Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Oszuści dzwonią w środku nocy

Data publikacji: 22 lipca 2023 r. 20:41
Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2023 r. 14:00
Oszuści dzwonią w środku nocy
W nocy z piątku na sobotę wyłudzono 25 tysięcy złotych metodą "na wnuczka". Teraz oszuści dzwonią oni do seniorów w godzinach nocnych.    

Dzwonią do seniorów w środku nocy informując, że ich bliski spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze, by uniknąć poważnych konsekwencji. W ten sposób tylko z z piątku na sobotę wyłudzili w Szczecinie 25 tysięcy złotych. Policja apeluje, by ostrzegać starsze osoby przed takim działaniem przestępców.

Oszuści używają sprawdzonych i przebiegłych metod wyłudzenia pieniędzy metodami "na wnuczka", "na policjanta", "na oficera CBA" czy "pracownika banku". Dzwonią do starszych ludzi  i wykorzystując ich ufność, wymuszają przekazanie konkretnych kwot pieniędzy. Bardzo często chodzi o naprawdę spore sumy. Przestępcy grają na emocjach, podają się m.in. za bliskich, którzy potrzebują natychmiastowej finansowej pomocy z powodu wypadku, czy za pracowników służb, ostrzegając przed rzekomym włamaniem na konto seniora. W ten sposób wyłudzają również niezbędne dane osobowe, które umożliwiają wejście na konta bankowe swoich ofiar. 

 - Tym razem dzwonią do seniorów i przedstawiają legendę, według której członek rodziny spowodował tragiczny w skutkach wypadek samochodowy. Aby uniknąć konsekwencji, senior ma wpłacić ogromną kwotę pieniędzy, po które przyjdzie „ktoś z policji” albo adwokat - informuje policja.

Ale przestępcy zmieniają swoje metody. 

 - W ostatnim czasie zmodyfikowali taktykę działania i telefonują do osób starszych w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy seniorzy już śpią. To działanie mające na celu wzmocnić psychologiczny efekt stresu i dezorientacji. Dodatkowo w sposób przebiegły informują swoje ofiary podczas rozmowy telefonicznej, by nigdzie więcej do rana nie dzwoniły, ponieważ ich telefon jest na podsłuchu. W ten sposób opóźniają jakąkolwiek reakcję - ostrzegają szczecińscy policjanci.

Pamiętajmy - policja nie dzwoni nigdy z żądaniem przekazania pieniędzy czy wrażliwych danych. Nie informuje też o swoich działaniach telefonicznie. Zawsze, kiedy otrzymamy taki telefon, musimy wiedzieć, że może być to próba wyłudzenia naszych oszczędności. W tej sytuacji należy natychmiast wezwać policję. 

KMP zaleca też konkretne środki ostrożności:- Jeżeli ktoś twierdzi, że jest naszą rodziną, bądź przedstawicielem służb państwowych, weryfikujmy tego rodzaju informacje. Aby to zrobić, rozłączmy połączenie i po upewnieniu się, że w słuchawce jest wolny sygnał, zadzwońmy pod numer członka rodziny lub numer alarmowy służby, na który powoływał się nasz rozmówca. Nie wierzmy w historię, że telefon jest na podsłuchu. 

Pamiętajmy również o tym, aby nikomu nie wyjawiać naszych danych osobowych: numeru telefonu komórkowego, numeru konta itp. Mogą one zostać wykorzystane przez oszustów. W przypadku takiego telefonu stanowczo domagajmy się, aby osoba która dzwoni, przedstawiła się. 

- Bardzo ważną sprawą jest również to, aby nie zgadywać personaliów osoby, która do nas dzwoni i stanowczo żądać przedstawienia się rozmówcy. Oszuści bardzo często podszywają się pod dane personalne osób, które wcześniej zostały im wyjawione przez samych pokrzywdzonych - ostrzega policja. 

(aj)

Fot. Sylwia Dudek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wnusio zatroskany
2023-07-23 13:58:50
a 14 emerytura już na koncie czy przed wyborami? bo nie wiem kiedy do babuni przyjść z wizytą.
Ck
2023-07-23 11:10:48
Ja jestem emerytem, mam stacjonarny telefon w Orange, ale nie mam w domu nawet jednego tysiąca złotych w gotówce. Skąd w środku nocy emeryci mają po kilkadziesiąt tysięcy złotych?.... No i jak napisał przedmówca, nie jest ważne że wnuczek po pijaku zabił kogoś lub ciężko ranił, ważne by go od pierdla uratować.
Piotr
2023-07-23 08:36:07
Oszuści naciągają łapówkarzy seniorów. Senior wręcza kasę pod stołem, żeby syn uniknął kary za spowodowanie wypadku. Oszust wyciaga kasę od nieuczciwej osoby mającą gdzieś rzekomą ofiarę wypadku spowodowanego przez syna etc. Po trupach innych do celu, po kalectwie ofiar do celu.
Hermenegilda
2023-07-22 22:40:37
Muszą trafiać na wyłącznie dobre babcie. Dla przykładu moja nieżyjąca od 20 lat babcia miała swoje wnuczki w głębokim poważaniu, kochała tylko siebie i odwróciła się od dzieci i wnuków. Dlatego nie nabrałaby się na taki numer oszustów. Przecież nigdy nie pomogłaby rodzinie. Jaki z tego wniosek?
Leo Bonhardt
2023-07-22 20:54:31
Niezła jest też metoda "na Józka". Starczy zapytać się imię, którego żaden krewny, czy powinowaty nie nosi, dla przykładu Józek niech będzie. W przypadku potwierdzenia wiadomo co dalej robić.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA