wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Dzień bez podziałów? Radni PO nie przyjdą

Dzień bez podziałów? Radni PO nie przyjdą

Dzień bez podziałów? Radni PO nie przyjdą
Data publikacji: 2015-11-10 17:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 1577 36675

W środę, 11 listopada, zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta w Świnoujściu. W jej trakcie honorowe obywatelstwo otrzyma kilku mieszkańców miasta. Uhonorowani zostaną również pionierzy Świnoujścia. Rajcy PO postanowili zbojkotować uroczystość. 

Przedstawiamy w całości oświadczenie piątki radnych PO:

“Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP oświadcza, że nie weźmie udziału w uroczystej Sesji Rady Miasta Świnoujście zwołanej w dniu Święta Niepodległości, podczas której nastąpi nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Świnoujście

Tak wyjątkowa data zasługuje na szczególne upamiętnienie, powinna jednoczyć, a nie dzielić. Powinna budować, a nie tworzyć podziały. Honorowe Obywatelstwo powinno zostać nadane po konsultacjach społecznych, a nie w wyniku ustaleń Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Miasto Świnoujście tworzy wspólnota Mieszkańców o różnych poglądach - zarówno prawicowych jak i lewicowych, postkomunistycznych jak i solidarnościowych. Stanowczo protestujemy przeciwko zawłaszczaniu i wykorzystywaniu tej wspólnoty dla budowania własnych celów politycznych, jak to się stało w przypadku tej inicjatywy. 

Szanujemy nominacje Honorowego Obywatelstwa Miasta Świnoujście - wśród wyróżnionych postaci znajdują się z pewnością wartościowe osoby, które swoją pracą przyczyniły się do rozwoju i budowy miasta, ale są też osoby których „zasługi” budzą nasze poważne wątpliwości natury moralnej. Co więcej, w 25 rocznicę obchodów samorządności celowo pominięto osoby, które walczyły o niepodległość, solidarność i demokrację. 

Swój stanowczy sprzeciw wyrażamy również w związku z trybem prac zespołu, który obradował nad „nominacjami” Honorowego Obywatelstwa. Prace zespołu toczyły się w atmosferze emocjonalnego szantażu ze strony Klubu Radnych SLD. Z przykrością oświadczamy, że w trakcie tworzenia regulaminu i wyłaniania kandydatów Pani Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Agatowska wykazała się brakiem obiektywizmu, forsując wyłącznie budzących poważne wątpliwości kandydatów zgłoszonych przez lokalną lewicę, odrzucając proponowany i przyjęty przez wszystkie kluby kompromis. Stoimy na stanowisku, że tak ważny element budowy tożsamości historycznej Miasta powinien być szeroko konsultowany, a nominacji powinna dokonywać niezależna kapituła złożona z historyków, a nie  polityków.”

Na zdj.: Jan Borowski ze świnoujskiej PO. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie