Ekoport są trwałym i ważnym filarem systemu odbioru i zagospodarowania odpadów w Szczecinie. O tym, że są potrzebne, świadczy zwiększająca się wyraźnie z roku na rok ilość odpadów, które mieszkańcy miasta w nich zostawiają. Stąd decyzje o budowie następnych.
Właśnie trwa budowa kolejnego, który powstaje przy ul. Harcerzy. Będzie on spełniał wszystkie niezbędne wymogi dotyczące odbioru odpadów problemowych, ale pełnił będzie także funkcje edukacyjne.
Inwestor zapewnia, że prace przy budowie ósmego już ekoportu w mieście przebiegają planowo i że będzie on oddany do użytku bez opóźnień. Na jednym z wchodzących w jego skład obiektów znajdą się baterie słoneczne, a wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna wystarczy do zasilenia całego ekoportu. Do obsługi punktu wykorzystywana będzie również zbierana do podziemnych pojemników woda deszczowa. Tego w siedmiu działających na terenie Szczecina ekoportach nie ma. Dlatego ten, który powstaje przy ul. Harcerzy, będzie różnił się od pozostałych. Inwestycja kosztować będzie blisko 4,5 miliona złotych.
Warto dodać, że mieścić się w nim będzie także multimedialna sala konferencyjno-edukacyjna, z której będą mogli korzystać uczniowie szczecińskich szkół. Odbywać się tam będą lekcje i szkolenia z zakresu ekologii. ©℗
(mos)
Fot. Mirosław Winconek