Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Dom na słońce i samochód na prąd

Data publikacji: 15 lipca 2016 r. 09:57
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
Dom na słońce i samochód na prąd
 

Program Prosument cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. I nawet jeśli oferta zniknie z rynku, nie zostaniemy z niczym. Wystartował bowiem nowy program Eko Fundusze.

Mieszkańcy naszego regionu coraz chętniej montują na swoich domach panele słoneczne, inwestują w pompy ciepła lub instalują małe elektrownie wiatrowe. Realizując tego typu projekty mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek i dotacji. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszy się program Prosument, który jest realizowany za pośrednictwem m.in. wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zachodniopomorski fundusz przewiduje, że do końca br. osiągnie liczbę 2 tysięcy projektów prosumenckich na łączną kwotę 72 mln zł.

- Niestety wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że program Prosument będzie wstrzymany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dlatego już dzisiaj wychodzimy z propozycją programu Eko Funduszy dla osób fizycznych - mówi Jacek Chrzanowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Eko Fundusze wystartowały w lipcu br. Jest to program pożyczek (2 proc. w skali roku) dla osób fizycznych na zakup elektrycznych - samochodów, skuterów i rowerów. Są to też środki na odnawialne źródła energii i termoomodernizację (w tym wymianę stolarski drzwiowej i okiennej oraz prace dociepleniowe). Pożyczki na zakup pojazdów są udzielane do 5 lat, a na pozostałe inwestycje do 15 lat.

W Eko Funduszach są też przewidziane częściowe umorzenia pożyczek (do 20 proc. wartości inwestycji). Nie obejmują one jednak zakupów pojazdów elektrycznych. Nabór wniosków do Eko Funduszy potrwa do wyczerpania puli na 2016 rok (wynosi ona 5 mln zł - pieniądze pochodzą ze środków statutowych WFOŚiGW).

A jeśli już ktoś zdecyduje się i kupi samochód na prąd, to gdzie go naładuje? Prawdopodobnie jeszcze w tym roku powstaną w Szczecinie trzy punkty ładowania. ©℗

(masz)

Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Max
2016-07-15 15:26:57
Państwo Polskie powinno przejąć nadzór ( czy może większą kontrolę stosować) nad prywatnymi firmami, które montują pompy ciepła, solary, czy też zajmują się fotowoltaiką. Wiem to z własnego doświadczenia, że właściciele takich firm zawarli między sobą układ w całej Polsce i nikt obcy się nie do nich nie dostanie. Miałem taki przypadek, że na gwarancji trzeba było wykonać pewne zabezpieczenie, to bardzo trudno było to wyegzekwować a do tego musiałem zapłacić, ( bo mi zależało żeby się instalacja nie zniszczyła. To są bardzo drogie inwestycje z tego powodu, że właściciele takich firm chcą bardzo dużo zarobić, a się nie narobić. Ceny za wykonanie są bardzo wysokie i brane z sufitu. U mnie np. zamontowano stary kocioł na wodę( ciepłą), który wewnątrz jest zardzewiały. Gdy zwróciłem uwagę, że po 2 latach jest w środku rdza to wykonawca mi powiedział idź pan do Sądu. Oprócz tego wykonawca instalacji pompy ciepła wziął 3 000 zł za przeszkolenie mnie, jednak nic nie chciał powiedzieć na temat działania i obsługi pompy ciepła, prawie tak trzymają tajemnicę swojego zawodu jak informatycy. Na szczęście sobie radzę, bo jestem inżynierem i mam pojęcie.
Urszula
2016-07-15 11:39:44
Dlaczego dofinansowane są tylko pożyczki. Czy tylko banki mają na wszystkim zarabiać?????Ja nie chę brać pożyczek!!!! Dlaczego nie ma dopłaty do pompy ciepła, czy może powinna mniej kosztować energia elektryczna, która jest potrzebna do działania pompy ciepła. Ja zamontowałam pompę ciepła i wszystko jest dobrze ale jest nieopłacalna, bo drogi jest prąd, i wychodzi tak jakbymn ogrzewała się energią elektryczną

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA