Czwartek 21 października 2021r. 
REKLAMA

Oszukiwali na "złote" monety. Wpadli w Gryficach

Data publikacji: 2021-09-23 09:12
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-23 20:24
Oszukiwali na "złote" monety. Wpadli w Gryficach
Fot. policja  

Podejrzani mężczyźni działali prawdopodobnie na terenie całego kraju. Do tej pory usłyszeli kilka zarzutów oszustwa, jednak pokrzywdzonych może być więcej. Najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Trafili tam dzięki temu, że rozpoznał ich policjant z gryfickiej komendy, który zajmował się tego typu przestępstwami.

Mężczyźni popełnili kilka przestępstw w ciągu minionych pięciu lat. Materiał dowodowy zebrany w sprawie pozwolił na przedstawienie czterech zarzutów oszustwa dotyczący wyłudzenia 54 tys. zł.

"Złote" monety z fałszywym certyfikatem

W każdym przypadku scenariusz był ten sam. Jeden z oszustów wcielał się w rolę obcokrajowca mówiącego z silnym akcentem rosyjskim, który zaczepiał wytypowaną osobę i pytał o lombard, sugerując, że handluje elektroniką np. telewizorami lub laptopami, proponując czasami jakiś telewizor do sprzedania. Wtedy pojawiał się drugi z oszustów, rzekomo przypadkowy przechodzień, który z kolei wcielał się w rolę tłumacza, uprzejmego człowieka chcącego pomóc. Oszuści prowadzili rozmowę zawsze w taki sposób, aby zainteresować możliwością kupna złotych monet w atrakcyjnej, wręcz okazyjnej cenie. Widząc zainteresowanie potencjalnego kupca, w ustronnym miejscu prezentowali złote monety. Następnie jeden z nich szedł do jubilera, aby potwierdzić ich autentyczność. Wracał z podrobionym dokumentem zawierającym wycenę i zapis o autentyczności towaru. Tak zmanipulowana osoba, kupowała monety przekazując gotówkę. Po transakcji oszuści przepadali bez śladu.

Zatrzymany podejrzany o oszustwo na złote monety w Gryficach

- W ubiegłym tygodniu policjanci wydziału kryminalnego z Gryfic zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzewanych o dokonanie oszustw metodą „na złote monety” - informuje podkom. Zbigniew Frąckiewicz. - Na uwagę zasługuje fakt, że policjant w przeszłości zajmujący się opisywaną sprawą oszustów, rozpoznał ich na jednej z gryfickich ulic. Dzięki temu zaplanowano zatrzymanie podejrzanych, a następnie doprowadzono do policyjnego aresztu - podkreśla funkcjonariusz.

Mogli działać w całym kraju

Mężczyźni w wieku 60 i 56 lat byli kompletnie zaskoczeni. Po zatrzymaniu usłyszeli cztery zarzuty doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Przyznali się do zarzucanych im czynów. Policjanci znaleźli w samochodzie, którym poruszali się mężczyźni fałszywe monety, pastę polerską oraz fałszywe dokumenty potwierdzające autentyczność i wartość monet.

Na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Sprawa ma charakter rozwojowy, gdyż z ustaleń policjantów wynika, że proceder mógł być prowadzony na terenie całego kraju.

Oprac. (k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

swen
2021-09-23 20:19:38
to Hołownia na występach!
hahaha
2021-09-23 16:19:25
jakby samemu nie mozna bylo isc z klientem do jubilera - tylko musial isc "wlasciel" monet i przyniesc zaswiadczenie ;))) ogolnie mowiac = ludzie to idioci
Heheszki
2021-09-23 12:34:13
Trzeba mieć siano zamiast mózgu by dać się nabrać na taki numer. Oszukani to pewnie turyści z goleniowa, stargardu lub gryfina

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ