych ew. podwyzkach juz na 2-gi dzien - chcecie byc nagle "Specjal-nymi Psycholo-gami i Tera-peutami"...???
2019-04-05 01:17:49
PrO...test - ujacy
A gdzie byliscie, jak pracowaliscie oraz ile zarabialscie... jako "specjalnisci" w latach 1945-2015 ??
2019-04-05 00:29:45
on
a mnie kosztowało wykształcenie takich gamoni jak qwertz.
2019-04-04 17:25:55
Głos poparcia
Reforma służby zdrowia, wprowadzenie ustawy o zawodzie psychologa, uświadomienie społeczeństwa o specyfice pracy psychologa, to wszystko jest ważne, jednak bez zmian w wynagrodzeniach będzie ubywac specjalistów świadczących usługi w ramach nfz Ci dla nikogo nie będzie korzystne
2019-04-04 16:47:40
Popieram protest.
Należy jak najszybciej rozpocząć prace nad reformą publicznej służby zdrowia, jedną z najpilniejszych spraw jest wprowadzenie współpłatności za leczenie.
2019-04-04 16:24:24
qwertz
nie zarabiacie mało, po prostu podatki są za wysokie, 500+, 1000+ emerytura+, karma dla kota prezesa+ a utrzymanie bandy gamoni z Wiejskiej też kosztuje...
2019-04-04 16:16:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie