Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Pikieta związkowców z Bulk Cargo – Port Szczecin

Data publikacji: 2020-03-02 14:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-03 11:09
Pikieta związkowców z Bulk Cargo – Port Szczecin
 

Związkowcy z „Solidarności" przy Bulk Cargo – Port Szczecin zorganizowali w poniedziałek (2 marca) rano pikietę. Jak podali, powodem jest niedotrzymanie przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście umowy z BC – PS z 2019 r. w sprawie dzierżawy na 30 lat portowych nieruchomości. Tak oceniają związkowcy ogłoszenie przez ZMPSiŚ przetargu na dzierżawę dwóch nabrzeży, zarządzanych do tej pory przez Bulk Cargo.

– Chodzi o nabrzeże Parnica i połowę Noteckiego – mówi Ireneusz Bielczuk, członek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Bulk Cargo – Port Szczecin. – Pikieta miała charakter ostrzegawczy. Obecnie czekamy na rozmowę z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem, który zatwierdził porozumienie. Mamy zapewnienie, że do nas przyjedzie.

Związkowcy kontra Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Związkowcy obawiają się zwolnień osób, które pracują w rejonie wspomnianych nabrzeży.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest zdziwiony organizacją pikiety.

– Zaskoczenie ZMPSiŚ budzi przede wszystkim brak jakiejkolwiek wcześniejszej komunikacji ze strony NSZZ „Solidarność” w przedmiotowej sprawie oraz treść zarzutu stawianego przez niektórych związkowców, o rzekomym złamaniu przez ZMPSiŚ postanowień porozumienia zawartego w 2019 roku z BC – PS – czytamy w stanowisku spółki, która twierdzi, że na podstawie tego porozumienia Bulk Cargo zobowiązał się do zwrotu nabrzeży, na dzierżawę których ogłoszono niedawno przetarg.

Co zawierało porozumienie ZMPSiŚ z Bulk Cargo – Port Szczecin

Zarząd Portów przypomina, że 27 czerwca 2019 r. zawarł z Bulk Cargo – Port Szczecin porozumienie, w którym określone zostały m.in. szczegóły dalszej dzierżawy przez tę firmę terenów w szczecińskim porcie oraz inne działania umówione przez strony. Następnie, 5 listopada, obie spółki podpisały aneks do umowy dzierżawy z 15 września 1994 r., stanowiący realizację części postanowień porozumienia. Obydwa dokumenty – według ZMPSiŚ – gwarantują Bulk Cargo bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w porcie morskim w Szczecinie. Dlatego Zarząd Portów uważa za niezrozumiałą organizację pikiety, „wyraża jednak nadzieję na szybkie wyjaśnienie zaistniałej sytuacji i dalszą zgodną współpracę obydwu spółek”.

Dodajmy, że ogłoszony przez ZMPSiŚ przetarg dotyczy dzierżawy działek o łącznej powierzchni ponad 81,5 tys. m kw. Nieruchomości przeznaczone są m.in. do prowadzenia działalności przeładunkowej, produkcyjno-składowej, usług logistycznych itp. Okres dzierżawy ma wynosić do 30 lat. Oferty można składać do 9 marca br.

(ek)

Na zdjęciu: Pikieta związkowców przy bramie wjazdowej do Bulk Cargo – Port Szczecin.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

regalica
2020-03-03 10:57:38
niech se wezmom doradce to bedom mieli wsyfstko co chcom bo to wsyfsto ich jezd
gosc
2020-03-03 09:50:45
@Doker- to fakt, znajomość procedur przetargowych,ustaw,dofinasowań z UE ,i ogólnie prawa to wyższa szkoła jazdy a skąd tam takich speców by mieli miec?haha kapitalizm nierówno podzielił bogactwo za to komuna równo podzieliła biedę.
:)
2020-03-03 09:49:24
Bierta przykład z górników troche wungla wysypali w biurach posłow ,postraszyli najazdem na Warszawe i cyk 350zł podwyzki z kasy podatników a tu jakies paraprotesty buhahhaa ,ruski wegiel tonami jedzie, polski na hałdach a smog i rak zabija tysiace osob ,fajny kraj.@portowiec-lepszych specow masz wiesz gdzie ,jak tam promy kosmiczne,?
Barka
2020-03-03 08:15:59
No to do przetargu koledzy
Doker
2020-03-02 18:26:06
Przeciez oni nic nie wiedza o przetargach
Polskie Wilno.
2020-03-02 18:23:31
Na kopach ich z tego portu wywalić.Komuna się skończyła jest wolny rynek.Bulk cargo ma nabrzeże za pół darmo a z jakiej racji?Albo płacą normalne stawki albo won z portu.CBA powinno się tym zająć.
portowiec
2020-03-02 16:20:45
a co stoi na przeszkodzie aby bulk cargo złożył dobrą ofertę i wygrał przetarg. znowu pewnie chcą za darmo. co na to spec od wszystkiego niejaki Zahorski

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ