niedziela, 29 marca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Protest w szpitalu „Zdroje”

Protest w szpitalu „Zdroje”

Protest w szpitalu „Zdroje”
Data publikacji: 2019-04-04 07:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 4259 383864

Od czwartku (4 kwietnia), przez dwa tygodnie, psycholodzy i psychoterapeuci z placówek przy ulicach Żołnierskiej i Mącznej będą ubierać do pracy czarne koszulki z różowymi napisami informującymi o proteście. Chcieliby oni zarabiać przynajmniej 2,5 tysiąca złotych na rękę.

Samorządy już w 2016 roku informowały o niedofinansowaniu tej dziedziny. W związku z brakiem poprawy sytuacji, psychologowie i psychoterapeuci z Centrum Psychiatrycznego przy ul. Żołnierskiej i SPS ZOZ „Zdroje” przy ul. Mącznej od dzisiaj będą protestować. Powodem jest też brak odpowiedzi na ich pisma, które złożyli do dyrekcji szpitala 4 lutego oraz 20 marca 2019 r. Na oddziałach będą powieszone plakaty, a osoby wspierające otrzymają symboliczne zapinki.

Specjaliści zapowiadają, że jeśli nic się nie zmieni, będą zmuszeni zmienić pracę na taką, która zapewni im stabilizację finansową.

- Sytuacja jest dramatyczna. Coraz więcej dzieci i młodzieży wymaga wsparcia psychiatrycznego, niestety nie brakuje przypadków najbardziej wstrząsających, jakimi są próby samobójcze młodych ludzi – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Jak wskazują specjaliści, od kilku lat wzrasta liczba zachorowań wśród najmłodszych na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, a około 20 proc. dzieci ma zaburzenia emocjonalne lub zachowania, które spełniają kryteria diagnozy psychiatrycznej. Co najmniej 6 proc. z nich wymaga systematycznej opieki specjalistycznej.

W jednym z ostatnich apeli konwentu marszałków do ministra zdrowia z grudnia ub. roku można było przeczytać, że „w czasie nasilenia małoletni pacjenci hospitalizowani są w Polsce na tzw. „dostawkach” na korytarzach. Zdarzają się przypadki hospitalizowania pacjentów poniżej 18. roku życia w oddziałach dla dorosłych.”

- Nam chodzi o prawdziwe pochylenie się nad problemem psychiatrii, w szczególności tej dziecięcej. Jesteśmy jednak zbywani kolejnymi obietnicami, a rezultatów brak. Przekonują się o tym pacjenci i ich rodziny. Przekonują się lekarze, psycholodzy i psychoterapeuci - dodaje Olgierd Geblewicz. - Jak wskazują specjaliści, dziś już 10 procent populacji dzieci i młodzieży potrzebuje wsparcia psychiatrów. Rodziny borykające się z takim problemem są bezradne i osamotnione. Od lat mówimy o palących potrzebach finansowych, o konieczności współpracy między rządem a samorządem.

(isz)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

SAMODZIELNY
Taka szkaradna brama wiazdowa do szpitala to moze jest samodzielna jak w roku 1978 w dniu otwarcia Szpitala ale napewno nie "SPECJALISTYCZNA"jak na 2019 rok.Dziwne tylko ze Dyrekcji Szpitala taki wjazd nadal zadawala.
2019-04-04 15:18:34
Pytanie do... Pana Geblewicza
A i ta Mlodziez jest tylko w wieku do 3,5 lat (?) czy PO-rodzili sie juz Duzo czy kilka lat... wczesniej - tj. przed dniem 25.10.2015 rok ???
2019-04-04 11:37:06
Kolejny Lewacki PrO... test
A w latach 1945-1990 za podobne Protesty to: Palowano, Strzelano z Ostrych..., Przesluchiwano, Torturowano, Osadzano w Wiezieniach - gdzie i o Morderstwach az trudno dzis mowic.. i wspominac !!!
2019-04-04 11:27:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie