Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
19 szczecin
REKLAMA

Konkurs na pl. Orła Białego: Wpływy, faktury i daty

Data publikacji: 25 lutego 2019 r. 14:46
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Konkurs na pl. Orła Białego: Wpływy, faktury i daty
Konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania pl. Orła Białego wciąż budzi wiele kontrowersji. Czy uda się je rozwiać podczas jednego spotkania (6 marca) w sali sesyjnej szczecińskiego magistratu? Fot. Dariusz Gorajski  

Magistrat organizuje spotkanie, podczas którego każdy szczecinianin będzie miał okazję przedstawić własne pomysły i oczekiwania wobec przyszłości pl. Orła Białego. Punktem wyjścia dla dyskusji ma być koncepcja zagospodarowania tego rejonu Starego Miasta, wskazana jako zwycięska w niedawno rozstrzygniętym konkursie architektonicznym. Czy jedno spotkanie otwarte zdoła rozwiać falę kontrowersji i krytyki, jakie wciąż towarzyszą temu konkursowi ogniskując uwagę opinii publicznej?

Konkurs zorganizowała gmina Szczecin przy wsparciu SARP. Kontrowersje budzi fakt, że prezes jego szczecińskiego oddziału nie tylko podpisywał umowę o współpracy dotyczącą konkursu, desygnował do składu sądu konkursowego kolegów z SARP, ale też biuro „Orłowski, Szymański - Architekci", którego jest współwłaścicielem, ów konkurs wygrało. Natomiast jego wspólnik - i współautor nagrodzonej koncepcji - jest członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, ciała doradczego prezydenta. Natomiast jej członkowie - jak potwierdziło Centrum Informacji Miasta - również brali udział w opiniowaniu konkursowych prac.

Pokłosiem werdyktu sądu konkursowego jest nie tylko fala społecznej krytyki, ale również wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zbadanie procedur konkursowych. Jest także wezwanie do zorganizowania tzw. okrągłego stołu dla przyszłości pl. Orła Białego oraz - najdalej idący - wniosek o unieważnienie konkursu architektonicznego.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 25 lutego 2019 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania pl. Orła Białego wciąż budzi wiele kontrowersji. Czy uda się je rozwiać podczas jednego spotkania (6 marca) w sali sesyjnej szczecińskiego magistratu?

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tollo
2019-02-25 16:09:08
I bardzo dobrze , nareście ktoś pomyśslał rozsądnie ale co z tego wyniknie dowiemy się w marcu lub póżniej. Jest szansa żeby stwoźyć prawdziwy rynek w Szczecinie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA