Mieszkańcy, którzy wnioskowali o dodatki węglowe, a te zostały zweryfikowane przez Szczecińskie Centrum Świadczeń, mają już pieniądze na kontach. Pierwsze przelewy wyszły we wtorek, 27 września, dzień po burzliwej nadzwyczajnej sesji rady miasta, na której przegłosowano uchwałę o przyjęciu do budżetu miasta ponad 61 milionów złotych przeznaczonych na dopłaty dla tych szczecinian, którzy mieszkania i domy opalają węglem kamiennym.
Pierwszą transzę środków w wysokości 17 milionów złotych Szczecińskie Centrum Świadczeń otrzymało od wojewody w miniony czwartek. O tym, by niezwłocznie je wypłacać, mówił nie tylko Zbigniew Bogucki, ale także apelowali radni miejscy obradujący 26 września.
W Szczecinie, tylko do ubiegłego poniedziałku, przyjęło 8129 wniosków o dopłaty, jednak miasto spodziewa się ich ponad 20 tysięcy. Zatwierdzona uchwała 224/22 pozwoliła na natychmiastowe przelanie po trzy tysiące złotych tym, których wnioski zostały już sprawdzone i zamknięte.
- 27 września wysłaliśmy pieniądze dla 2 702 gospodarstw domowych - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. - W sumie to 8 milionów 106 tysięcy złotych. Otrzymali je ci, których wnioski były prawidłowe i nie wymagały uzupełnienia.
Warto dodać, że wnioski rozpatrywane są zgodnie z datą ich złożenia, zarówno na starych, jak i nowych zasadach obowiązujących od 20 września, które doprecyzowały, że o dodatek węglowy może ubiegać się jedno gospodarstwo domowe.
Przypominamy: w przypadku, gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. Natomiast w przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy.
Wnioski o trzy tysiące wciąż można składać zarówno w Szczecińskim Centrum Świadczeń, jak i przez profil zaufany ePUAP. Posiadacze pieców opalanych węglem kamiennym mają na to czas do 30 listopada 2022 roku.
(kel)