sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Piloci morscy czuwają

Piloci morscy czuwają

Piloci morscy czuwają
Data publikacji: 2017-08-04 21:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:46
Wywietleń: 1482 286905

Szczecińscy piloci morscy już po raz trzeci biorą udział we wprowadzaniu największych żaglowców świata do portu podczas The Tall Ships Races. Jednostki uczestniczące w regatach mają czas do godz. 12 w sobotę (5 sierpnia), aby zawinąć po zakończonych regatach do Szczecina.

Piloci morscy, którzy na co dzień zajmują się wprowadzaniem statków handlowych do portu, w ramach partnerstwa z miastem już po raz trzeci wspierają swoją wiedzą i doświadczeniem załogi biorące udział w regatach. W tym roku dziewięć jednostek podlega pilotażowi obowiązkowemu (długość powyżej 60 m), a kolejne dwie poprosiły o wsparcie pilota morskiego. To oznacza zaangażowanie w przedsięwzięcie 12 pilotów, łącznie z koordynatorem, którzy na trasie 65 km - od główek Świnoujścia do portu w Szczecinie - wprowadzają i wyprowadzają żaglowce, służąc radą ich kapitanom.

Zanim jednostki dotrą do portu, przepływając obok stacji pilotowej w Szczecinie, są witane zgodnie z ceremoniałem morskim, salutem banderowym. Jest też grany hymn państwa, pod którego flagą wpływa do portu dana jednostka. Jako pierwszy powitany został brazylijski żaglowiec „Cisne Branco” (długość 74 m).

W tym ceremoniale uczestniczą również marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

- Wyzwaniem jest aktualnie stosunkowo silny wiatr (8-10 m/s, czyli 4-6 w skali Beauforta), w połączeniu z liczbą jednostek w porcie i koniecznością ciasnego cumowania - informuje pilot morski, kpt. ż.w. Mirosław Drozd, który pełni funkcję koordynatora. - Do naszych zadań należy m.in. wprowadzenie i wyprowadzenie żaglowców z portu oraz koordynacja parady na morzu, będącej zwieńczeniem regat.

Informacje dla kapitanów, dotyczące przepisów portowych, warunków nawigacyjnych oraz miejsca cumowania w Szczecinie zostały omówione 31 lipca w Kłajpedzie.

Parada zaplanowana jest na godz. 14.30 we wtorek (8 sierpnia) i odbędzie się na trasie od portu w Świnoujściu do molo w Międzyzdrojach, gdzie jest spodziewana ok. godz, 17. Czas przybycia zależy od siły wiatru. Podczas parady do pilotów będzie należało wyprowadzenie jednostek w szyku z portu w Szczecinie na pełne morze. Pilot koordynator następnie przejmie kontrolę nad ustawieniem i kontrolą prędkości jednostek biorących udział w paradzie.

(isz)

 

 

 

Piloci morscy czuwają

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie