Kto jeszcze nie widział, jak się moszczą w gnieździe, składają jaja i opiekują pisklętami, ten wciąż ma szansę podpatrywać pustułki na szczecińskim urzędzie. Ich młode rosły na podloty, co biegają i prostują skrzydła na gzymsie szpinakowego pałacu.
Transmisja online jest dostępna na stronie: www.szczecin.pl/chapter_59325.asp Prowadzona - jak dla podglądania gniazda pustułek - z mało oczywistego miejsca: zagłębienia w murze na trzecim piętrze wewnętrznego dziedzińca Urzędu Miejskiego w Szczecinie.
Centrum Informacji Miasta na bieżąco relacjonuje kolejne etapy z życia ptasiej rodziny. Ostatnio przekazało następujący komunikat: „Pięć młodych pustułek, które mieszkają w gnieździe w gmachu magistratu zaczęło opuszczać swoje gniazdo. To pierwszy krok do opanowania umiejętności latania. Sokoły nabrały już odpowiedniej masy i są znacznie odważniejsze. Coraz częściej spacerują po gzymsie przy swoim gnieździe. Młode ptaki coraz częściej będę próbować lotów na krótkich dystansach, między dachami sąsiednich budynków. Gdy będą w pełni gotowe, na stałe opuszczą gniazdo".
Pustułki to drapieżniki z rodziny sokołowatych. Niewielkie: o długości do 37 cm, wadze niewiele ponad 200 gram, a rozpiętości skrzydeł do 78 cm. Objęte ścisłą ochroną gatunkową. Coraz ich mniej - w Polsce występuje około 3 tysięcy par pustułek. Właśnie jedna z nich rezyduje w szczecińskim magistracie.
Ptaki tego gatunku żyją do 15 lat. Wszystko wskazuje więc na to, że na szczecińskim urzędzie gniazduje kolejne pokolenie tych ptaków. Pisklęta w gnieździe często pozostają same. Oboje rodzice polują, by zdobyć im pokarm (głównie gryzonie i mniejsze ptaki). Pozostaną pod ich opieką maksymalnie do 35 dnia życia. Teraz są w fazie tzw. podlotów. Zatem wkroczyły w etap nauki fruwania. Potem ruszą ku Afryce, a ich rodzice - na południe Europy. ©℗
(an)
Fot. UM Szczecin