Wtorek 25 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Stare życie placu Orła Białego

Data publikacji: 2020-05-27 07:38
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-27 23:11
Stare życie placu Orła Białego
 

Jeszcze w 2019 roku ogniskował uwagę opinii publicznej i budził pozytywną energię w lokalnej społeczności, stając się miejscem pierwszego szczecińskiego eksperymentu urbanistycznego oraz całego ciągu aktywności i przemian ph. "Nowe życie placu". Natomiast w tym roku...

Przez dwa miesiące gościł lodowisko "Pod globusem", a jeszcze krócej funkcjonował jako najdroższy parking w Polsce - z opłatą po 10 zł za każdą godzinę. Teraz - w stanie epidemii - na pl. Orła Białego powróciły: marazm i bylejakość.

Wraz ze zniesieniem Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie, na górnym tarasie Starego Miasta (tylko w obrębie pl. Orła Białego to dla kasy miasta brak wpływu w wysokości 3 848,46 zł dziennie) otwarło się postojowe piekło pieszych i zmotoryzowanych. Zniknęły miejsca postojowe zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy kart dojazdowych Stare Miasto - Parking, czyli okolicznych mieszkańców. O wolne miejsca - których ilość, jeszcze przy okazji ubiegłorocznego prototypowania, została radykalnie ograniczona - muszą więc znów konkurować z falą przyjeżdżających samochodów. Te zastawiają nie tylko wyznaczone parkingi, ale również wspólnotowe podwórka, bramy, "zebry" i chodniki. Z tych ostatnich skutecznie i niestety bezkarnie spychając pieszych.

Natomiast względami bezpieczeństwa sanitarnego wymuszony dystans stał się pretekstem zaniedbania pl. Orła Białego. W tzw. ogrodzie sąsiedzkim tyleż wiosennych kwiatów, ileż śmieci. Jego stolik teraz służy nocnym libacjom. Na plac nie docierają ani koncertujący artyści, ani wystawcy bazaru smakoszy. Za to coraz częściej pojawiają się wandale. Nadpalili jedną z ławek oraz uszkodzili sześć mobilnych donic z zielenią, z których rozkradziono lub zniszczono nasadzenia.

Choć mamy już drugą połowę maja, to... wciąż nie jest za późno na wiosenne porządki na pl. Orła Białego. ©℗

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Zaniedbany pl. Orła Białego znów potrzebuje wsparcia miasta. Życzliwej uwagi magistratu oraz monitoringu straży miejskiej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

KF
2020-05-27 22:53:02
Wandale niszczą, miasto płaci, firma X naprawia (czytaj zarabia). W tym szaleństwie jest metoda.
hahaha
2020-05-27 19:47:16
żałośni aktywisci Igor Podeszwik, Piotr Czypicki, Bogna Czałczyńska z posadą niezbędnej doradczyni i Dominika Jackowski z ruchami z urzędu miastach, wszyscy którzy tak optowali za zmianami, weźcie sie teraz do roboty, miotła, szmata, kubeł zamiatać śmieci i zmywać teraz te brudy.
pejot
2020-05-27 15:46:52
kochani szkoda naszych nerwów. ci którzy podejmują te decyzje nie są głupi. oni są tylko do cna skorumpowani i cyniczni. nasze życie i problemy ich nie obchodzą. właśnie przegłosowali 90 % obniżki czynszu dla restauratorów. Restauratorzy na pewno odwdzięczą się i napełnią miejską kasę podatkami. ha ha ha ha
peter
2020-05-27 14:55:46
Dziwne, że Krzystek jeszcze nie wprowadził dla urzędników magistratu dyżurów na Pl Orła Białego. W godzinach pracy zgodnie z ustalonym grafikiem mieliby w zakresie swych obowiązków stawić się w tym miejscu w celu odbywania spacerów, tańczenia, wąchania kwiatków i oddawania się innym aktywnościom artystyczno-kulturalnym. Starsi, mniej sprawni fizycznie lub posiadający zwolnienia lekarskie mogliby spędzać czas przesiadując na leżakach, hamakach i ławkach. Wszystko oczywiście w celu wykazania jak ważne dla mieszkańców Szczecina jest to miejsce. Oczywiście wszystko byłoby szczegółowo relacjonowane przez panią Nalewajko w cyklu porywających za serce artykułów
beee
2020-05-27 13:06:32
cyt. Przez dwa miesiące gościł lodowisko "Pod globusem", a jeszcze krócej funkcjonował jako najdroższy parking w Polsce (.....). Teraz - w stanie epidemii - na pl. Orła Białego powróciły: marazm i bylejakość." Z całym szacunkiem ale czy autorka tekstu ośmiesza się z premedytacją, czy po prostu tak jakoś wyszło? Dziwne, przypadkowe koncepcje i brak wsparcia ze strony infrastruktury skazują na niepowodzenie wszystkie te koncepcje. Albo CAŁKOWITA przebudowa łącznie z ze zdjęciem nawierzchni, nowym układem krawężników, nowymi chodnikami. Nic tu nie pomoże ustawianie przenośnych donic ani malowanie czarną farbą starego oznakowania na jezdniach. Szczecińska fikcja na całego
Stefan
2020-05-27 12:17:41
Szybko ten zapał przeminął, a kasa poszła się j.bać. Krzystek, gdzie są teraz twoi gamonie od usprawniania i unowocześnienia przestrzeni publicznej? Pewnie znowu kombinują co by tu jeszcze sp.....lić w mieście i przytulić kasę.
HogoFogo
2020-05-27 11:39:10
Jak wygląda "postojowe piekło pieszych"? Piesi nie mają gdzie stać, i musza chodzić wkoło szukając miejsca, w którym mogliby się zatrzymać?
Gorz E lny
2020-05-27 11:18:53
Nie żadni "wandale" tylko goście z Planety Warka, to tylko Leszek przyjechał a w ogóle to Chce się :"Ż" -ygać. Niech Miasto się zwróci do tych TV, które ochoczo reklamują "fajność picia" z pismem typu: Posprzątajcie po swoich pupilach !
A słowo ciałem się stało!
2020-05-27 11:09:31
Nie trzeba było być Nostradamusem, aby przewidzieć efekty tych "ulepszeń". Pani redaktor jest oczywiście zdziwiona, a czytelnicy oczywiście nie są.
Forrest
2020-05-27 10:31:25
Marekkoment ma rację. Już się nawet pisać o tym nie chce. Jak z naszego miasta metropolia? To jest jeden WĘZEŁ komunikacyjny. Zwężenia i utrudnienia, słupki, donice, schodki, murki, .... Dławi nas to i denerwuje.
Gość
2020-05-27 09:39:55
I więcej betonu ;)
Marekkoment
2020-05-27 09:38:02
Gdyby tak Prezydent Szczecina przeczytał czasem trochę komentarzy na portalach i fb to może zastanowiłby kogo zatrudnia. Przecież te zmiany np. aleja kwiatowa- w aleję pudłkową, czy Plac Orła Białego -w miejsce nudy i brudu, te kosztowne przebudowy ulic po których mało kto jeździ, ale miejscy inżynierowie koniecznie chcą mieć klomby na Małkowskiego, a nie- nie daj Boże -parking dla kierowców. Bo po co kierowcom parkingi ? W tym mieście żyją tylko piesi i rowerzyści, a kierowcy najlepiej żeby posprzedawali swoje auta. Na Krzywoustego masz sprawę?-postaw auto w garażowcu ZUS , bo bliżej nie znajdziesz parkingu. Chcesz do Banku na Placu Orła?-postaw sobie auto na dzikim parkingu pod trasą zamkową itp. Robimy remont Krygiera wiosną i latem - a co ,że korki będą..? e, pokrzyczą i postoją troszkę w korku, to im rura zmięknie. To miasto jest w rozkładzie komunikacyjnym jeśli chodzi o prywatne auta, więc nie potępiajcie kierowców, że stawiają swoje bryczki gdzie popadnie -bo co niby mają z nimi zrobić? Marek
Najpierw wytniemy te drzewa co jeszcze widać a potem zrobimy resztę.
2020-05-27 08:09:22
( kioski z saszłykami i watą cukrzaną )

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA