wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Oszuści nie próżnują. Podają się za policjantów

Oszuści nie próżnują. Podają się za policjantów

Oszuści nie próżnują. Podają się za policjantów
Data publikacji: 2020-08-13 13:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-16 09:55
Wywietleń: 922 469576

Policja przypomina, iż oszuści w dobie koronawirusa wcale nie próżnują. Przestępcy, którzy oszukują seniorów stają się coraz bardziej przebiegli i cały czas zmieniają sposoby działania. W ostatnich dniach w naszym regionie miały miejsce kolejne próby wyłudzeń na tzw. „wyciek danych osobowych”.

Schemat działania sprawców wygląda zawsze bardzo podobnie.

- Na stacjonarny numer telefonu dzwoni mężczyzna, który podaje się za policjanta. Opowiada o prowadzonym śledztwie związanym z „wyciekiem” danych osobowych z któregoś z banków. Informuje, że rozmówca znajduje się na liście osób, których dane zostały wykradzione, oraz że został wezwany do jednostki policji, ale możliwe że wezwanie gdzieś zaginęło lub jeszcze nie dotarło. Na potwierdzenie swojej historii podaje swój zmyślony numer służbowy. W trakcie pierwszej rozmowy nie musi jeszcze paść żądanie pobrania pieniędzy z banku, to dopiero wstęp do oszustwa, wprowadzenie rozmówcy w zmyśloną historię i przekonanie go, że rzeczywiście rozmawia z policjantem. Pierwsza rozmowa ma za zadanie uśpić czujność rozmówcy i przygotować go do kolejnych rozmów w trakcie których otrzyma instrukcje związane z podjęciem gotówki w banku, likwidacji lokat czy przygotowania domowych oszczędności - opisują funkcjonariusze z zachodniopomorskiej policji.

Policja ostrzega przed oszustami, apeluje o szczególną ostrożność i podejmuje konkretne działania mające na celu zmniejszenia liczby przestępstw tego typu. Ofiarami oszustów najczęściej są seniorzy. Jedna z funkcjonariuszek z Wydziału Prewencji KMP w Szczecinie przeprowadziła kolejne działania prewencyjno–profilaktyczne podczas indywidualnych spotkań z mieszkańcami naszego miasta.

- Policjantka omawiała techniki i metody, jakimi posługują się sprawcy oszustw na tzw. wnuczka czy policjanta, jak również sposoby przeciwdziałania tego typu zdarzeniom. Przekazywała także materiały informacyjno-edukacyjne nawiązujące bezpośrednio do przedmiotowej tematyki oraz jak należy zabezpieczyć się przed wysokimi temperaturami powietrza - wyjaśnia mł. asp. Monika Malińska z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. ©℗

(KK)

Fot. KMP Szczecin

Na zdjęciu: Jedna z funkcjonariuszek z Wydziału Prewencji KMP w Szczecinie przeprowadziła rozmowy prewencyjno–profilaktyczne z mieszkańcami.

Komentarze

czytaj dalej
I mów o tym wszędzie. Nie każdy czyta, nie każdy umie myśleć o kimś więcej, niż o sobie. Nawet myśląc o innych robi się to często wyłącznie dla spokoju własnego sumienia. Trzeba się osobami starszymi zajmować i powtarzać jak mantrę, że obcym nie należy ufać, a wszelkie kontakty wyłącznie z przyjaciółmi i rodziną.
2020-08-16 09:03:56
czytam
Coś jest nie tak . Pełno ostrzeżeń a oszuści zarabiają na urlopy na Hawajach. Jest coś takiego jak "otępienie starcze " . Co jako dzieci " staruszków " zrobiliśmy ,żeby ich nie okradano ?
2020-08-13 17:28:45
@gg
głupota nie lubi konkurencji. dlatego ty jesteś bezkonkurencyjny
2020-08-13 16:34:37
gg
Przecież cała Policja to jedno wielkie oszustwo. Rozumiem, że nie lubią konkurencji :P
2020-08-13 15:09:55
I
Oby tacy podrabiańcy trafili na prawdziwego policjanta, to by się skończyło oszukiwanie.
2020-08-13 14:36:40

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie