Czwartek 05 sierpnia 2021r. 
REKLAMA

Polska armia nie zapomni o tragedii w Mirosławcu

Data publikacji: 2017-01-23 14:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:27
Polska armia nie zapomni o tragedii w Mirosławcu
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas obchodów 9. rocznicy katastrofy samolotu wojskowego CASA C-295M pod Mirosławcem. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem poświęconym ofiarom wypadku. Fot. PAP/Lech Muszyński  

O tragedii w Mirosławcu polska armia nigdy nie zapomni – powiedział w poniedziałek (23 stycznia) minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w miejscu katastrofy w Mirosławcu podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

W dziewiątą rocznicę katastrofy wojskowego transportowca Casa C-295 pamięć o 20 tragicznie zmarłych – czteroosobowej załodze i 16 oficerach wracających z konferencji o bezpieczeństwie lotów z Warszawy – uczciły rodziny, delegacje jednostek wojskowych oraz przedstawiciele władz samorządowych.

– O tej tragedii polska armia nigdy nie zapomni. O tej tragedii nigdy nie zapomną Siły Powietrzne RP. Ona wraca do nas wciąż na nowo, zarówno skalą tego dramatu, jak i waszym bólem i pamięcią kolegów – powiedział minister obrony narodowej, zwracając się do rodzin lotników, którzy wówczas zginęli, i ich współpracowników. – Wciąż zadajemy sobie pytanie, choć przecież tyle było analiz i tyle było wyjaśnień, jak do tego doszło. I dobrze, że zadajemy sobie to pytanie. Tak być powinno, bo nigdy przedtem tak wielu najwspanialszych polskich lotników w czasie pokoju nie zginęło, więc każdy szczegół, każdy fragment, każdy drobiazg z tej tragedii powinien być w naszej pamięci, powinien być na nowo analizowany i powinien na nowo stanowić przestrogę, by to się nigdy więcej nie mogło powtórzyć.

Szef MON zapewniał rodziny, że wojsko o nich pamięta.

– Wasza codzienność musi stać się na zawsze przedmiotem troski polskiej armii, bo to jest obowiązek państwa polskiego, polskich Sił Powietrznych, polskiej armii. Brak tych wspaniałych oficerów odczuwamy dojmująco zwłaszcza teraz, gdy przed polskimi Siłami Powietrznymi stają nowe zadania, gdy jest nadzieja, że będą one odgrywały tak szczególnie istotną rolę w obronie naszego kraju, gdy rozwój obrony powietrznej stał się priorytetem w rozwoju polskiej armii – powiedział szef MON. – Chcę, żebyście wszyscy państwo wiedzieli, że ich pamięć nigdy nie zaginie, że będą czczeni w każdym znaku polskiej armii, że będą obecni w pamięci każdego polskiego lotnika, że będą wciąż żywi swoim dorobkiem i swoją wielką ofiarą. Cześć ich pamięci.

Przed obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy samolotu C-295 w Mirosławcu zapalono dziesięć białych i dziesięć czerwonych lamp, tzw. nawigacyjne oświetlenie lotniska. Kompania honorowa oddała salwy honorowe, a poczty sztandarowe pokłoniły się sztandarami. Wieńce złożyli m.in. rodziny, przyjaciele, żołnierze i przedstawiciele władz.

Podczas Apelu Pamięci wspomniano nie tylko tych oficerów, którzy zginęli w Mirosławcu, lecz także ofiary innych katastrof lotniczych, szczególnie pod Smoleńskiem. Odmówiono również ekumeniczną modlitwę za tragicznie zmarłych. Macierewicz po uroczystości spotkał się z rodzinami żołnierzy, którzy zginęli dziewięć lat temu.

* * *

Wojskowy samolot transportowy Casa C-295 rozbił się wieczorem 23 stycznia 2008 r. przy podejściu do lądowania w Mirosławcu. Maszyna miała na trasie Warszawa-Powidz-Poznań-Mirosławiec-Świdwin-Kraków rozwieźć uczestników konferencji bezpieczeństwa lotów Sił Powietrznych. Badająca wypadek komisja ustaliła, że do katastrofy przyczyniły się niewłaściwy dobór załogi i błędy popełnione przez pilotów, w tym brak obserwacji przyrządów pokładowych i niewłaściwe manewry, wynikające z utraty orientacji przestrzennej. Na lotnisku nie działał wówczas system precyzyjnego naprowadzania ILS, a załoga samolotu i personel naziemny posługiwały się różnymi jednostkami ciśnienia i wysokości. Po katastrofie stanowiska straciło pięciu wojskowych bezpośrednio odpowiedzialnych – w ocenie ówczesnego ministra obrony – za decyzje, które do niej doprowadziły. Przed sądem odpowiadał jedynie kontroler lotów z Mirosławca, oskarżany o nieumyślne niedopełnienie obowiązków, który ostatecznie został prawomocnie uniewinniony.

(pap)

Na zdjęciu: Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas obchodów 9. rocznicy katastrofy samolotu wojskowego CASA C-295M pod Mirosławcem. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem poświęconym ofiarom wypadku.    
Fot. PAP/Lech Muszyński 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marian
2017-01-25 22:43:33
To prawda ze rodziny zmarlych zolnierzy dostaly odszkodowania. I tego nie neguje. Ale nigdy nie bylo to 250 tys zl na kazdego czlonka rodziny!!! Bardzo prosze sobie zweryfikowac swoje dane a jesli sa inne fakty to poprosze o linka. Dodatkowo zolnierze ZGINELI w wypadku lotniczym a nie polegli jak to sie wmawia w sprawie smolenska. I chodzi mi osobiscie o bezprawie jakie panuje w elitach rzadzacych. I bez roznicy jaka to partia (odszkodowania za smolensk przyznala PO). Bo smierc policjanta na sluzbie jest mniej warta niz smierc polityka! A tak nie powinno byc. Razi mnie to zroznicowanie i podzial na rownych i rowniejszych. Nie jest tez moja intencja urazenie kogokolwiek poprostu korzystam z wolnosci slowa dopoki jest to mozliwe.
Macierewicz: "pierwsze dwa śmigłowce zostaną dostarczone w 2016 roku"
2017-01-25 10:20:38
I CO ?? Oszukał.
@@Gdzie są helikoptery Panie Macierewicz ?
2017-01-25 09:50:47
Skąd masz taką wiedzę, że "będą niedługo"? Możesz sprecyzować, bo "niedługo", to pojęcie względne i dla jednego będzie to tydzień, a dla drugiego 2 lata. Śmiało, nie krępuj się.
Latawiec
2017-01-25 07:22:07
Bez najmniejszej wątpliwości; była to tragedia: w katastrofie lotniczj zginęła najwyższa rangą kadra lotnictwa wojskowego ale... była to komisja ds (o ironio) bezpieczeństwa lotów a nie ds żarcia, spania czy zakwaterowania. To była (niby) elita lotnictwa wojskowego; sami oficerowie i generałowie a nie jakieś troki od kaleson a przyczyną katastrofy co było, no co? Teraz brakujące ogniwo w łańcuchu Darvina w randze ministra wojny wciska nam że bohatersko zginęli za ojczyznę.
@Marian do Panny Marianny
2017-01-25 00:30:43
A właśnie, że rodziny ofiar Casy dostały takie same odszkodowania jak rodziny ofiar ze Smoleńska. Widzisz guzik wiesz, a się rzucasz. I podobnie jest z łamaniem prawa i konstytucji. Masz (a raczej nie masz) taką samą wiedzę...
Marian do Panny Marianny
2017-01-24 23:25:07
Panno Marianno. Insynuluje mi Pani ze jestem zwolennikiem PO. Niestety nie jestem! I prosze tego nie robic. Wolna polska odrodzila sie po 1989 roku. Niestety nigdy Polskie nowe wladze dzieki takim ludziom jak Kaczynscy, Walesa, Kuron nie rozliczyly bylych komunistow. Malo tego to dzieki ich dzialaniom i Solidarnosci, ci byli komunisci otrzymali (o ile dobrze pamietam) 30% w sejmie. Dzieki przeprowadzonej przez dzialaczy solidarnosci (w tym Kaczynskich Walesy itp) oraz rzadowi prywatyzacji kraju zostal zniszczony i rozgrabiony majatek panstwowy. Od 89roku w naszej polityce jest grabierz, kumoterstwo i kolesiostwo. Nie bylo jeszcze ani jednej partji ktora dziala dla dobra spoleczenstwa tylko dzialali dla okreslochych grob spolecznych oraz aby sie dorobic!!! Aczkolwiek obecne dzialania PISu sa bardzo podobne do dzialan wczesnego PRLu. Oni juz nawet sie nie kryja ze swoimi dzialaniami bo czuja sie bezprawnie. Jak dotad zadna partia nie lamala w tak ostentacyjny sposob Konstytucji, ktora to zostala wybrana przez SPOLECZENSTWO bo przypomne BYLO GLOSOWANIE ZA ZMIANA KONSTYTUCJI. Jesli chcemy rzadzic to rzadzmy wedlug litery prawa a teraz prawo jest dobre kiedy sluzy PIS a nierespektowane kiedy im nie pasuje. A wracajac do tej tragedji to rodziny tych zmarlych zolnierzy nigdy nie dostaly takiego odszkodowania co rodziny wycieczki do smolenska ktore to za zgoda ministra wojny znowy otrzymuja nastepna kase. Chijeny SMOLENSKIE!! Co niestety potwierdza dzialanie na rzecz malej powiazanej z PIS gropki osob.
Głąb historyczny
2017-01-24 17:19:21
Konrad Mazowiecki też sprowadził do Polski...Krzyżaków. Ciemna masa.
@Gdzie są helikoptery Panie Macierewicz ?
2017-01-24 15:03:03
Też musisz coś z wziątki oddawać, że tak się akurat helikopterami martwisz? Będą niedługo. Po normalnych cenach i dając zatrudnienie przy produkcji Polakom. Tymczasem minister Macierewicz sprowadził dla ochrony Polski 7000 żołnierzy amerykańskich razem ze sprzętem. Przypomnę, że twoi "Europejczycy" od robienia laski chcieli sprowadzić 7000 islamistów i zero żołnierzy. Chyba teraz lepiej jest? Nie sądzisz?
Gdzie są helikoptery Panie Macierewicz ?
2017-01-24 12:37:58
Miały być do końca 2016 roku. Gdzie są te helikoptery ?
[*]
2017-01-24 07:13:28
Pamięć nie umiera nigdy.
Panna Marianna,
2017-01-23 22:26:48
Do PO-nizszego Mariana... a jakich slow uzyjesz odnosnie "choloty" z lat 1945-2015 (-2 lata) ! Nie PO-wiesz chyba, ze w tamtych latach "WSZYSCY" w 100% byli OK... czyli nie PO-stepowali jak "cholota"... ktora automatycznie "PO-winna" miec buty czyste od blota ??
Marian
2017-01-23 20:11:50
Wedlug ministra wojny to Zolnierze zgineli w katastofie a politycy ze smolenska polegli!!! Czy odczytany tez zostal z tej okazji apel smolenski? Czy rodziny zolnierzy ktorzy zgineli pelniac sluzbe otrzymali odszkodowanie po 250tys zl na glowe rodziny? Szkoda slow na ta PISowska cholote ....
Kik
2017-01-23 19:59:56
Nie zdążył ich zwolnić.
@@Obywatel
2017-01-23 17:48:20
Lepiej jest milczeć i wyglądać na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
@Obywatel
2017-01-23 16:13:25
Temu ministrowi od katastrof nie jesteś godzien butów wyczyścić lemingozo!!
Obywatel
2017-01-23 14:31:15
Czy ktos jeszcze powaznie traktuje slowa tego "ministra" od katastrof?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ