Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Plac Orła Białego. Powrót najdroższego parkingu w Szczecinie

Data publikacji: 2020-07-14 06:53
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 12:45
Plac Orła Białego. Powrót najdroższego parkingu w Szczecinie
 

Od wtorku (14 lipca) - za sprawą przywrócenia Strefy Płatnego Parkowania - na pl. Orła Białego znów będzie funkcjonował najdroższy parking w Szczecinie. Co w mniejszym stopniu dotknie mieszkających w tej strefie zmotoryzowanych, o tym nie powinni zapomnieć przyjezdni kierowcy. Niepamięć może ich bowiem słono kosztować.

Już przed rokiem - w ramach eksperymentu urbanistycznego zwanego prototypowaniem - została radykalnie ograniczona ilość miejsc parkingowych na reprezentacyjnym placu górnego tarasu Starego Miasta. Co było odpowiedzią zarówno na postulaty okolicznych mieszkańców, wspartych przez miejskich aktywistów, jak i na wynik ogólnomiejskich konsultacji społecznych, przeprowadzonych przez szczeciński magistrat. A też godne z przyjętą wówczas ideą "Nowego życia placu": zamkniętego dla samochodów, a otwartego dla ludzi - ich kreatywnej, artystycznej i społecznej aktywności.

Zasady parkowania na pl. Orła Białego

Jednak nowe zasady płatnego parkowania w obrębie pl. Orła Białego obowiązywały zaledwie przez dwa miesiące bieżącego roku. Wprowadzone w lutym, a zawieszone na skutek ogłoszonego w Polsce stanu epidemii. Teraz powracają - na tych samych zasadach co uprzednio.

To oznacza, że dla przyjeżdżających samochodami na pl. Orła Białego będzie czekał wyłącznie tzw. parking rotacyjny na ok. 20 miejsc - przy wjeździe z ul. Grodzkiej (lewa strona). Będzie dostępny dla wszystkich, jednak opłata za postój na nim będzie duża wyższa niż w SPP: za pierwsze rozpoczęte 15 minut - 2,50 zł, a za każde kolejne rozpoczęte 3 minuty - 0,50 zł. Czyli 10 zł zarówno za pierwszą, jak i każdą kolejną pełną godzinę.

Parking na placu Orła Białego

To najwyższa stawka w Polsce. I - uwaga - tzw. parking rotacyjny będzie płatny w godzinach od 8 do 22, przez wszystkie dni tygodnia, w tym także w dni ustawowo wolne od pracy. Co ważne, na tymże parkingu - jak zapowiada spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne (NiOL) - bilety i inne formy opłat Strefy Płatnego Parkowania nie będą honorowane.

Jak zaparkują okoliczni mieszkańcy?

To zastrzeżenie dotyczy również uprzywilejowanych mieszkańców, których adresy zamieszkania zostały wskazane w uchwale Rady Miasta Szczecina. Chodzi o zmotoryzowanych zameldowanych na pobyt stały lub czasowy w budynkach: ul. Koński Kierat 12-17A, pl. Orła Białego 1-10 oraz ul. Grodzka 9, 14, 16, 18, 20. Do ich wyłącznej dyspozycji zostało zarezerwowanych ok. 30 miejsc na dwóch parkingach: przy wjeździe z ul Grodzkiej (prawa strona) oraz na jednokierunkowym odcinku ul. Koński Kierat.

Parking na placu Orła Białego w Szczecinie

Warunkiem korzystania z obu tych parkingów jest zakup "Karty dojazdowej Stare Miasto - parking" (koszt półroczny - 48 zł, roczny- 96 zł). Jednak uwaga: może ją nabyć wyłącznie osoba zameldowana pod jednym z ww. adresów i dysponująca pojazdem na podstawie wpisu w dowodzie rejestracyjnym, umowy kredytu, leasingu lub najmu długoterminowego. Przy czym obowiązuje zasada: jeden lokal - jedna karta.

Przypomnijmy: równolegle z najdroższym parkingiem na pl. Orła Białego we wtorek (14 bm.) powraca Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie. Ważność zakupionych abonamentów oraz opłat zryczałtowanych - jak informuje NiOL - zostanie przedłużona o okres wynikający z wcześniejszego zawieszenia opłat SPP. ©℗

Tekst i fot. Arleta Nalewajko

Na zdjęciu: W obrębie pl. Orła Białego - na miejscach rotacyjnych najdroższego parkingu w mieście - postój będzie płatny w godzinach od 8 do 22, przez wszystkie dni tygodnia, w tym także w dni ustawowo wolne od pracy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Mieszkaniec
2020-07-16 09:10:25
o to to! "bierzcie przykład z Poznaniaków Podnieśli ceny za spp i to drastycznie nie patyczkując się z krzykaczami I takich działań potrzeba też u nas. " - to program euroliberałów - posiadanie samochodu ma być tak drogie że tylko nielicznych będzie na niego stać a reszta biedoty niech chodzi na piechotę jak w średniowieczu - elity będzie stać na opłaty.
daros
2020-07-15 11:25:39
Decyzja jak najbardziej słuszna - Szczecin musi zarabiać pieniądze na nowe inwestycje.
łysy
2020-07-14 21:59:49
Odwołać szkodnika
Mieszkaniec
2020-07-14 21:54:48
Wszyscy narzekają jak trzeba płacić.Mam pytanie do tych co domagają się parkingowców?Otóż kto ma je wybudować i za czyje pieniądze? A jeśli już powstaną to czy będziecie płacili za parkowanie na ich terenie?Wątpię.Z góry już wiadomo jaka będzie reakcja.Dlaczego mamy płacić i dlaczego tak drogo??Niestety miasto swoimi błędnymi pomysłami dotyczącymi zagospodarowania starego miasta i pod presją 'szemranych"towarzystw przyczyniło się do zakorkowania niestety centrum i jego okolic.Zaczęto wszystko z d...y strony i dzisiaj sie to mści.I do radnych miasta bierzcie przykład z Poznaniaków Podnieśli ceny za spp i to drastycznie nie patyczkując sie z krzykaczami I takich działań potrzeba też u nas.
Karolek
2020-07-14 18:20:25
Charęza do zwolnienia!!! Szczecin to jeden wielki cyrk....rozkopany, organizacja leży. Prowobrzeże leży, centrum leży, wojska leży. Terminy już dawno minęły niektórych inwestycji i co? I nic!!! Gdzie są radni? Gdzie Krzystek? Przecież to parodia inwestycji!!!
Dobrzy
2020-07-14 15:31:21
Przeciez PiS musi mieć kase dla siebie, prexesa i na lapowki wyborcze wiec drazy kieszenie Polakow i samorządów
do @obs
2020-07-14 14:21:27
Parkingowce - za nie tez trzeba placic, czestokrotnie wiecej niz za parkowanie na ulicach, popatrz co sie dzieje na platnych "parkingowcach" przy ZUS'ie, Galaxy, czy Kaskadzie... puste w wiekszosci... Wiekszosc tych "płaczacych" ze drogo przyzwyczailo sie do parkowaniu, na "polu", łące czy za chałupą etc. i do ich sposobu myslenia nie dociera ze za niektore przywileje zwiazane z mieszkaniem w miescie trzeba placic i to dużo... Niestety taka jest cena awansu spolecznego/cywilizacyjnego ze za pewne zdobycze cywilizacyjne trzeba płacic i to duzo... btw polecam parkingowce downtown/midtown Manhattan ze stawkami $30/$40/h (i zarobki w USA nie maja nic do tego)...
do Adam
2020-07-14 13:54:21
W Szczecinie nie ma już od dawna żadnej pandemii, za to znacząco spadły przychody miasta. Chcesz mieć nowe drogi, musi wrócić płatny system parkowania.
@Adam
2020-07-14 13:37:54
Tak Ci było dobrze jak PiS zafundował Szczecinowi Frygę? Możesz sobie taką postawić na podwórku. A jak Szczewcin Ci się nie podoba to droga wolna, wyjeżdżaj na Podkarpacie.
Adam
2020-07-14 13:09:52
Dość już rządów PO w Szczecinie. Podziękuję wam przy najbliższych wyborach i każdych kolejnych za przywrócenie opłat w czasie pandemii i zmuszanie do przesiadki na zatłoczoną komunikacje miejską. Tylko radni PIS myśleli o zdrowiu mieszkańców i byli przeciwni wznowieniu strefy. Już głosowałem na PIS w wyborach prezydenckich.
@Obs
2020-07-14 11:41:14
A jak już robimy ten zachód to może tak jak na nim zacznijmy robić najpierw parkingowce? Bo to co ty sugerujesz to wschód i to dziki. Wszak to tw. Stalin mówił że auto robotnikowi jest zbędne i powinien pomykać rowerem.
cyklista
2020-07-14 11:35:00
Kto tam się będzie martwił blachosmrodami.Skoro dla wątpliwego prestiżu utrzymuje się na własny koszt zżerającą nakłady bestię to zniesie się i parkingowe koszty.W ogóle tam nie powinno być samochodów,rower jest najlepszy
wolna wola
2020-07-14 11:05:58
Nikt nikomu nie każe tam parkować.
@Do@Jsnusz
2020-07-14 09:48:02
daj spokój, Janusz to po prostu typowy nieudacznik - troll i prowokator obsesyjnie oskarżający PiS o wszystko, natomiast wyraża on opinię wielu osób które po prostu wrzucają koszt abonamentu w koszty uzyskania przychodu podobnie jak i paliwo do samochodu a także raty za samochód - oczywiście nie widzą oni niczego niestosownego w używaniu służbowego samochodu do celów prywatnych (co w wielu krajach Europy Zachodniej uważane jest za zachowanie asocjalne a często i za naruszenie prawa podatkowego).
obs
2020-07-14 09:34:50
@Janusz - jestem za...oczywiscie ze ceny za parkowanie powinny byc wyzsze - samochod w miescie to luksus za ktory trzeba placic, koszt posiadania samochodu to nie tylko paliwo to rowniez koszty parkowania w miescie... Siec komunikacji miejskiej jest wystarczajaco dobrze rozwiazana aby dojezdzac do pracy na zakupy etc. Proponuje popatrzec na Zachod (za ktorym tak tesknimy) ile kosztuja tam parkingi... i jak podchodzi sie tam do posiadania samochodu. A teraz czekam na fale hejtu... Milego dnia...
ramol
2020-07-14 09:28:34
Za komuny rząd co jakiś czas podnosił ceny wódki i papierosów tłumacząc to dobrem zdrowia Suwerena, bo jak mu wątroba siądzie i rak zeżre płuca to będą wyższe koszty leczenia takiego delikwenta. A tak naprawdę chodziło o kasę, tylko i wyłącznie, bo pieniądze z wódki szły do dziurawego budżetu. Wtedy nie było tyle samochodów, więc nie mogli jedynie pomarzyć o tym co mogą robić teraz obecne władze. Otóż teraz rząd krajowy podnosi różne podatki w paliwach, tłumacząc to dobrem zdrowia Suwerena, aby nie truli się spalinami i oszczędzali płuca. A rząd lokalny podnosi opłaty za parkowanie i doi ile może aby kosztem bogatszych Suwerenów płacić obietnice wyborcze dla biedniejszego Suwerena. I też tłumaczy to zdrowiem Suwerena i spalinami w mieście. Ile kopcą samochody stojąc w korkach i na światłach, to tego miasto nie bierze pod uwagę. Tak samo ile oleju cieknie z nieszczelnych misek olejowych - co widać po placach parkingowych. O wyciętych filtrach PDF, nikt na przeglądach nie pyta, bo po co klienta denerwować. Policja nic nie robi widząc jak delikwentowi czarny dym wali z rury. A tak na koniec na wesoło. Mój śp wujek przez całe życie pił i palił. Dożył w zdrowiu prawie 90 lat, w dodatnim dniu życia zjadł obiad, usiadł sobie w fotelu, wnuczka podała mu zaparzoną świeżą kawę sypaną, zapalił sobie papieroska i po spożyciu i wypaleniu zasnął. Bez jednego jęknięcia i grymasu bólu. Żartowałem kiedyś z niego że powinien dostać medal "Budowniczych Polski Ludowej" - najwyższe odznaczenie PRL, bo całą swoją wypłatę przez całe życie przeznaczał na wódę i fajki. Uśmiechał się tylko i mówił, że on kocha ten kraj i odda dla niego wszystko. Kierowcy - uśmiechajcie się, bo zedrą z was wszystko..... To dla dobra waszego kraju.
Do@Jsnusz
2020-07-14 09:10:15
Ja ciężko, solidnie i uczciwie wykonuje swoją pracę i nie stać mnie na samochod oraz jego utrzymanie. Jak widać chyba jestes szczególnym Januszem na fali
fido
2020-07-14 09:09:58
A kto broni przyjechać tam rowerem? Za parkowanie roweru nie płaci się nic.
stare miasto
2020-07-14 08:54:08
Może wprowadzić tam też parking dla TIR?Jak nie palety drewniane i hamaki dla żyjących z grantów to parkingi dla bankierów
rekord
2020-07-14 08:50:38
Najdroższy w Polsce.
oddać plac ludziom
2020-07-14 08:42:48
Tam w ogóle nie powinno być żadnego parkingu
Janusz
2020-07-14 08:42:35
Posiadanie samochodu to są koszty z którymi trzeba się liczyć. Mnie stać więc dzięki płatnym parkingów mogę spokojnie znaeźć miejsce do zaparkowania. Ceny na innych ulicach tez powinny wzrosnąć.
Tanio
2020-07-14 08:19:34
ja proponuje wzorem wiodących miast Europy by cena 1 godziny była równowartością 5 - 7€ - korpoludek zachpomu na pewno nie będzie miał nic przeciwko temu by zapłacić więcej za możliwość bycia w awangardzie postępu.
Obrzydliwe
2020-07-14 08:04:29
To jest obrzydliwe aby te nieroby radni szczecinsvy ktorzy ustalili takie ceny za parkowanie samochodow. Jedyna bardxo ciezka pracę jaka wykonują radni z Szczecina co miesiąc to stanie w kolejsce do miejskiej kasy po diety ktore wynoszą ok 3000zl kazdego miesiąca
Kłamstwa i patola
2020-07-14 07:17:52
Wszystko zostało ogarnięte na życzenie właścicieli restauracji i to widać po tym, jak szybko ulice zarosły szpetnymi ogródkami. Łapówensja poszła

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ