Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Osiem osób oskarżonych o korupcję w PŻM

Data publikacji: 21 maja 2019 r. 12:48
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:40
Osiem osób oskarżonych o korupcję w PŻM
 

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom. Zarzucono im m.in. udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej – na szkodę Polskiej Żeglugi Morskiej. Czyny te zagrożone są karą do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie ustalił, że oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej udzielali i przyjmowali korzyści majątkowe. Ponadto, w latach 2007-2014 dopuścili się popełnienia przestępstw menadżerskich na szkodę Przedsiębiorstwa Państwowego Polska Żegluga Morska z siedzibą w Szczecinie i podmiotów zależnych.

– W toku śledztwa prokurator ustalił, że mechanizm przestępczy polegał m.in. na uzgadnianym zawyżaniu kwot na fakturach za realizowane usługi spedycyjne o wartość nienależnych korzyści majątkowych przekazywanych pracownikom ówczesnego Działu Spedycji PŻM PP w zamian za wybór ustalonych podmiotów jako wykonawców zleceń – informuje Prokuratura Krajowa w komunikacie. – Łączna kwota przyjętych i udzielonych korzyści majątkowych opiewała na kwotę 8 milionów złotych.

Dodajmy, że prokurator zabezpieczył mienie oskarżonych o łącznej wartości ponad 3,5 mln zł na poczet przyszłych kar i finansowych środków karnych. To mieszkania, samochody, jachty, numizmaty, ponadto cenne obrazy kolekcjonerskie m.in autorstwa Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego i Tadeusza Makowskiego.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat oraz przepadek korzyści majątkach pochodzących z przestępstwa.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ignoranci
2019-05-22 17:28:50
Drodzy komentatorzy, poczytajcie dokładnie wypowiedzi Pana B.w różnych mediach i kwoty tych "przekrętów" są różne w zależności dla kogo są publikowane? Może zamiast chwalić Pana B. za to co chce zrobić, a na co nie będzie kasy chyba że znowu sięgnie do kieszeni marynarzy, ale i tak będzie mało, może wypadało by się zapytać dlaczego niszczy związki w PŻM, a nadal na swoich "usługach" ma Pana kpt.Foltę który bardzo mocno przyczynił się do odwołania Pana Brzezickiego z funkcji Dyrektora Naczelnego, i jako Przewodniczący Rady Pracowniczej pomógł doprowadzić firmę na skraj bankructwa? Dlaczego człowiek który jest z PiS-u chce wyrzucić polskich pracowników a zatrudnić obcych? Dla kogo jest "niby" ratowany PŻM firma Państwowa, kosztem pracowników wprowadza się program inwestycyjny a po kasie niby hula wiatr? Wszystko to jest propaganda i szykowanie dla siebie i znajomków miejsc pracy na przyszłość?
SpedycyjneMachlojki
2019-05-22 13:19:22
Zdaje się, że główny oskarżony był działaczem zakładowej S ! Czy przewodniczący związku go popierał albo bronił ?
inspektor techniczny- intendent
2019-05-22 09:11:54
Inspektor techniczny (intendent) również swoje brał na każdym statku - wizyty. Zapytać załogę zamustrowaną na danym statku i kapitana, co się działo. Sami wybierali "swoje zaprzyjaźnione" firmy do zleceń. A ile rzeczy domawiali? A co się działo przy remontach statków, gdy inspektor prowadził nadzór? Przywoził "żone" w czasie remontu na niedzielę! A imprezy po zakończonym remoncie!
Tomcio
2019-05-22 08:19:07
To może niech jeszcze Prokurator zbada wątek budowy statków w Chinach, które przeważnie pierwszy swój rejs miały do stoczni celem naprawy. To tak jakbym z salonu samochodowego wyjeżdżał autem od razu do mechanika, ponieważ nowe auto wymaga naprawy. Wystarczy chyba zrobić bilans budowy statku w Chinach plus jego remont po wybudowaniu w porównaniu z budową w normalnych stoczniach, czyli tam gdzie nie robią z gorszych materiałów. Jeśli bilans wyjedzie na 0 to ok, ale różnie to może być. Jak już tak chcą kompleksowo badać sprawę korupcji, to może jeszcze tak wątek zaopatrzenia? Tak mi się wydaje, że jak badamy coś to kompleksowo a nie tylko wybiórczo na zlecenie pewnie ktosia.
dr
2019-05-22 00:06:37
a czemu sa na wolnosci? ten z buska zdroju kumpel nozownika wystarczyło ze skierował do baby grozby karalne i siedzi w areszcie a ci okradali na grube miliony i w kapciach domowych sie wygrzewaja?????????
Żona marynarza
2019-05-21 21:49:02
Rozumiem ze złodzieje ddadza pieniadze i zostana wypłacone odprawy i jubileuszówki .
Martin
2019-05-21 17:42:49
Dobrze nawet bardzo dobrze, że nie którzy zostaną pociągnieci do odpowiedzialnosci. Szkoda, że tak późno. Jednak mimo wszystko wszystko są to prywatne wycieczki i odgrywanie się Pana komisarza za 2000 - 2002
A Rada Pracownicza nic nie widziała ?
2019-05-21 16:58:52
Kilkadziesiąt lat Rada Pracownicza w PŻM miała chyba tylko dwóch przewodniczących. Zmieniali się co dwa lata. I nic o tym procederze nie wiedzieli ? Cytaty z internetu "...Rada Pracownicza w przedsiębiorstwie państwowym, jakim jest PŻM, to organ, który na wniosek dyrektora naczelnego podejmuje uchwały w sprawie najważniejszych decyzji, związanych z funkcjonowaniem firmy..." "...Rada Pracownicza decyduje o najważniejszych sprawach przedsiębiorstwa, w tym uchwala plany finansowe na kolejne lata, przyjmuje bilans, powołuje i odwołuje członków zarządu, podejmuje uchwały na temat zakupu i sprzedaży statków itd. Kpt. ż. w. ... pełnił funkcję przewodniczącego także w zeszłej kadencji Rady Pracowniczej..."
Brawo Prokuratura Krajowa.
2019-05-21 13:49:17
Od upadku komuny , wszyscy w PŻM wiedzieli , że w biurowcu wielu cwaniaków kręci lody. To komuna i ich potomkowie , bo kontrolę nad PŻM przejęli postkomuniści w III RP. Kiedyś zaszokował mnie szef PIS , Brudziński , jak powiedział , że należy pozwolić ludziom z PŻM rządzić po swojemu. Czy naprawdę nie wiedział , że to postkomunistyczna sitwa kontroluje wszystko ? Ta dzisiejsza sprawa to tylko wierzchołek góry lodowej.
:-)
2019-05-21 13:05:15
To bardzo ważna informacja, że nie kto inny jak Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie ustalił i skierował. Na szczęście - powtórzona dwa razy w ośmiu zdaniach :)
Leon zawodowiec
2019-05-21 12:56:51
Ruszyl program cela+?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA