Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Plac Orła Białego. Prestiż dla Starego Miasta

Data publikacji: 01 marca 2019 r. 15:32
Ostatnia aktualizacja: 10 września 2019 r. 07:56
Plac Orła Białego. Prestiż dla Starego Miasta
 

„Miasta ciągle podlegają przekształceniom. Teraz mamy okazję ucywilizować tę przestrzeń. Właściwym kierunkiem dla pl. Orła Białego jest zmiana funkcjonalna. Powinien być miejscem prestiżowym, eleganckim, placem miejskim, rynkiem, szczecińską agorą” – uważa radna Dominika Jackowski, zabierając głos w dyskusji nt. przyszłości najważniejszego z placów Starego Miasta.

„Kurier” otworzył łamy dla dyskusji, która jest pokłosiem niedawno rozstrzygniętego konkursu architektonicznego na zagospodarowanie pl. Orła Białego oraz sąsiedniego rejonu, włącznie z ul. Tkacką. Wywołał on sporo kontrowersji i emocji, a na jego zwycięska praca spotkała się z ostrą krytyką ze strony opinii publicznej, czego wyraz dali na naszych łamach: Igor Podeszwik – prawnik i lider Inicjatywy „Nowy Szczecin”, Mieszko Czarnecki – prawnik oraz specjalista w zakresie promocji gospodarczej, a także Marek Duklanowski, samorządowiec, zdeklarowany zwolennik zrównoważonego transportu oraz rozsądnego planowania przestrzennego.

Dyskusję na naszych łamach – przypomnijmy – otworzyła polemika współautora zwycięskiej pracy, architekta Marka Orłowskiego. Zakończy ją również architektka – Dominika Jackowski, radna Szczecina. Oto jej głos nt. przyszłości pl. Orła Białego:

„Warunki konkursu oraz budżet przewidziany na realizację przebudowy pl. Orła Białego odzwierciedla lekceważące podejście magistratu do tej trudnej i ważnej dla Szczecina sprawy. Miasto zwyczajnie chce zamknąć temat ciągnący się od lat, asekuracyjnie nie dopuszczając do – jakże potrzebnych – radykalnych zmian, a jedynie poprawiając estetykę tego placu, gubiąc po drodze jego potencjał. Na tym placu krzyżują się potrzeby wszystkich mieszkańców miasta, którzy oczekują miejskiego placu, rynku oraz potrzeby mieszkańców okolicznych bloków, którzy pl. Orła Białego traktują jak podwórko przed blokiem. I oczekują tam trawników, parkingów, czyli tego, do czego przywykli w tym miejscu przez ostatnie lata.

Okolice pl. Orła Białego zostały niewłaściwie zagospodarowane po wojnie, kiedy na terenie Starego Miasta wybudowano osiedle mieszkaniowe. Nowa zabudowa na kolejne dziesiątki lat zamknęła możliwość powrotu funkcji i charakteru Starego Miasta. Tymczasem plac ten powinien być miejscem prestiżowym, eleganckim, placem miejskim, rynkiem, szczecińską agorą...”.

* * *

Jak podaje Centrum Informacji Miasta, zwycięska koncepcja zagospodarowania pl. Orła Białego ma stanowić punkt wyjścia do dalszej dyskusji o tej przestrzeni Starego Miasta. Szczecinianie będą mogli porozmawiać na ten temat oraz przekazać sugestie dotyczące przyszłego zagospodarowania pl. Orła Białego podczas otwartego spotkania, które odbędzie się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego 6 marca, o godz. 17.

Zebr. (an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Architekt bez uprawnien
2019-09-10 07:08:03
przeksztalcic Muzeum Przelomow w parking podziemny - w sam raz dla uzytkownikow Orla Bialego, a obiekty muzealne przeniesc do muzeum narodowego a panom krzystkowi, nitrasowi, ggeblewiczowi poszukac pracy nie zwiazanej z polityka i wydawaniem publicznych pieniedzy,
ar01
2019-03-14 08:47:19
Mieszkańcy tego terenu Muszą! mieć możliwość zaparkowania swoich aut Skoro miasto nie jest w stanie tego rozwiązać,postawić bramki jak w Galaxy, przyjezd ni 20 zł za godzinę, mieszkańcy powinni mieć identyfikatory.Tu mieszkam i żyję, mam bilet na czerwoną strefę i nie mam gdzie zaparkować!!!
Krzysztof
2019-03-05 23:49:46
.. moim zdaniem kluczowa jest skala . Należy przywrócić dawną skalę placu - czyli wprowadzić zabudowę tam gdzie byla , pod nią należy szukać miejsc parkingowych , a w niej usług , mieszkań i dogęszczenia przestrzeni .Powstała w ten sposób przestrzeń nabierze wartości ale absolutnie nie najważniejszej w mieście - a wręcz zaułkowej - i w tym szukałbym jej walorów . Powstałby kolejny , jeden z wielu - różnorodnych, mających "swójĺ własny charakter - układów - przestrzennych śródmieścia. O tyle praca wyróżniona w konkursie próbuje zmienić skalę - wprowadzając zieleń w miejsce dawnej zabudowy - jest to jednak kompromis ...
Prof
2019-03-04 14:52:12
Pani Jackowski - Pani pracownia widnieje na liście zgłoszonych do konkursu na Plac Orła. dlaczego nie oddała Pani pracy? Temat Panią przerósł? brak pomysłu? krytykować łatwo - zaproponować rozwiązanie za trudno? Przeczytałem papierowe wydanie... Cała ta wypowiedź to akademicki bełkot pod publikę i powtarzanie nieprofesjonalnych opinii z internetu pseudoprofesjonalnym językiem. Nie ma Pani pojęcia o temacie. weźmy choćby pomysł rozszerzenia placu o ul.Grodzką, która stanowi główny dojazd do miejskiej komendy straży pożarnej .. mądre. gratulacje
Mieszkaniec z Orła Białego
2019-03-03 16:20:51
Pani Ważna namawia do nienawiści, może Prokuratura powinna się tym zainteresować.
głos
2019-03-03 15:39:55
Warto się zastanowić nad tą przestrzenią, czym ona jest czym może być, architekci to zrobili, może dobrze że to wywołało dyskusję. Spiskowe historie dziejów nt. jakiegoś szachrajstwa jest podłe i po prostu nie uchodzi kończąc wątek. Warto mieć szacunek do siebie i do ludzi. Osobiście myśle, że to nie jest plac tylko pozostawiona przestrzeń to nie jest żadne serce miasta.L udzie ogarnijcie , serce może być jedno, serce miasta też nie jest na Łasztowni nigdy tam nie było i sądzę że nie będzie, chciałbym się mylić. Po kiego grzyba szukać tego serca coś komuś brakuje ? to miasto ma taką specyfikę i układ urbanistyczny czyli wszystko się zdarzyć może, pozdrawiam
Projekt do kosza
2019-03-03 10:12:50
Lekceważenie to również wybór najgorszej koncepcji ze wszystkich konkursowych. Cały projekt powinien wylądować w koszu. Tylko radykalna zmiana odbije ten rejon od dna, modernizacja stanu faktycznego nic nie da. Zgadzam się z Panią radną, że to nie powinien być przyblokowy skwerek.
Do Ważnej
2019-03-01 23:52:41
Trzeba sprawdzić jeszcze w rejestrze skazanych i pedofili. Ważna pewnie mieszka w pałacu i pluje na zwykłych mieszkańców.
Szczecinianin
2019-03-01 23:36:19
Powinien tam powstać duży parkingowiec, który rozwiąże problemy z parkowaniem w tej okolicy.Mową nienawiści tego się jednak nie załatwi .
Janek
2019-03-01 22:34:32
Na tym placu codziennie parkują setki samochodów. Zatem pierwsze pytanie czekające na odpowiedź, to: gdzie przestawimy te auta? Bo po zamknięciu placu dla ruchu, te samochody nie znikną. Zatkają pobliskie uliczki, podwórka, chodniki albo będą godzinami jeździć w kółko szukając wolnego miejsca. Nowy projekt placu Orła Białego, pozbawiony rozwiązania powyższego problemu, możemy od razu, spokojnie wyrzucić do kosza.
@Tollo
2019-03-01 22:06:05
Wcale nie jest mało turystów w Szczecinie w porównaniu z innymi miastami.
Ważna
2019-03-01 22:01:11
Świetnie powiedziane. Pani Jackowski z klasą potrafi przekonać szczecinian do agory. Szkoda tylko, że krzykacze z brzydkiego bloczku przy tym placu mącą. Jakby się nimi IPN zajął, w życiorysy spojrzał, to by był skandal lepszy niż z tym konkursem.
szczecinianka
2019-03-01 19:28:53
architekci teraz krucho z praca wiec pani jackowsky chce w politykę się bawić ...
rondo
2019-03-01 17:55:03
"Lekceważące podejście magistratu do tej trudnej i ważnej dla Szczecina sprawy. Jakże potrzebnych radykalnych zmian...". To można odnieść także do ronda w Zdrojach, które zbuduje się, wracając do rozwiązań z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Kolejna betoniara.
2019-03-01 17:36:34
Lewicowa działaczka PO , Dominika Jackowski ( czy Jackowska ? ) pisze obrażliwie o mieszkańcach Starego Mista , że traktują pl. Orła Białego jak podwórko i oczekują tam trawników. Czyli ta pani chce wszystko zabetonować ( podobnie jak 99 procent architektów w Szczecinie ). A przecież może być to rynek miejski z dużym pasem zieleni. Zieleń jest potrzebna , aby się tam nie zadusić w lecie. Jedno nie wyklucza drugiego. Charakter Starego Miasta można odtworzyć na Podzamczu. Tylko , że nie ma za bardzo chętnych. Podzamcze umiera od 1995 roku. A miało być tam tak pięknie.
Tollo
2019-03-01 16:02:06
Zgadzam się ale tam potrzebna jest generalna przebudowa bo inaczej nie będzie oczekiwanego efektu wizualnego.Stworzyć trzeba coś co przyciągnie turystów bo jest ich mało w porównaniu z innymi miastami. Generalnie musi to być rynek bo otoczenie do tego pasuje i musi zniknąć ten stary Polmozbyt.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA