sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Osiem osób oskarżonych o korupcję w PŻM

Osiem osób oskarżonych o korupcję w PŻM

Osiem osób oskarżonych o korupcję w PŻM
Data publikacji: 2019-05-21 12:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:40
Wywietleń: 2886 392419

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom. Zarzucono im m.in. udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej – na szkodę Polskiej Żeglugi Morskiej. Czyny te zagrożone są karą do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie ustalił, że oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej udzielali i przyjmowali korzyści majątkowe. Ponadto, w latach 2007-2014 dopuścili się popełnienia przestępstw menadżerskich na szkodę Przedsiębiorstwa Państwowego Polska Żegluga Morska z siedzibą w Szczecinie i podmiotów zależnych.

– W toku śledztwa prokurator ustalił, że mechanizm przestępczy polegał m.in. na uzgadnianym zawyżaniu kwot na fakturach za realizowane usługi spedycyjne o wartość nienależnych korzyści majątkowych przekazywanych pracownikom ówczesnego Działu Spedycji PŻM PP w zamian za wybór ustalonych podmiotów jako wykonawców zleceń – informuje Prokuratura Krajowa w komunikacie. – Łączna kwota przyjętych i udzielonych korzyści majątkowych opiewała na kwotę 8 milionów złotych.

Dodajmy, że prokurator zabezpieczył mienie oskarżonych o łącznej wartości ponad 3,5 mln zł na poczet przyszłych kar i finansowych środków karnych. To mieszkania, samochody, jachty, numizmaty, ponadto cenne obrazy kolekcjonerskie m.in autorstwa Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego i Tadeusza Makowskiego.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat oraz przepadek korzyści majątkach pochodzących z przestępstwa.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

Ignoranci
Drodzy komentatorzy, poczytajcie dokładnie wypowiedzi Pana B.w różnych mediach i kwoty tych "przekrętów" są różne w zależności dla kogo są publikowane? Może zamiast chwalić Pana B. za to co chce zrobić, a na co nie będzie kasy chyba że znowu sięgnie do kieszeni marynarzy, ale i tak będzie mało, może wypadało by się zapytać dlaczego niszczy związki w PŻM, a nadal na swoich "usługach" ma Pana kpt.Foltę który bardzo mocno przyczynił się do odwołania Pana Brzezickiego z funkcji Dyrektora Naczelnego, i jako Przewodniczący Rady Pracowniczej pomógł doprowadzić firmę na skraj bankructwa? Dlaczego człowiek który jest z PiS-u chce wyrzucić polskich pracowników a zatrudnić obcych? Dla kogo jest "niby" ratowany PŻM firma Państwowa, kosztem pracowników wprowadza się program inwestycyjny a po kasie niby hula wiatr? Wszystko to jest propaganda i szykowanie dla siebie i znajomków miejsc pracy na przyszłość?
2019-05-22 17:28:50
SpedycyjneMachlojki
Zdaje się, że główny oskarżony był działaczem zakładowej S ! Czy przewodniczący związku go popierał albo bronił ?
2019-05-22 13:19:22
inspektor techniczny- intendent
Inspektor techniczny (intendent) również swoje brał na każdym statku - wizyty. Zapytać załogę zamustrowaną na danym statku i kapitana, co się działo. Sami wybierali "swoje zaprzyjaźnione" firmy do zleceń. A ile rzeczy domawiali? A co się działo przy remontach statków, gdy inspektor prowadził nadzór? Przywoził "żone" w czasie remontu na niedzielę! A imprezy po zakończonym remoncie!
2019-05-22 09:11:54
Tomcio
To może niech jeszcze Prokurator zbada wątek budowy statków w Chinach, które przeważnie pierwszy swój rejs miały do stoczni celem naprawy. To tak jakbym z salonu samochodowego wyjeżdżał autem od razu do mechanika, ponieważ nowe auto wymaga naprawy. Wystarczy chyba zrobić bilans budowy statku w Chinach plus jego remont po wybudowaniu w porównaniu z budową w normalnych stoczniach, czyli tam gdzie nie robią z gorszych materiałów. Jeśli bilans wyjedzie na 0 to ok, ale różnie to może być. Jak już tak chcą kompleksowo badać sprawę korupcji, to może jeszcze tak wątek zaopatrzenia? Tak mi się wydaje, że jak badamy coś to kompleksowo a nie tylko wybiórczo na zlecenie pewnie ktosia.
2019-05-22 08:19:07
dr
a czemu sa na wolnosci? ten z buska zdroju kumpel nozownika wystarczyło ze skierował do baby grozby karalne i siedzi w areszcie a ci okradali na grube miliony i w kapciach domowych sie wygrzewaja?????????
2019-05-22 00:06:37
Żona marynarza
Rozumiem ze złodzieje ddadza pieniadze i zostana wypłacone odprawy i jubileuszówki .
2019-05-21 21:49:02
Martin
Dobrze nawet bardzo dobrze, że nie którzy zostaną pociągnieci do odpowiedzialnosci. Szkoda, że tak późno. Jednak mimo wszystko wszystko są to prywatne wycieczki i odgrywanie się Pana komisarza za 2000 - 2002
2019-05-21 17:42:49
A Rada Pracownicza nic nie widziała ?
Kilkadziesiąt lat Rada Pracownicza w PŻM miała chyba tylko dwóch przewodniczących. Zmieniali się co dwa lata. I nic o tym procederze nie wiedzieli ? Cytaty z internetu "...Rada Pracownicza w przedsiębiorstwie państwowym, jakim jest PŻM, to organ, który na wniosek dyrektora naczelnego podejmuje uchwały w sprawie najważniejszych decyzji, związanych z funkcjonowaniem firmy..." "...Rada Pracownicza decyduje o najważniejszych sprawach przedsiębiorstwa, w tym uchwala plany finansowe na kolejne lata, przyjmuje bilans, powołuje i odwołuje członków zarządu, podejmuje uchwały na temat zakupu i sprzedaży statków itd. Kpt. ż. w. ... pełnił funkcję przewodniczącego także w zeszłej kadencji Rady Pracowniczej..."
2019-05-21 16:58:52
Brawo Prokuratura Krajowa.
Od upadku komuny , wszyscy w PŻM wiedzieli , że w biurowcu wielu cwaniaków kręci lody. To komuna i ich potomkowie , bo kontrolę nad PŻM przejęli postkomuniści w III RP. Kiedyś zaszokował mnie szef PIS , Brudziński , jak powiedział , że należy pozwolić ludziom z PŻM rządzić po swojemu. Czy naprawdę nie wiedział , że to postkomunistyczna sitwa kontroluje wszystko ? Ta dzisiejsza sprawa to tylko wierzchołek góry lodowej.
2019-05-21 13:49:17
:-)
To bardzo ważna informacja, że nie kto inny jak Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie ustalił i skierował. Na szczęście - powtórzona dwa razy w ośmiu zdaniach :)
2019-05-21 13:05:15
Leon zawodowiec
Ruszyl program cela+?
2019-05-21 12:56:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie