Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pierwszy tramwaj na Sosabowskiego [FILM]

Data publikacji: 28 maja 2024 r. 13:31
Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2024 r. 11:20
Pierwszy tramwaj na Sosabowskiego
- Duże było zdziwienie kierowców czy okolicznych mieszkańców, gdy na ul. Sosabowskiego pojawił się dziś tramwaj - napisał na Facebooku Piotr Krzystek. - Od wakacji takie obrazki już każdego dnia. Fot. Tramwaje Szczecińskie  

Pierwszy tramwaj przejechał nowym odcinkiem ul. Sosabowskiego w Szczecinie. We wtorek 28 maja odbył się przejazd techniczny tramwaju nowo wybudowanym torowiskiem między pętlą na os. Zawadzkiego a ul. Żołnierską. Uruchomienie tego szlaku jest planowane ma przełomie czerwca i lipca.

Widok tramwaju przejeżdżającego z ulicy Szafera w rondo Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ i dalej w nową część ulicy Sosabowskiego wywołał spore zaskoczenie wśród kierowców i pieszych.

- Nie stwierdziliśmy żadnych usterek, torowisko zostało wykonane zgodnie z projektem – powiedział po zakończeniu przejazdu prezes Tramwajów Szczecińskich, Krystian Wawrzyniak.

Pierwsze tramwaje z pasażerami od strony ulic Mickiewicza i Żołnierskiej na pętlę Os. Zawadzkiego wjadą na przełomie czerwca i lipca. Z odcinka między ulicami Wawrzyniaka i Żołnierską znikną tramwaje dwukierunkowe, a na ich miejsce wrócą „piątka” i „siódemka”, które będą zawracać nie na pętli „Krzekowo”, której już nie ma, a właśnie na pętli os. Zawadzkiego.
Pod koniec czerwca dla ruchu kołowego zostanie oddany liczący 1200 metrów nowy odcinek ulicy Sosabowskiego łączący dotychczasową ulicę Sosabowskiego z ulicą Szafera. Ponieważ będzie to nadal plac budowy, kierowcy otrzymają do dyspozycji po jednym pasie jezdni w każdą stronę.

- To dobre wiadomości dla mieszkańców tej części Szczecina, zwłaszcza os. Zawadzkiego, gości Netto Arena – mówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek, uczestnik dzisiejszego przejazdu technicznego. – Wreszcie połączą się dwa ciągi tramwajowe – Mickiewicza i Wojska Polskiego. To bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonalności całego systemu tramwajowego. Myślę, że po przeniesieniu ruchu kołowego na Sosabowskiego ulgę poczują też mieszkańcy ulicy Szerokiej.

Powodem przedpremierowego otwarcia nowej części ulicy Sosabowskiego jest planowana na początek lata budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Szerokiej i Żniwnej, a to z kolei wiąże się z koniecznością zamknięcia fragmentu ulicy Szerokiej. Otwarcie nowej części ulicy Sosabowskiego pozwoli utrzymać komunikację między os. Zawadzkiego i Krzekowem a zachodnimi obszarami Szczecina.

II i III etap przebudowy ulicy Szafera (od skrzyżowania z ul. Romera i ul. Modrą do ul. Sosabowskiego) to kolejna bardzo ważna inwestycja drogowa i tramwajowa w Szczecinie, która znacząco poprawi komunikację w rejonie ul. Szerokiej oraz dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego. Rozpoczął się 20 lutego ub. roku. Projekt jest realizowany na zlecenie Gminy Miasto Szczecin, a rolę inwestora zastępczego pełni Spółka Tramwaje Szczecińskie. W ramach inwestycji powstają: dwukierunkowa droga wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami, trzy przystanki autobusowo-tramwajowe, jeden przystanek tramwajowy, dwie zatoki autobusowe.

W rezultacie dwupasmowa dwukierunkowa arteria połączy ulicę Krzywoustego (przez 26 Kwietnia, Taczaka i Sosabowskiego i przebudowaną Szafera) z al. Wojska Polskiego. Obsługę linii tramwajowych ze zlikwidowanej pętli Krzekowo przejmie pętla Os. Zawadzkiego.

Wartość kontraktu to 102 mln zł brutto. Połowę tej kwoty gmina Szczecin otrzymała z rządowego programu Polski Ład. Wykonawca: Konsorcjum firm TORMEL Sp. z o.o. i STANLED I Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia: luty 2025. (K)

Film: Facebook/ Prezydent Szczecina

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Piotr
2024-05-30 15:20:28
Czytajac słowa krytyki odpowiem cytatem z mojego mentora kolejowo-tramwajowego : ,,to najlepiej nic nie róbmy i idzmy do domu"😉
Lila
2024-05-29 20:21:45
Krzystek przejachał się nowym tramwajem, po nowym torowisku w niezbyt upalny dzień,no i ma powody do zadowolenia. Serdecznie zapraszam do korzystania z mzk każdego dnia, szczególnie polecam żółte tramwaje, w upalne dni, polecam czekanie na przesiadkę na wybetonowanych przystankach. Krzystek, poznaj swoje miasto!
@monika
2024-05-29 11:16:17
To jest tez moje miasto, nigdzie sie nie wyprowadzam. Zachwycaj sie dalej niedorobkami i nieudolnoscia wladz miasta.
Montażysta
2024-05-29 10:20:05
No i dobrze, z Turkusowej aż do hali na Szafera. Szybko się uwinęli, ale to na plus. I przemontujcie ten filmik bo w tych chaotycznych i rozskakanych kawałkach niemal ginie ten nowy odcinek torów.
Monika
2024-05-29 09:01:54
Czytanie komentarzy, to strata czasu…. Wszystko na nie, źle… i bezmyślna krytyka. Szczecin to obecnie metropolia… same zmiany, udogodnienia, jest pięknie. Krytykującym proponuję zmianę miejsca zamieszkania… nic na siłę!
Szczecin
2024-05-29 07:06:21
Krzystek się podnieca zaraz wyjdą poprawki i buble na nowym torowisku i co powie doskonała robota są ine rozgrzebane prace torowe które latami się ciągną i jest zajebiście
scecinkrytykuje!
2024-05-28 23:14:13
jak zwykle jak czytam tych sługusów, szczujni, krytykantów wszystkiego co się dzieje w Szczecinie i za rządów P Kryska to ŻYGAĆ się chce!!! śmiecie von z miasta i krytykować stolice - jak wam pozwolą albo inne miasto!!! a to asfalt gamoniowi się nie podoba at obraz skacze !!!! Psychiatryk czeka!!! w GS24 nie ma Komentarzy i mamy spokój!! Z Polic ma problemy - a może Samolotem, Długopis poleca!!!
Jan
2024-05-28 18:23:30
Połowa sfinansowana z Polskiego Ładu. A w kampani wyborczej KO z Marchewką twierdzą że Polski Ład zabrał pieniądze Szczecinowi. Znowu kłamią.
Nie ekspert
2024-05-28 18:09:12
Asfalt na torowisku jes poto żeby sluzby miały wolną droge wrazie zdarzen losowych
@Czym
2024-05-28 17:12:42
Pesy Swingi mają 40 lat? Ciekawe rzeczy tu nam opowiadasz.
DaNang
2024-05-28 16:59:38
Robią wciąż nowe, bezsensowne połączenia, ale by dojechać z Pomorzan na Niebuszewo musimy męczyć się naokoło. Czemu nie ma połączenia autobusowego przez Bohaterów Warszawy i Piotra Skargi. Ułatwiłoby to życie wielu mieszkańców i rozluźniło zapełnione tramwaje, które muszę zbierać całe miasto po kolei. 20 lat temu mieliśmy bardzo dobrych urbanistów - dzisiaj pogorszyli system skrzyżowań, powodując korki, i budują nic nieznaczące połączenia
niebuszewo
2024-05-28 16:25:33
Co to za nowa moda z tym skakaniem w filmie - nie mozna popatrzec az boli glowa i oczy...
Czym?
2024-05-28 14:50:36
Czym Wy chcecie jeździć po tych torowiskach ? Tym złomem 40 letnim, który w 2/3 nie nadaje się do dalszej eksplatacji ?
prośba
2024-05-28 14:50:18
Jak przykładowy student z Polic będzie jechał na uczelnię na Żołnierską? Autobusem z Polic do Głębokiego. Tam przesiądzie się na tramwaj jadący do ronda Olszewskiego. Tam przesiądzie się na tramwaj jadący do pętli Zawadzkiego. Tam przesiądzie się na tramwaj 5 albo 7 i dojedzie na Żołnierską. Za każdym razem trzeba czekać. Nie było by takiego problemu, gdyby autobus z Polic kończył bieg na pętli Zawadzkiego albo alternatywnie np. tramwaj 5 kończył bieg na Głębokim. Stąd apel do władz miasta.
ekspert
2024-05-28 14:40:53
i po co znowu asfalt w torowisku? czy te urzędasy nie nauczą się?
Brawo Krzystek
2024-05-28 14:34:29
Obietnice wyborcze są spełniane. To warte docenienia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA