Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Uszkodzony Orzeł Biały

Data publikacji: 26 lutego 2019 r. 09:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Uszkodzony Orzeł Biały
Najcenniejsza barokowa rzeźba Szczecina już nieraz padała ofiarą wandali. W 2009 r. odłupali dolną część orlego dziobu, a rok później - fragment jej podstawy. Natomiast po fatalnej w skutkach inscenizacji Święta Niepodległości (2010 r.) na granitowych schodach pozostały ślady materiałów pirotechnicznych. Ostatni fatalny epizod nastąpił pod koniec 2012 r. - odpadła niemal połowa szczytowej misy fontanny. Teraz uszkodzenie jej dolnej misy jest znacznie mniejsze, ale również wymaga pilnej interwencji. Fot. Mirosław WINCONEK  

Niegdysiejszy wodotrysk, a obecna zabytkowa rzeźba - Orła Białego - najcenniejsza barokowa fontanna Szczecina znów została uszkodzona. Tym razem nieznani sprawcy odłupali fragment jednej z jej pięknych dolnych mis.

W zabytkowej fontannie woda płynęła nieregularnie co najmniej przez ostatnie dwie dekady. Zarówno z powodu uszkodzeń rzeźby, jak i hydrauliki, także w okresach jej renowacji i napraw. Mimo generalnego remontu, jaki przeszła w 2005 r., wodotrysk stale się psuł, a jak już działał, to na pół gwizdka: nie płynęła woda z dziobu orła na szczycie.

Ostatecznie pompy fontanny - po kolejnym kosztownym remoncie (2014 r. - 128 tys. zł) - zostały unieruchomione w 2015 r. Decyzją władz miasta oraz służb konserwatorskich dawna fontanna zaczęła pełnić wyłącznie funkcję rzeźby. Uznano bowiem, że jest zbyt cenna, aby nadal ją narażać na degradację ze strony sił natury. Zapowiedziano jej rychłe przenosiny do muzeum. Natomiast jej miejsce miała zająć replika i nadal służyć jako fontanna, ciesząc oczy złaknionych obcowania ze sztuką szczecinian i turystów.

Niestety, na inwentaryzacji o wysokim stopniu szczegółowości - z dokładnością do 1 mm - się skończyło. Do tej pory w budżecie miasta nie zarezerwowano środków na wykonanie kopii najcenniejszego barkowego zabytku Szczecina. Rzeźba Orła Białego nadal więc jest narażona nie tylko na negatywny wpływ warunków atmosferycznych, ale również wandali.

To na skutek ich - nieznanych sprawców - działania właśnie została uszkodzona jedna ze stylizowanych mis zabytku. Co miejscowa Rada Osiedla Stare Miasto już zgłosiła właściwym służbom. Naprawa rzeźby będzie wykonywana pod nadzorem konserwatorskim.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@HogoFogo
2019-02-26 18:43:14
Nie Kurier, tylko rzecznik Zakładu Usług Komunalnych powinien biegać przy Orle i straszyć ptaki. Bo pomnik jest w opiece tego zakładu
Kirył
2019-02-26 18:40:03
Na całym świecie pomniki są obsrywane przez ptaki, obsikiwane przez psy i mężczyzn. Na tych ostatnich straszakiem są mandaty. A przynajmniej powinny być. Po fruwakach jest myjka i szczotka. Tak się czyści pomniki świętych, więc i w Szczecinie powinni dać radę. Ale w tym przypadku chodzi o wandalizm.
ww
2019-02-26 15:01:56
prezio to tylko potrafi psuć, burzyć, wycinać drzewa i robić nietrafione inwestycje.
HogoFogo
2019-02-26 14:28:22
Kolejnym problemem są ptaki, które za nic mają dostojny zabytek i bez przerwy na niego srają. Czy Kurier nie mógłby interweniować w tej sprawie? Jakaś tablica z zakazem widoczna dla ptaków, lub dyżury sokolnika?
boger
2019-02-26 12:03:45
Szanowni Państwo, najlepiej wszystkie zabytki przekazać do muzeum, a oryginały zastąpić replikami ... to jest jakiś absurd, obłęd i aberracja, kto to wymyślił ?
Bh
2019-02-26 11:26:55
Powinny zalezc sie pieniadze na renowacje zabytkow Szczecina i na zalozenie monitoringu a nie na pseudo sztuke typu fryga i inne nowatorskie, nie majace nic wsponego z piekna architektura Szczecina, przedsiewziecia. Powinnismy chronic to co jeszcze pozostalo ze Starego Szczecina
beee
2019-02-26 10:21:00
Może znajdzie się ktoś, kto ufunduje nagrodę za wskazanie sprawcy? Tak 10 tys? Może pan Podszewki, któremu tak bliskie jest dobro Pl Orła Białego? Prawdopodobnie jakiś idiota chciał zrobić sobie "fajne" zdjęcie i wrzucić na "fejsa"? Śledźcie portale społecznościowe sprawca się znajdzie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA